98 de filme concurează la nominalizările Premiilor Gopo

2
182

98 de filme intră în cursa pentru nominalizările celei de-a şasea ediţii a Premiilor Gopo, un număr record pentru gala industriei româneşti. Sunt 21 de lungmetraje, 20 de documentare şi 60 de scurtmetraje, produse sau co-produse de companii româneşti şi lansate pe marile ecrane sau în circuitul festivalier în cursul anului 2011. Alte 36 de producţii proiectate pe marile ecrane din România în 2011 concurează la nominalizările categoriei Cel mai Bun Film European. Nominalizările vor fi anunţate marţi, 21 februarie.

De la Loverboy-ul lui Cătălin Mitulescu, la Aurora lui Cristi Puiu, Din dragoste, cu cele mai bune intenţii, în regia lui Adrian Sitaru, şi Crulic – Drumul spre dincolo, toate filmele lansate anul trecut intră în atenţia juriului format din 11 membri: regizorul Florin Şerban (Eu când vreau să fluier, fluier, deţinătorul trofeului Gopo de anul trecut), actriţa Ozana Oancea (Felicia, înainte de toate), scenograful Cristian Niculescu (Gopo 2010 şi 2011 pentru scenografie), monteurul Dan Nanoveanu (Gopo pentru montaj în 2009), distribuitorul Radu Nicolau (directorul New Films Romania), scriitoarea Ana Maria Sandu şi criticii de film Andrei Gorzo, Ileana Bîrsan, Dana Duma, Andrei Rus şi Codruţa Creţulescu.

Criticii de film din juriul Premiilor Gopo vor alege lungmetrajele nominalizate la categoria Cel mai bun film european, dintr-o listă care cuprinde titluri precum Discursul Regelui / The King’s Speech (r. Tom Hooper), Melancholia (r. Lars von Trier), Pielea în care trăiesc / La piel que habito (r. Pedro Almodovar), Pina (r. Wim Wenders) sau Biutiful (r. Alejandro Gonzalez Inarritu)

După anunţul nominalizărilor la cea de-a şasea ediţie a Premiilor Gopo, care va avea loc în cadrul unei conferinţe de presă organizate pe 21 februarie, peste 400 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor din acest an, fie în plic sigilat, prin poştă, fie online, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PricewaterhouseCoopers.

Gala Premiilor Gopo este organizată de Asociaţia Pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR), cu sprijinul Babel Communications şi al Centrului Naţional al Cinematografiei.

FILME ELIGIBILE PROPUSE SPRE NOMINALIZARE

Categoria LUNGMETRAJ

1. Aurora (regia: Cristi Puiu, producător: Mandragora)

2. Bună! Ce faci? (regia: Alexandru Maftei, producător: Rollin Studio)

3. Burta balenei (regia: Ana Szel, Ana Lungu, producător: 42 km Film)

4. Căutându-l pe Schwartz (regia: Radu Gabrea, producător: Radu Gabrea Studio)

5. Ceva bun de la viaţă (regia: Dan Piţa, producător: Media Pro Pictures)

6. Copilăria lui Icar (regia: Alexandru Iordăchescu, producător: Elefant Film)

7. Crulic – Drumul spre dincolo (regia: Anca Damian, producător: Aparte Film)

8. Dacă bobul nu moare (regia: Sinişa Dragin, producător: Mrakonia)

9. Din dragoste cu cele mai bune intenţii (regia: Adrian Sitaru, producător: HiFilm Productions)

10. La cap, la bani, la oase (regia: Cristian Comeagă, producător: Domino)

11. Liceenii… în 53 de ore şi ceva (regia: Adrian Popovici, producător: Artis Film Romania)

12. Loverboy (regia: Cătălin Mitulescu, producător: Strada Film)

13. Mănuşi roşii (regia: Radu Gabrea, producător: Total TV)

14. Naşa (regia: Virgil Nicolaescu, Jesus del Cerro, producător MediaPro Pictures)

15. Periferic (regia: Bogdan George Apetri, producător: Saga Film)

16. Principii de viaţă (regia: Constantin Popescu, producător: HiFilm Productions)

17. Şi s-au dus ca vântul (regia: Radu Gabrea, producător: Total TV)

