Filme unul şi unul la Festivalul Filmului European. Programul proiecţiilor

0
65
Bal/ Honey, Ursul de Aur la Berlin 2010
Bal/ Honey, Ursul de Aur la Berlin 2010
Bal/ Honey, Ursul de Aur la Berlin 2010
Bal/ Honey, Ursul de Aur la Berlin 2010

E festival în Bucureşti, de două zile, la Cinema Studio şi Cinema Eforie. Peste 50 de producţii are în program Festivalul Filmului European, până pe 13 mai, unele dintre ele musai de văzut. Organizat de Institutul Cultural Român, în parteneriat cu centrele şi ambasadele altor ţări europene, evenimentul adună câteva dintre cele mai bune filme din recolta ultimilor doi ani.

Aveţi ocazia rară de a vedea filme despre care s-a scris mult în presa internaţională şi care au avut viaţă lungă în festivaluri, dar care nu au fost şi, probabil, nu vor fi distribuite în sălile din România.

Printre ele, Once Upon a Time in Anatolia al lui Nuri Bilge Ceylan (Marele Premiu la Cannes 2010), Zăpezile de pe Kilimanjaro al lui Robert Guediguian, danezul Superclasico, de Ole Christian Madsen, Play al lui Ruben Ostlund (premiat la Cannes, anul trecut), Potopul, de Guy Nattiv (competiţia TIFF 2011), Bal, de Semih Kaplanoğlu (Ursul de Aur la Berlin 2010), The Mill and the Cross, regizat de Lech Majewski, Regele de pe Insula Diavolului, de Marius Holst, Position among the Stars sau Suicide Room.

Prețul unui bilet este 10 lei, iar al unui abonament cu 10 intrări – 48 de lei. Festivalul continuă apoi în ţară: Braşov (10-13 mai), Timişoara (17-20 mai), Tîrgu-Mureş (17-20 mai) şi Iaşi (24-27 mai).

Iată programul pentru zilele următoare, în Bucureşti:

Cinema Studio

Sâmbătă, 5 mai

ora 20.30

Mabul / Potopul / The Flood (Israel, 2010, 100′)

regizor: Guy Nattiv

cu: Ronit Elkabetz, Zachi Grad, Yoav Rotman, Michael Moshonov

Duminică, 6 mai

ora 15.00

Goethe! / Young Goethe in Love (Germania, 2010, 100′)

regizor: Philipp Stölzl

cu: Alexander Fehling, Miriam Stein, Moritz Bleibtreu, Volker Bruch

ora 17.00

Filmul de Piatra 3.0 – retrospectivă scurtmetraje

ora 20.00

Les Neiges du Kilimandjaro / Zăpezile de pe Kilimanjaro / The Snows of Kilimanjaro (Franţa, 2011, 107′)

regizor: Robert Guédiguian

cu: Ariane Ascaride, Jean-Pierre Darroussin, Gérard Meylan, Marilyne Canto, Grégoire Leprince-Ringuet, Anaïs Demoustier

Luni, 7 mai

ora 18.00

Stand van de Sterren / Un loc între stele / Position Among the Stars (Olanda / Indonezia, 2010, 115′)

regizor: Leonard Retel Helmrich

ora 20.15

Ova ne e amerikanski film / Acesta nu este un film american / This is not an American Movie (Macedonia, 2011, 97′)

regizor: Saso Pavlovski

cu: Ky Evans, Senko Velinov, Tony Naumovski, Tanja Mickov, Slavisha Kajevski, Igor Angelov, Zlatko Mitrevski, Nikola Ristanovski

Marţi, 8 mai 

ora 18.00

Der Sandmann / Sandman / The Sandman (Elveţia, 2011, 88′)

regizor: Peter Luisi

cu: Fabian Krüger, Irene Brügger, Beat Schlatter

ora 20.00

Kongen av Bastøy / Regele de pe Insula Diavolului / King of Devil’s Island (Norvegia, 2010, 115′)

regizor: Marius Holst

cu: Stellan Skarsgård, Trond Nilssen, Benjamin Helstad şi Kristoffer Joner

Miercuri, 9 mai

ora 18.00

Parked / Blocaj (Irlanda / Finlanda, 2011, 94′)

regizor: Darragh Byrne

cu: Colm Meaney, Colin Morgan, Milka Ahlroth, Michael McElhatton, Stuart Graham, David Wilmot, Tatiana Ouliankina, Diarmuid Noyes

ora 20.00

După Revoluţie / After the Revolution (România, 2010, 83′)

