Nominalizările la BAFTA: „The Grand Budapest Hotel” conduce

0
329
Ralph Fiennes în „The Grand Budapest Hotel”
Ralph Fiennes în „The Grand Budapest Hotel”

Filmul lui Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel, a obținut 11 nominalizări la Premiile Academiei Britanice de Film (BAFTA), urmat de  Birdman și The Theory of Everything, cu zece categorii fiecare. Din urmă vine The Imitation Game, cu nouă nominalizări.

Marele absent al celei de-a 68-a ediții este britanicul Mr. Turner, filmul lui Mike Leigh, care nu se regăsește în categoriile principale.

Gala BAFTA va avea loc pe 7 februarie, la Londra, și va fi prezentată de Stephen Fry.

Nominalizările la cea de-a 68-a ediție a Premiilor BAFTA:

Cel mai bun film

Birdman, Alejandro G. Inarritu
Boyhood, Richard Linklater
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson
The Imitation Game, Morten Tyldum
The Theory of Everything

Cel mai bun film britanic

’71, Yann Demange
The Imitation Game, Morten Tyldum
Paddington, Paul King, David Heyman
Pride, Matthew Warchus
The Theory of Everything, James Marsh
Under the Skin, Jonathan Glazer

Cel mai bun debut – scenarist, regizor sau producător britanic

Elaine Constantine (scenarist/ regizor) – Northern Soul
Gregory Burke (scenarist), Yann Demange (regizor) – ’71
Hong Khaou (scenarist/ regizor) = Lilting
Paul Katis (regizor/ producător), Andrew De Lotbiniere (producător) – Kajaki: The True Story
Stephen Beresford (scenarist), David Livingstone (producător) – Pride 

Cel mai bun film străin

Ida, Pawel Pawlikowski
Leviathan, Andrey Zvyagintsev
The Lunchbox, Ritesh Batra
Trash, Stephen Daldry
Two Days, One Night, Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Cel mai bun documentar

20 Feet From Stardom, Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen
20,000 Days on Earth, Iain Forsyth, Jane Pollard
Citizenfour, Laura Poitras
Finding Vivian Maier, John Maloof, Charlie Siskel
Virunga, Orlando Von Einsiedel, Joanna Natasegara 

Cea mai bună animație

Big Hero 6, Don Hall, Chris Williams
The Boxtrolls, Anthony Stacchi, Graham Annable
The Lego Movie, Phil Lord, Christopher Miller 

Cel mai bun regizor

Birdman, Alejandro G. Inarritu
Boyhood, Richard Linklater
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson
The Theory of Everything, James Marsh
Whiplash, Damien Chazelle 

Cel mai bun scenariu original

Birdman, Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo
Boyhood, Richard Linklater
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson
Nightcrawler, Dan Gilroy
Whiplash, Damien Chazelle

Cel mai bun scenariu adaptat

American Sniper, Jason Hall
Gone Girl, Gillian Flynn
The Imitation Game, Graham Moore
Paddington, Paul King
The Theory of Everything, Anthony Mccarten 

Cel mai bun actor

Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Eddie Redmayne, The Theory of Everything
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
Michael Keaton, Birdman
Ralph Fiennes, The Grand Budapest Hotel 

Cea mai bună actriță

Amy Adams, Big Eyes
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Reese Witherspoon, Wild
Rosamund Pike, Gone Girl 

Cel mai bun actor în rol secundar

Edward Norton, Birdman
Ethan Hawke, Boyhood
J.K. Simmons, Whiplash
Mark Ruffalo, Foxcatcher
Steve Carell, Foxcatcher 

Cea mai bună actriță în rol secundar

Emma Stone, Birdman
Imelda Staunton, Pride
Keira Knightley, The Imitation Game
Patricia Arquette, Boyhood
Rene Russo, Nightcrawler 

Cea mai bună muzică originală

Birdman, Antonio Sanchez
The Grand Budapest Hotel, Alexandre Desplat
Interstellar, Hans Zimmer
The Theory of Everything, Johann Johannsson
Under the Skin, Mica Levi 

Cea mai bună imagine

Birdman, Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel, Robert Yeoman
Ida, Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski
Interstellar, Hoyte Van Hoytema
Mr. Turner, Dick Pope 

Cel mai bun montaj

(Due to a tie in voting in this category, there are six nominations)
Birdman, Douglas Crise, Stephen Mirrione
The Grand Budapest Hotel, Barney Pilling
The Imitation Game, William Goldenberg
Nightcrawler, John Gilroy
The Theory of Everything, Jinx Godfrey
Whiplash, Tom Cross 

Cea mai bună scenografie

Big Eyes, Rick Heinrichs, Shane Vieau
The Grand Budapest Hotel, Adam Stockhausen, Anna Pinnock
The Imitation Game, Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
Interstellar, Nathan Crowley, Gary Fettis
Mr. Turner, Suzie Davies, Charlotte Watts 

Cele mai bune costume

The Grand Budapest Hotel, Milena Canonero
The Imitation Game, Sammy Sheldon Differ
Into the Woods, Colleen Atwood
Mr. Turner, Jacqueline Durran
The Theory of Everything, Steven Noble 

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

The Grand Budapest Hotel, Frances Hannon
Guardians of the Galaxy, Elizabeth Yianni-Georgiou, David White
Into the Woods, Peter Swords King, J. Roy Helland
Mr. Turner, Christine Blundell, Lesa Warrener
The Theory of Everything, Jan Sewell 

Cel mai bun sunet

American Sniper, Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman
Birdman, Thomas Varga, Martin Hernandez, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montaño
The Grand Budapest Hotel, Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak
The Imitation Game, John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen
Whiplash, Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann 

Cele mai bune efecte speciale

Dawn of the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett
Guardians of the Galaxy, Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi
The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
Interstellar, Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley
X-Men: Days of Future Past, Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer 

Cea mai bună animație britanică

The Bigger Picture, Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka
Monkey Love Experiments, Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson
My Dad, Marcus Armitage 

Cel mai bun scurtmetraj britanic

Boogaloo and Graham, Brian J. Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney
Emotional Fusebox, Michael Berliner, Rachel Tunnard
The Karman Line, Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp
Slap, Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland
Three Brothers, Aleem Khan, Matthieu De Braconier, Stephanie Paeplow 

Premiul Tânără Speranță (EE Rising Star Award), votat de public

Gugu Mbatha-Raw
Jack O’Connell
Margot Robbie
Miles Teller
Shailene Woodley

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here