18. Tanti (regia: Şerban Marinescu, producător: MDV Film)

19. Umilinţă (regia: Cătălin Apostol, producător: Paradox Film)

20. Ursul (regia: Dan Chişu, producător: Libra Film Productions)

21. Viaţa mea sexuală (regia: Cornel George Popa, producător: Paradox Film)

Categoria DOCUMENTAR

1. 24 găleţi, 7 şoareci, 18 ani (regia: Marius Iacob, producător: Manekino Film)

2. Aproape de cer (regia: Titus Faschina, producător: Europolis Film)

3. Aripi de foc (regia: Tedy Necula, producător independent)

4. Bucharestless (regia: George Dorobanţu, producător: Keepmovieng)

5. Căutându-l pe Schwartz (regia: Radu Gabrea, producător: Radu Gabrea Studio)

6. Concerte la Biserica Neagră (regia: Radu Gabrea, producător: Profilm Productions)

7. Corpus (regia: Laurenţiu Damian, producător: Editura Video)

8. Crulic – Drumul spre Dincolo (regia: Anca Damian, producător: Aparte Fillm)

9. Doina groparilor (regia: Pavel Cuzuioc, producător: Zenobia Film)

10. După Revoluţie (regia: Laurenţiu Calciu, producător: Productive Int’l Invest)

11. Fuga din Rai (regia: Stelian Tănase, producător: Filmex)

12. Păcătoasa Teodora (regia: Anca Hirte, producător: Elefant Film)

13. Pe drumuri neumblate (regia: Dieter Auner, producător: Mobra Films)

14. Părintele Arsenie Boca, omul lui Dumnezeu (regia: Nicolae Mărgineanu, producător: Ager Film)

15. Regina Maria, ultima femeie romantică, prima femeie modernă (regia: Sorin Ilieşiu, producător: Video Dialog)

16. Singur acasă – o tragedie românească (regia: Ionuţ Cărpătoarea, producător: Evolution Film Production)

17. Şcoala noastră (regia: Mona Nicoară şi Miruna Coca Cozma, producător: Sat Mic Film)

18. Şi s-au dus ca vântul (regia: Radu Gabrea, producător: Total TV)

19. Valea Corlatului (regia: Stephane Lucon, producător: Domino Film, Ora de vară, Seppia)

20. Vorbitor (regia: Radu Muntean, Alexandru Baciu, producător: Multimedia Est)

Categoria SCURTMETRAJ

1. 1000 de lucruri în comun (regia: Sarra Tsorakidis, producător: UNATC)