regizor: Laurenţiu Calciu

Joi, 10 mai

ora 18.00

Almanya – Willkommen in Deutschland / Almanya – Bun venit în Germania / Almanya – Welcome to Germany (Germania, 2011, 101′)

regizor: Yasemin Samdereli

cu: Vedat Erincin, Fahri Yardim, Aylin Tezel, Lilay Huser, Demet Gul, Denis Moschitto, Rafael Koussouris

ora 20.00

Sala samobójców / Camera sinucigaşilor / Suicide Room (Polonia, 2011, 110′)

regizor: Jan Komasa

cu: Jakub Gierszal, Roma Gasiorowska, Agata Kulesza

Vineri, 11 mai

ora 18.00

Bal / Miere / Honey (Turcia / Germania, 2010, 103′)

regizor: Semih Kaplanoğlu

cu: Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu, Tülin Özen

ora 20.00

Lidice (Cehia, 2011, 126′)

regizor: Petr Nikolaev

cu: Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská

Sâmbătă, 12 mai

ora 16.00

Karla og Jonas / Karla şi Jonas / Karla and Jonas (Danemarca, 2010, 85′)

regizor: Charlotte Sachs Bostrup

cu: Elena Arndt-Jensen, Joshua Berman şi Nanna Koppel

ora 18.00

Dansen med Regitze / Dansând cu Regitze / Walzing Regitze (Danemarca, 1989, 102′)

regizor: Kaspar Rostrup

cu: Frits Helmuth, Mikael Helmuth şi Ghita Nørby

ora 20.00

La fée / Zâna / The Fairy (Belgia / Franţa, 2011, 94′)

regizor: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy

cu: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy, Philippe Martz

ora 22.00

La prima cosabella / Prima amintire frumoasă / The First Beautiful Thing (Italia, 2010, 111′)

regizor: Paolo Virzì

cu: Valerio Mastandrea, Micaela Ramazzotti, Stefania Sandrelli, Claudia Pandolfi, Dario Ballantini

Duminică, 13 mai

ora 15.00

East Side Stories (Ungaria, 2010, 90′)

regizor: Bollók Csaba

cu: Cu: Csilla Radnay, Péter Telekes, Tamás Herczeg, Valentin Venczel, Emina Elor

ora 17.00

A Morte de Carlos Gardel / Moartea lui Carlos Gardel / The Death of Carlos Gardel (Portugalia, 2011, 85′)

regizor: Solveig Nordlund

cu: Ruy de Carvalho, Rui Morisson, Teresa Gafeira, Celia Williams, Carlos Malvarez, Miguel Mestre, Joana de Verona

ora 19,30

Bir Zamanlar Anadolu’da / A fost odată în Anatolia / Once Upon a Time in Anatolia (Turcia / Bosnia şi Herţegovina, 2011, 157′)

regizor: Nuri Bilge Ceylan

cu: Muhammet Uzuner, Yilmaz Erdogan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Firat Tanis, Ercan Kesal

Cinemateca Eforie

Sâmbătă, 5 mai

ora 21.00

Play (Suedia / Danemarca / Finlanda, 2011, 118′)

regizor: Ruben Östlund

cu: Kevin Vaz, Anas Abdirahman, Sebastian Blykert, Yannick Diakité

Duminică, 6 mai

ora 15.00

Păcătoasa Teodora / Teodora Sinner (România / Franţa, 2011, 86′)

regizor: Anca Hirte

ora 17.00

Beli lavovi / Leii albi / The White Lions (Serbia / Croaţia, 2011, 93′)

regizor: Lazar Ristovski

cu: Lazar Ristovski, Gordan Kičić, Vuk Kostić, Mira Banjac, Hristina Popović

ora 19.00

My Queen Karo / Regina Karo (Olanda / Belgia, 2009, 101′)

regizor: Dorothée van Den Berghe

cu: Christelle Cornil, Déborah François, Anna Franziska Jaeger, Matthias Schoenaerts

ora 21.00

Sedamdeset i dva dana / 72 de zile / 72 Days (Croaţia / Serbia, 2010, 93′)

regizor: Danilo Šerbedžija

cu: Rade Šerbedžija, Krešimir Mikić, Bogdan Diklić, Živko Anočić, Mira Banjac, Dejan Aćimović

Luni, 7 mai

ora 18.00

To vlema tou Odyssea / Privirea lui Ulise / Ulysses’s Gaze (Grecia / Franţa / Italia, 1995, 180′)

regizor: Theo Angelopoulos

cu: Harvey Keitel, Erland Josephson, Maia Morgenstern, Yorgos Michalokopoulos, Thanassis Vengos, Dora Volonaki

ora 21.00

Stapki v pyasaka / Paşi pe nisip / Footsteps in the Sand (Bulgaria, 2010, 89′)

regizor: Ivaylo Hristov

cu: Ivan Barnev, Yana Titova, Assen Blatechki, Deyan Donkov, Karla Rahal, Labina Mitevska, Franklin O. Smith, Vassil Mihailov

