Berlin: Ursul de Aur merge în China

0
471

Black-Coal-Thin-Ice

Regizorul Diao Yinan a câştigat în această seară, la gala de la Berlinale Palast, Ursul de Aur pentru o dramă tulburătoare Bai Ri Yan Huo / Black Coal, Thin Ice. Plasat la începutul anilor 2000, într-un orăşel din China, filmul cu accente noir are ca protagonişti un detectiv şi o tânără legată în mod misterios de mai multe crime.

„Spiritele lui Raymond Chandler şi James M. Cain bântuie prin Black Coal, Thin Ice, un thriller detectivistic sumbru dar puternic, atent controlat care — ca toate filmele noir bune— nu are eroi şi răufăcători, ci doar diferite stadii de compromis”, nota criticul Scott Foundas în „Variety”.

„Berlin, te iubesc!”, şi-a  încheiat Yinan speech-ul emoţionant pe scena Berlinalei. Scurt şi eficient (ca toate discursurile serii), cu echipa alături, cineastul aflat la al treilea lungmetraj le-a mulţumit colaboratorilor săi, în special scenaristei lui. Filmul a obţinut şi un Urs de Argint pentru Cel mai bun actor, premiu acordat lui Liao Fan. Asia domină podiumul, de altfel, cu patru trofee adjudecate.

Doi Urşi de Argint au luat drumul Americii. Unul pentru regie, acordat lui Richard Linklater pentru Boyhood, şi Marele Premiu al Juriului, câştigat de The Grand Budapest Hotel. „L-am rugat pe Dieter Kosslick să-şi mulţumească în numele meu”, a transmis Wes Anderson într-un mesaj citit de Greta Gerwig. „Cum se întâmplă să merg la New York săptămâna viitoare, o să i-l duc chiar eu, dacă nu vă supăraţi”, a intervenit directorul festivalului (sau al Grand Berlinale Hotel, vorba prezentatoarei, Anke Engelke).

Kosslick are „atâtea mulţumiri să-şi aducă acolo, în spate, încât va dura ceva”, a comentat preşedintele juriului, James Schamus, înainte de a anunţa marele câştigător. Ediţia a fost un succes fie şi numai pentru faptul că numărul biletelor vândute a atins un nou record – peste 330.000 în 10 zile. Mai mult, recolta din competiţie a fost suficient de echilibrată încât să mulţumească presa de specialitate – nici o „catastrofă” nu şi-a făcut loc în cursa pentru Ursul de Aur.

Premiile din competiţie au fost decise de James Schamus (preşedinte), Barbara Broccoli, Trine Dyrholm, Mitra Farahani, Greta Gerwig, Michel Gondry şi Christoph Waltz.

Palmaresul celei de-a 64-a ediţii a Berlinalei:

Ursul de Aur – Bai Ri Yan Huo / Black Coal, Thin Ice, de Diao Yinan

Ursul de Argint, Marele Premiu al Juriului – The Grand Budapest Hotel, de Wes Anderson

Premiul Alfred Bauer pentru inovaţie – Aimer, boire et chanter, regia Alain Resnais

Ursul de Argint pentru Cel mai bun regizor – Richard Linklater, pentru Boyhood

Ursul de Argint pentru Cea mai bună actriţă –  Haru Kuroki, din Chiisai Ouchi/ The Little House, regia Yoji Yamada

Ursul de Argint pentru Cel mai bun actor – Liao Fan, din Bai Ri Yan Huo/ Black Coal, Thin Ice

Ursul de Argint pentru Cel mai bun scenariu – Kreuzweg/ Stations of the Cross, regia Dietrich Bruggeman

Ursul de Argint pentru contribuţie artistică – Zeng Jian, pentru imaginea filmului Tui Na/ Blind Massage, de Lou Ye

Cel mai bun film de debut – Gueros, regia Alonso Ruizpalacios

Ursul de Aur pentru scurtmetraj – Tant qu’ils nous reste des fusils a pompe, de Caroline Poggi şi Jonathan Vinel

Ursul de Argint pentru  scurtmetraj – Laborat, de Guillaume Caillot 

Premiile TEDDY – pentru cele mai bune filme cu tematică LGBT

Trofeul Teddy – Pierrot Lunaire, în regia lui Bruce LaBruce

Premiul juriului pentru Cel mai bun film – Hoje Eu Quero Voltar Sozinho / The Way He Looks, de Daniel Ribeiro

Premiul juriului Teddy pentru Cel mai bun documentar – Der Kreis / The Circle, regia Stefan Haupt

Premiul juriului Teddy pentru Cel mai bun scurtmetraj – Mondial 2010, de Roy Dib 

Premiile criticii internaţionale – FIPRESCI

Competiţie:  Aimer, Boire et Chanter, regia Alain Resnais

Juriu: Michel Ciment (preşedinte), Dubravka Lakic, Hauvick Habechian

Panorama: Hoje eu quero voltar sozinho / The Way He Looks, regia Daniel Ribeiro

Juriu: Lesley Chow, Paulo Portugal, Sophie Charlotte Rieger

Forum: Forma, regia Ayumi Sakamoto

Juriu: Mihai Fulger, Luuk Imhann, Bettina Schuler

Premiul Label Europa Cinemas

Blind, de Eskil Vogt

Premiile C.I.C.A.E. (Confédération Internationale des Cinémas d’Art et d’Essai)

Secţiunea Panorama: Kuzu / The Lamb, regia Kutluğ Ataman

Secţiunea Forum: She’s Lost Control, de Anja Marquardt

Premiile Juriului Ecumenic

Competiţie: Kreuzweg / Stations of the Cross, de Dietrich Brüggemann

Menţiune specială: ’71, de Yann Demange

Panorama: Calvary, regia John Michael McDonagh

Menţiune specială: Triptyque/ Triptych, de Robert Lepage, Pedro Pires

Forum: Sto spiti / At Home, de Athanasios Karanikolas

Premiul Amnesty International

Al midan / The Square, de Jehane Noujaim

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here