„The Artist”, marele câştigător la BAFTA! Lista premiilor

0
482

Franţuzescul The Artist a rupt gura târgului şi în Marea Britanie, judecând după voturile Academiei Britanice de Film, care i-au acordat şapte premii BAFTA duminică seara, la gala de la Londra. Ridicând premiul pentru scenariu original, regizorul Michel Hazanavicius a spus amuzat că e foarte surprins să-l primească „pentru că mulţi oameni au crezut că nu există nici un fel de scenariu, nefiind dialog. Deci englezii sunt oameni foarte deştepţi. Felicitări!”

Peter Straughan, scenaristul lui Tinker, Tailor, Soldier, Spy (cronica) – marele rival al lui The Artist – a ţinut-o pe aceeaşi notă când şi-a luat statueta pentru scenariu adaptat (unul dintre cele două trofee adjudecate de film): „Aş vrea să-i mulţumesc lui The Artist că nu e adaptat după o carte”.

Meryl Streep a obţinut BAFTA pentru Cea mai bună actriţă cu rolul lui Maragaret Thatcher din The Iron Lady, iar Jean Dujardin din, Cel mai bun actor cu cel din The Artist. La piel que habito al lui Pedro Almodovar a fost desemnat Cel mai bun film străin.

The Artist ajunge în cinematografele din România pe 24 februarie. Puteţi vedea filmul mut în avanpremieră, pe 20 februarie, alături de echipa Filmreporter.ro.

Iată premiile:

Cel mai bun film

  • The Artist
  • The Descendants
  • Drive
  • The Help
  • Tinker Tailor Soldier Spy

Cel mai bun film britanic

  • My Week With Marilyn – Simon Curtis, David Parfitt, Harvey Weinstein, Adrian Hodges
  • Senna – Asif Kapadia, James Gay-Rees, Tim Bevan, Eric Fellner, Manish Pandey
  • Shame – Steve McQueen, Iain Canning, Emile Sherman, Abi Morgan
  • Tinker Tailor Soldier Spy – Tomas Alfredson, Tim Bevan, Eric Fellner, Robyn Slovo, Bridget O’Connor, Peter Straughan
  • We Need to Talk About Kevin – Lynne Ramsay, Luc Roeg, Jennifer Fox, Robert Salerno, Rory Stewart Kinnear

Cel mai bun regizor

  • The Artist, Michel Hazanavicius
  • Drive, Nicolas Winding Refn
  • Hugo, Martin Scorsese
  • Tinker Tailor Soldier Spy, Tomas Alfredson
  • We Need to Talk About Kevin, Lynne Ramsay

Cel mai bun actor în rol principal

  • Brad Pitt, Moneyball
  • Gary Oldman, Tinker Tailor Soldier Spy
  • George Clooney, The Descendants
  • Jean Dujardin, The Artist
  • Michael Fassbender, Shame

Cea mai bună actriţă în rol principal

  • Berenice Bejo, The Artist
  • Meryl Streep, The Iron Lady
  • Michelle Williams, My Week With Marilyn
  • Tilda Swinton, We Need to Talk About Kevin
  • Viola Davis, The Help

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Christopher Plummer, Beginners
  • Jim Broadbent, The Iron Lady
  • Jonah Hill, Moneyball
  • Kenneth Branagh, My Week With Marilyn
  • Philip Seymour Hoffman, The Ides of March

Cea mai bună actriţă în rol secundar

  • Carey Mulligan, Drive
  • Jessica Chastain, The Help
  • Judi Dench, My Week With Marilyn
  • Melissa McCarthy, Bridesmaids
  • Octavia Spencer, The Help

Cel mai bun scenariu original

  • The Artist, Michel Hazanavicius
  • Bridesmaids, Annie Mumolo, Kristen Wiig
  • The Guard, John Michael McDonagh
  • The Iron Lady, Abi Morgan
  • Midnight in Paris, Woody Allen

Cel mai bun scenariu adaptat

  • The Descendants, Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
  • The Help, Tate Taylor
  • The Ides of March, George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
  • Moneyball, Steven Zaillian, Aaron Sorkin
  • Tinker Tailor Soldier Spy, Bridget O’Connor, Peter Straughan