Marţi, 8 mai

ora 19.00

José e Pilar / José şi Pilar / José and Pilar (Portugalia / Spania / Brazilia, 2010, 117′)

regizor: Miguel Gonçalves Mendes

cu: José Saramago, Pilar del Río, Gael García Bernal, Fernando Meirelles

ora 21.00

Mlyn i krzyz / Moara de vânt şi crucea / The Mill and the Cross (Polonia / Suedia, 2011, 95′)

regizor: Lech Majewski

cu: Rutger Hauer, Charlotte Rampling şi Michael York

Miercuri ,9 mai 

ora 19.00

Nyárutca, nem megy tovább/ Strada Verii, nu merge mai departe / Summer Street, End of the Line (Ungaria, 2011, 72′)

regizor: Vecsernyés János

cu: Kerekes Éva, Haumann Péter, Bartsch Kata, Sipos Vera, Keresztes Tamás, Lengyel Ferenc, Kovács Zsolt

ora 21.00

L’Apollonide – Souvenirs de la maison close /Casa plăcerilor / House of Tolerance (Franţa, 2011, 122′)

regizor: Bertrand Bonello

cu: Hafsia Herzi, Céline Sallette, Alice Barnole, Adèle Haenel, Jasmine Trinca

Joi, 10 mai

ora 19.00

También la lluvia / Până şi ploaia / Even the Rain (Spania / Mexic / Franţa, 2010, 103′)

regizor: Icíar Bollaín

cu: Gael García Bernal, Luis Tosar, Juan Carlos Aduviri, Karra Elejalde

ora 21.00

Black Brown White / Negru, maro, alb (Austria, 2011, 106′)

regizor: Erwin Wagenhofer

cu: Fritz Karl, Clare-Hope Ashitey, Theo Caleb Chapman

Vineri, 11 mai

ora 17.00

Mine vaganti / Cine zice, ăla este! / Loose Cannons (Italia, 2010, 110′)

regizor: Ferzan Ozpetek

cu: Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo, Alessandro Preziosi

ora 19.00

The Pier / Pe chei (Irlanda, 2011, 89′)

regizor: Gerard Hurley

cu: Gerard Hurley, Karl Johnson şi Lili Taylor

ora 21.00

Till det som är vackert / Pur / Pure (Suedia, 2010, 98′)

regizor: Lisa Langseth

cu: Alicia Vikander, Samuel Fröler, Josephine Bauer

Sâmbătă, 12 mai

ora 16.00

Një Rreze mbi Sharr / O rază de soare peste muntele Sharr / Sunshine Over Sharr Mountain – The Balkan Alps (Macedonia, 2011, 48′)

regizor: Arben Thaçi

ora 16.30

Friends / Prietenie (Macedonia / Norvegia, 2010, 35′)

regizor: Frode Storaas, Elizabeta Koneska

ora 17.30

Colecţie de animaţie balcanică

ora 19.30

Le refuge / Refugiul / The refuge (Franţa, 2009, 90′)

regizor: François Ozon

cu: Isabelle Carré, Louis-Ronan Choisy, Pierre Louis-Calixte, Melvil Poupaud

ora 21.00

Superclasico (Danemarca, 2011, 99′)

regizor: Ole Christian Madsen

cu: Paprika Steen, Anders W. Berthelsen, Adriana Mascialino, Sebastian Estavenez

Duminică, 13 mai

ora 17.00

Malavoglia / Familia Malavoglia / The House by the Medlar Tree (Italia, 2010, 94′)

regizor: Pasquale Scimeca

cu: Antonio Curcia, Giuseppe Firullo, Omar Noto

ora 19.00

Stand van de Sterren / Un loc între stele / Position Among the Stars (Olanda / Indonezia, 2010, 115′)

regizor: Leonard Retel Helmrich

ora 21.00

Almanya – Willkommen in Deutschland / Almanya – Bun venit în Germania / Almanya – Welcome to Germany (Germania, 2011, 101′)

regizor: Yasemin Samdereli

cu: Vedat Erincin, Fahri Yardim, Aylin Tezel, Lilay Huser, Demet Gul, Denis Moschitto, Rafael Koussouris

Clipul oficial al acestei ediţii a fost regizat de Cătălin Mitulescu, ambasadorul onorific al festivalului:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here