2. Afterschool (regia: Alexandru Tudor, producător independent)

3. Andrei Ion (regia: Roxana Andrei, producător: UNATC)

4. Apele tac (regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Strada Film)

5. Aşteptând zorile (regia: Mihai Şofronea, producător: Danubius Film)

6. Barca (regia: Alexandru Ispas, producător: Nerv Film)

7. Bora Bora (regia: Bogdan Mirică, producător: Media Pro Pictures)

8. Calm Center (regia: Ispas Aurelian, producător: UNATC)

9. Camelia (regia: Marian Crişan, producător: Libra Film Productions)

10. Contratimp (regia: Iza Matac, producător: Nerv Film)

11. Dans retuşat (regia: Cristi Toporan, producător: Nerv Film)

12. Dincolo de muntele meu (regia: Cristian Pascariu, producător: Alien Film)

13. Dodo şi Tic (regia: Gabriel Vasiliu, producător: Bytheway Studio)

14. Donna must die (regia: Ismail Jamaludin, Dragoş Dulea, producător: UNATC)

15. Draft 7 (regia: Luiza Pârvu, producător: UNATC)

16. Drepturi de autor (regia: Nicoleta Tărăbăşeanu, producător: Nerv Film)

17. Edge (regia: Anda Puşcaş, producător: UNATC)

18. Evadare (regia: Wissam Al Zoubi, producător: UNATC)

19. Exit (regia: Hadrian Gavriluţiu, producător: UNATC)

20. Fata din Transilvania (regia: Sabin Dorohoi, producător: Pink Stripe)

21. Film pentru prieteni (regia: Radu Jude, producător: Fast Film)

22. Frenezie (regia: Tudor Botezatu, producător: Nerv Film)

23. Fresca – Blestemul lui Dragulea (regia: Ion Octavian Frecea, producător independent)

24. Gobbel (regia: Raluca David, producător: MAD Productions)

25. Grand Hotel Italia (regia: Rodi Cotenescu, producător: UNATC)

26. Growing (regia: Roxana Benţu, producător independent)

27. Gutuiul Japonez (regia: Mara Trifu, producător: Aristoteles Workshop Association)

28. Hairdressers delight (regia: Sabina Tupan, producător independent)

29. Hello Kitty (regia: Milo Simulov, producător: UNATC)

30. Inuman (regia: Daniela Bortolini, producător: Nerv Film)

31. Jaful (regia: Dan Radu Mihai, producător: Elefant Film)

32. Klun (regia: Vlad Sandu, producător independent)

33. La multi ani (regia: Alexandru Calcan, producător: Nerv Film)

34. Light hitmen (regia: Andrei Ciorica, producător independent)

35. Lost springs 2 (regia: Andrei Dobrescu, producător: UNATC)

36. Maraton 2D (regia: Mihai Filoneanu, producător: Nerv Film)

37. Mătăsari (regia: Ilijia Piperkovski, producător: UNATC)

38. Mic dejun la pat (regia: Dana Usturoi, producător: Nerv Film)

39. Minute infinite (regia: Cecilia Felmeri, producător Asociaţia Audiovizuală Argo)

40. Noaptea albă (regia: Bogdan Ciubotaru, producător: Nerv Film)

41. Numărătoarea manuală (regia: Daniel Sandu, producător: Parada Film)

42. Pacientul român (regia: Ovidiu Poţorac, producător: Nerv Film)

43. Raţele şi vânătorii (regia: Diana Munteanu, producător: Nerv Film)

44. Rog nu parcaţi! (regia: Iulia Enculescu, producător: Nerv Film)

45. Salon 216 B (regia: Anna Florea, producător: UNATC)

46. Sinucide-mă! (regia: Jamil Hendi, producător: Dream Media Group)

47. Skin (regia: Ivana Mladenovic, producător: UNATC)

48. Soarele greu al amiezii (regia: Mihai Gheorghe, producător: Nerv Film)

49. Staţia (regia: Bogdan Ghiurca, producător: Nerv Film)

50. Stremt 89 (regia: Dragos Dulea, Anda Puşcaş, producător: UNATC)

51. Superman, Spiderman sau Batman (regia: Tudor Giurgiu, producător: Libra Film Productions)

52. Teatru de vară (regia: Radu Nuta, producător: Nerv Film)

53. Tenis (regia: Vladimir Dembinski, producător: UNATC)

54. Terminus (regia: Mihnea Chelariu, producător: Nerv Film)

55. The American dream – californian version (regia: George Buzoianu, Ura Film)

56. The dog and a little bird (regia: Adrian Băluţă, producător independent)

57. The scream (regia: Sebastian Cosor, producător: MediaPro Magic)

58. Timpuri marxiste care au condus la altceva (regia: Andrei Ciorica, producător independent)

59. Travelling with my thoughts full of hope (regia: Adrian Băluţă, producător independent)

60. Visul ciulinului (regia: Nina Mihăilă, producător independent)

