Uniunea Cineaştilor ignoră „Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu” şi „Marţi, după Crăciun”

0
357

Pentru Uniunea Cineaştilor din România, două dintre cele mai elogiate filme de anul trecut, Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu şi Marţi, după Crăciun, nu există. Astăzi, într-un cadru restrâns, la Cinema Studio, UCIN-ul şi-a anunţat premiile, altădată importante, astăzi ignorate de oamenii din domeniu tocmai pentru alegerile discutabile din ultimii ani. După cum semnalează criticul de film Iulia Blaga (care s-a retras din UCIN, cu această ocazie), într-un articol de pe Hotnews.ro, UCIN-ul şi-a aplicat singur lovitura fatală, excluzând cu desăvârşire din palmares cele mai bune două pelicule din 2010. Nici filmul lui Andrei Ujică, nici cel al lui Radu Muntean – ambele proiectate la Cannes şi răsfăţate de critica internaţională – nu a fost inclus la vreo categorie.

Juriul format din Irina Margareta Nistor, Carmen Galin, Eva Sîrbu, Melania Oproiu, Ştefan Antonescu, Stere Gulea, Petre Mărgineanu, Viorel Sergovici şi Ştefan Velniciuc pare să fi comis cu bună ştiinţă un act de opoziţie împotriva curentului general entuziast care înconjoară cele două titluri. În schimb, Websitestory al lui Dan Chişu a primit un trofeu pentru „film experimental” (acordat şi pentru prima dată, se pare). Trofeul UCIN a mers către Morgen, iar cel pentru regie, lui Călin Peter Netzer pentru Medalia de onoare.

Alcătuit din 11 asociaţii profesionale, UCIN-ul e format, în cea mai mare parte, din membrii care au lucrat în cinematografie şi înainte de 1990. Preşedintele Uniunii este Mihnea Gheorghiu.

Lungmetraj

Trofeul UCIN şi Marele Premiu – Morgen, de Marian Crişan

Regie – Calin Peter Netzer pentru Medalia de onoare

Imagine – Tudor Mircea pentru Morgen

Scenariu – Tudor Voican pentru Medalia de onoare

Rol principal feminin – Camelia Zorlescu (Medalia de onoare)

Rol principal masculin – Victor Rebengiuc (Medalia de onoare)

Rol secundar feminin – Ileana Cernat (Felicia, înainte de toate)

Scenografie – Alexandra Ungureanu pentru Medalia de onoare şi Morgen

Montaj – Catalin F. Cristuţiu pentru Medalia de onoare şi Eu când vreau sa fluier, fluier

Opera Prima – Eu când vreau sa fluier, fluier de Florin Şerban

Premiu Special – George Piştereanu pentru Eu cand vreau să fluier, fluier

Cel mai bun documentar lungmetraj – Kapitalism – reţeta noastra secretă

Film experimental – Websitestory de Dan Chişu

Carte de cinema – „Determinari estetice ale imaginii de film”, de Mircea Bunescu

Menţiuni: – Diana Guscă pentru Websitestory

– Gheorghe Dinu pentru Pădurea corbilor

– Constantin Florescu pentru Nuntă în Basarabia

Juriu lungmetraj: Irina Margareta Nistor, Carmen Galin, Eva Sîrbu, Melania Oproiu, Ştefan Antonescu, Stere Gulea, Petre Mărgineanu, Viorel Sergovici, Ştefan Velniciuc.

Scurtmetraj

Premiu Special – Nu uitaţi lumea uitată – Oamenii Deltei, de Elena Dinu

Film documentar de scurtmetraj – Cornelia Pillat – Portret de familie, de Roxana Chirita

Film TV – Olăreasa de la Vama Sării, de Tudor Chirilă

Imagine – Mugur Nedelescu pentru Poezia visului

Montaj – Sebastian Chelu pentru Cornelia Pillat – Portret de familie şi A demasca, demascare

Premiu scurtmetraj ficţiune – Colivia, de Adrian Sitaru

Interpretare masculină – Adrian Tiţieni pentru Colivia şi Lord de Adrian Sitaru

Interpretare feminină – Ozana Oancea pentru Captivi de Crăciun, de Iulia Rugină

Animaţie – Ion Octavian Frecea pentru Fresca – Blestemul lui Drăgulea

Juriu scurtmetraj: Laurenţiu Damian, Dana Duma, Monica Ghiuţă, Ioana Popescu, Alexei Gubenco, Călin Stănculescu, Ilie Valentin

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here