„Discursul regelui” a dominat BAFTA

0
351

Discursul regelui tocmai a primit, cu parafă şi onoruri, titlul de cel mai iubit film britanic din 2010. Filmul lui Tom Hooper a fost chemat pe scenă de 7 ori la gala premiilor BAFTA, de fiecare dată la categoriile premium: Cel mai bun film, Cel mai bun film britanic, actor în rol principal (Colin Firth), actori în rol secundar (Helena Bonham Carter şi Geoffrey Rush), scenariu original (David Seidler) şi muzică originală (Alexandre Desplat). Povestea regelui bâlbâit George al VI-lea a avut nu mai puţin de 14 nominalizări, un indiciu mai mult decât suficient că îşi revendicase de-a binelea inimile şi voturile academicienilor britanici.

Lui Colin Firth, premiat şi anul trecut pentru A Single Man, îi reuşeşte o performanţă pe care a bifat-o ultima dată actorul Rod Steiger, care a obţinut două BAFTA la rând cu The Pawnbroker (1967) şi In The Heat Of The Night (1968).

The Social Network s-a ales cu trei trofee din partea Academiei Britanice de Film şi Televiziune: Cel mai bun regizor (David Fincher), scenariu adaptat (Aaron Sorkin) şi montaj. Tot cu trei premii a plecat acasă şi Inception: sunet, efecte vizuale şi scenografie.

Natalie Portman are titlul de Cea mai bună actriţă, cu Black Swan, Toy Story 3 a fost votat Cea mai bună animaţie, iar actorul Tom Hardy (Inception) a fost desemnat Tânăra speranţă a filmului britanic. Un rezultat neaşteptat la film străin, unde trofeul a fost obţinut de The Girl With the Dragon Tatoo.

Cronică de film: Umilinţa – „The King’s Speech”

Lista câştigătorilor

Cel mai bun film

  • Black Swan
  • Inception
  • The King’s Speech
  • The Social Network
  • True Grit

Cel mai bun film britanic

  • 127 Hours
  • Another Year
  • Four Lions
  • The King’s Speech
  • Made In Dagenham

Cel mai bun debut al unui regizor, scenarist sau producător

  • The Arbor Clio – Barnard (Director), Tracy O’Riordan (Producer)
  • Exit Through The Gift Shop – Banksy (Director), Jaimie D’Cruz (Producer)
  • Four Lions – Chris Morris (Director/Writer)
  • Monsters – Gareth Edwards (Director/Writer)
  • Skeletons – Nick Whitfield (Director/Writer)

Cel mai bun regizor

  • 127 Hours – Danny Boyle
  • Black Swan- Darren Aronofsky
  • Inception – Christopher Nolan
  • The King’s Speech – Tom Hooper
  • The Social Network – David Fincher

Scenariu original

  • Black Swan – Mark Heyman, Andrés Heinz, John McLaughlin
  • The Fighter – Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
  • Inception – Christopher Nolan
  • The Kids Are All Right – Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
  • The King’s Speech – David Seidler

Scenariu adaptat

  • 127 Hours – Danny Boyle, Simon Beaufoy
  • The Girl With The Dragon Tatto – Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel
  • The Social Network – Aaron Sorkin
  • Toy Story 3 – Michael Arndt
  • True Grit – Joel Coen, Ethan Coen

Cel mai bun film într-o limbă străină

  • Biutiful – Alejandro Gonzalez Innaritu
  • The Girl With The Dragon Tattoo – Niels Arden Oplev
  • I Am Love – Luca Guadagnino
  • Of Gods And Men -Xavier Beauvois
  • The Secret in Their Eyes – Juan Jose Campanella

Cea mai bună animaţie

  • Despicable Me
  • How Tot Train Your Dragon
  • Toy Story 3

Actor în rol principal

  • Javier Bardem – Biutiful
  • Jeff Bridges – True Grit
  • Jesse Eisenberg – The Social Network
  • Colin Firth – The King’s Speech
  • James Franco – 127 Hours

Actriţă în rol principal

  • Annette Bening – The Kids Are All Right
  • Julianne Moore – The Kids Are All Right
  • Natalie Portman – Black Swan
  • Noomi Rapace – The Girl with the Dragon Tattoo
  • Hailee Steinfeld – True Grit

Actor în rol secundar

  • Christian Bale – The Fighter
  • Andrew Garfield -The Social Network
  • Pete Postlethwaite – The Town
  • Mark Ruffalo – The Kids Are All Right
  • Geoffrey Rush – The King’s Speech

Actriţă în rol secundar

  • Amy Adams – The Fighter
  • Helena Bonham Carter – The King’s Speech
  • Barbara Hershey – Black Swan
  • Lesley Manville – Another Year
  • Miranda Richardson – Made in Dagenham

Muzică originală

  • 127 Hours- A.R. Rahman
  • Alice în Ţara Minunilor – Danny Elfman
  • How To Train Your Dragon – John Powell
  • Inception – Hans Zimmer
  • The King’s Speech – Alexandre Desplat

Imagine

  • 127 Hours – Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak
  • Black Swan – Matthew Libatique
  • Inception Wally Pfister
  • The King’s Speech – Danny Cohen
  • True Grit – Roger Deakins

Montaj

  • 127 Hours- Jon Harris
  • Black Swan – Andrew Weisblum
  • Inception – Lee Smith
  • The King’s Speech – Tariq Anwar
  • The Social Network – Angus Wall, Kirk Baxter

Scenografie

  • Alice în Ţara Minunilor – Robert Stromberg, Karen O’Hara
  • Black Swan – Thérèse DePrez, Tora Peterson
  • Inception – Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
  • The King’s Speech – Eve Stewart, Judy Farr
  • True Grit – Jess Gonchor, Nancy Haigh

Costume

  • Alice în Ţara Minunilor – Colleen Atwood
  • Black Swan – Amy Westcott
  • The King’s Speech – Jenny Beavan
  • Made In Dagenham – Louise Stjernsward
  • True Grit – Mary Zophres

Sunet

  • 127 Hours Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron
  • Black Swan – Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella
  • Inception – Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick
  • The King’s Speech – John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin
  • True Grit – Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell

Efecte vizuale

  • Alice în Ţara Minunilor
  • Black Swan – Dan Schrecker
  • Harry Potter şi Talismanele Morţii – Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait’Hadi, Christian Manz
  • Inception – Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb
  • Toy Story 3

Machiaj şi coafură

  • Alice în Ţara Minunilor
  • Black Swan – Judy Chin, Geordie Sheffer
  • Harry Potter şi Talismanele Morţii – Amanda Knight, Lisa Tomblin
  • The King’s Speech – Frances Hannon
  • Made In Dagenham – Lizzie Yianni Georgiou

Scurtmetraj animat

  • The Eagleman Stag – Michael Please
  • Matter Fisher – David Prosser
  • Thursday – Matthias Hoegg

Scurtmetraj

  • Connect – Samuel Abrahams, Beau Gordon
  • Lin – Piers Thompson, Simon Hessel
  • Rite – Michael Pearce, Ross McKenzie
  • Turning – Karni Arieli, Saul Freed, Alison Sterling, Kat Armour-Brown
  • Until The River Runs Red – Paul Wright, Poss Kondeatis

Tânăra speranţă (votată de public)

  • Gemma Arterton
  • Andrew Garfield
  • Tom Hardy
  • Aaron Johnson
  • Emma Stone

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here