Cea mai bună muzică originală

  • The Artist, Ludovic Bource
  • The Girl With the Dragon Tattoo, Trent Reznor, Atticus Ross
  • Hugo, Howard Shore
  • Tinker Tailor Soldier Spy, Alberto Iglesias
  • War Horse, John Williams

Cea mai bună imagine

  • The Artist, Guillaume Schiffman
  • The Girl With the Dragon Tattoo, Jeff Cronenweth
  • Hugo, Robert Richardson
  • Tinker Tailor Soldier Spy, Hoyte Van Hoytema
  • War Horse, Janusz Kaminski

Cel mai bun montaj

  • The Artist, Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
  • Drive, Mat Newman
  • Hugo, Thelma Schoonmaker
  • Senna, Gregers Sall, Chris King
  • Tinker Tailor Solider Spy, Dino Jonsater

Cea mai bună scenografie

  • The Artist, Laurence Bennett, Robert Gould
  • Harry Potter and the Deathly Hallows — Part 2, Stuart Craig, Stephenie McMillan
  • Hugo, Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
  • Tinker Tailor Soldier Spy, Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald
  • War Horse, Rick Carter, Lee Sandales

Cele mai bun costume

  • The Artist, Mark Bridges
  • Hugo, Sandy Powell
  • Jane Eyre, Michael O’Connor
  • My Week With Marilyn, Jill Taylor
  • Tinker Tailor Soldier Spy, Jacqueline Durran

Cel mai bun machiaj şi coafură

  • The Artist, Julie Hewett, Cydney Cornell
  • Harry Potter and the Deathly Hallows — Part 2, Amanda Knight, Lisa Tomblin
  • Hugo, Morag Ross, Jan Archibald
  • The Iron Lady, Marese Langan
  • My Week With Marilyn, Jenny Shircore

Cel mai bun sunet

  • The Artist, Nadine Muse, Gerard Lamps, Michael Krikorian
  • Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2, James Mather, Stuart Wilson, Stuart Hilliker, Mike Dowson, Adam Scrivener
  • Hugo, Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley
  • Tinker Tailor Soldier Spy, John Casali, Howard Bargroff, Doug Cooper, Stephen Griffiths, Andy Shelley
  • War Horse, Stuart Wilson, Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Richard Hymns

Cele mai bune efecte speciale

  • The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, Joe Letteri
  • Harry Potter and the Deathly Hallows — Part 2, Tim Burke, John Richardson, Greg Butler, David Vickery
  • Hugo, Rob Legato, Ben Grossman, Joss Williams
  • Rise of the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White
  • War Horse, Ben Morris, Neil Corbould

Cel mai bun film într-o altă limbă decât engleza

  • Incendies, Denis Villeneuve
  • Pina, Wim Wenders
  • Potiche, Francois Ozon
  • A Separation, Asghar Farhadi
  • The Skin I Live In, Pedro Almodovar

Cel mai bun documentar

  • George Harrison: Living in the Material World, Martin Scorsese
  • Project Nim, James Marsh, Simon Chinn
  • Senna, Asif Kapadia

Cea mai bună animaţie

  • The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, Steven Spielberg
  • Arthur Christmas, Sarah Smith
  • Rango, Gore Verbinski

Cel mai bun debut al unui regizor, producător sau scenarist britanic

  • Attack the Block, Joe Cornish (regizor/scenarist)
  • Black Pond, Will Sharpe (regizor/ scenarist), Tom Kingsley (regizor), Sarah Brocklehurst (producător)
  • Coriolanus, Ralph Fiennes (regizor)
  • Submarine, Richard Ayoade (regizor/scenarist)
  • Tyrannosaur, Paddy Considine (regizor), Diarmid Scrimshaw (producător)

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie

  • Abuelas, Afarin Eghbal, Kasia Malipan, Francesca Gardiner
  • Bobby Yeah, Robert Morgan
  • A Morning Stroll, Grant Orchard, Sue Goffe

Cel mai bun scurtmetraj

  • Chalk
  • Mwansa
  • Only Sound Remains
  • Pitch Black Heist
  • Two and Two

Premiul Tânăra speranţă (votat de public)

  • Adam Deacon
  • Chris Hemsworth
  • Chris O’Dowd
  • Eddie Redmayne
  • Tom Hiddleston

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here