61. Wake-up (regia: Florin Drăgoi, producător: Bourne Mouth University NCCA)

62. Wedding Duet (regia: Goran Mihailov, producător: UNATC)

63. You can’t hide love from gypsies (regia: Mara Trifu, producător: Nisi Masa)

Categoria FILM EUROPEAN

1. Amador (regia: Fernando Leon de Aranoa, Spania, distribuitor: Transilvania Film)

2. Anonim / Anonymous (regia: Roland Emmerich, distribuitor: InterCom Film)

3. Biutiful (regia: Alejandro Gonzalez Inarritu, distribuitor: Transilvania Film)

4. Coridorul / Corridor (regia: Johan Lundborg, Johan Storm, Suedia, distribuitor: Transilvania Film)

5. Cine zice, ăla este! / Mine vaganti! (regia: Ferzan Ozpetek, Italia, distribuitor: Independenţa Film)

6. Cumplit de fericită / Happy Happy (regia: Anne Sewitsky, Norvegia, distribuitor: Transilvania Film)

7. Discursul regelui / The King’s Speech (regia: Tom Hooper, Marea Britanie, distribuitor: RoImage)

8. Echipa Trăzniţilor / Animals United (regia: Reinhard Klooss, Holger Tappe, Germania, distribuitor: InterCom Film)

9. Eu sunt dragostea / Io sono l’amore (regia: Luca Guadagnino, Italia, distribuitor: Transilvania Film)

10. Floarea Deşertului / Desert Flower (regia: Sherry Horman, Marea Britanie, distribuitor: Clorofilm)

11. Incendii / Incendies (regia: Denis Villeneuve, Canada, distribuitor: Asociaţia Culturală Macondo)

12. În turneu / Tournee (regia: Matthieu Amalric, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)

13. Într-o lume mai bună / Haevnen (regia: Susanne Bier, Danemarca – Suedia, distribuitor: Clorofilm)

14. Johnny English… se întoarce / Johnny English Reborn (regia: Oliver Parker, Marea Britanie, distribuitor: RoImage)

15. Kicki / Miss Kicki (regia: Hakon Liu, Suedia, distribuitor: Transilvania Film)

16. Made in Dagenham (regia: Nigel Cole, Marea Britanie, distribuitor: Odeon Cineplex)

17. Mammuth (regia: Gustave de Kervern, Benoit Delepine, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)

18. Marea noastră disperare / Our Grand Despair (regia: Seyfi Teoman, Germania, distribuitor: Transilvania Film)

19. Marea Pisiceală / Gaturro (regia: Gustavo Cova, Argentina, distribuitor: New Films)

20. Melancholia (regia: Lars von Trier, Danemarca, distribuitor: Independenţa Film)

21. Minciuni adevărate / Des vrais mensonges (regia: Pierre Salvadori, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)

22. Misiunea Directorului de Resurse Umane / The Human Resources Manager (regia: Eran Riklis, Israel-Germania-Franţa, distribuitor: Transilvania Film)

23. Muntele Roşu / Tilva Ros (regia: Nikola Lezaic, Serbia, distribuitor: Transilvania Film)

24. Nevasta la putere / Potiche (regia: Francois Ozon, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)

25. O viaţă reală / Au voleur (regia: Sarah Petit, Franţa, distribuitor: Transilvania Film)

26. O lume albă, albă / Beli, beli svet (regia: Oleg Novkovic, Serbia-Germania, distribuitor: Transilvania Film)

27. Oameni şi zei / Des hommes et des dieux (regia: Xavier Beauvois, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)

28. Panică în sat / Panique au village (regia: Stephane Aubier, Vincent Patar, Franţa, Glob Com Media)

29. Pielea în care trăiesc / La piel que habito (regia: Pedro Almodovar, Spania, distribuitor: Independenţa Film)

30. Pina (regia: Wim Wenders, Germania, distribuitor: Parada Film)

31. Prinţesa de Montpensier / La Princesse de Montpensier (regia: Bertrand Tavernier, Franţa, distribuitor: Independenţa Film)

32. Route Irish (regia: Ken Loach, Irlanda, distribuitor: Independenţa Film)

33. Turistul / The Tourist (regia: Florian Henckel von Donnersmarck, Italia-Franţa-SUA, distribuitor: InterCom)

34. Un an din viaţă / Another Year (regia: Mike Leigh, Marea Britanie, distribuitor: Transilvania Film)

35. Verii / Primos (regia: Daniel Sanchez Arevalo, Spania, distribuitor: Transilvania Film)

36. Vise în paşi de dans / Dancing Dreams (regia: Rainer Hoffmann, Anne Linsel, Germania, distribuitor: Parada Film)

 

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here