Porumboiu merge la Berlin cu „Al doilea joc”

1
448

Corneliu PorumboiuCorneliu Porumboiu a fost selecţionat în secţiunea Forum a Festivalului de la Berlin (6 – 16 februarie 2014) cu documentarul Al doilea joc/ The Second Game, un film în care protagonist este tatăl său, fostul arbitru de fotbal şi omul de afaceri Adrian Porumboiu.

28 de filme, dintre care 20 în premieră mondială, figurează în secţiunea dedicată experimentelor, a producţiilor independente care abordează în mod original teme actuale.

„Binecunoscutul regizor Corneliu Porumboiu dă noului său film, Al doilea joc, o formă extrem de originală: împreună cu tatăl său, care a lucrat ca arbitru de fotbal în timpul regimului lui Ceauşescu, comentează un meci de fotbal dintre Steaua şi Dinamo, înregistrat pe o casetă veche.  Pe măsură ce jocul înaintează şi riscă să fie oprit din cauza ninsorii, privitorul se întreabă cum a putut supravieţui un arbitru imparţial într-un stat cu partid unic”, se arată pe site-ul festivalului.

Tot în secţiunea Forum şi tot în premieră mondială va fi proiectată şi co-producţia româno-germană Pădurea e ca muntele, vezi?, de Christiane Schmidt şi Didier Guillian.

Selecţia Forum, la cea de-a 44-a ediţie:

  • The Airstrip, regia Heinz Emigholz, Germania
  • Al doilea joc (The Second Game) regia Corneliu Porumboiu, România
  • Le beau danger, regia Rene Frolke, Germania/Italia
  • Butter on the Latch, regia Josephine Decker, SUA
  • Casse (Scrap Yard), regia Nadege Trebal, Franţa
  • Castanha, regia Davi Pretto, Brazilia
  • Cheol-ae-kum (A Dream of Iron), regia Kelvin Kyung Kun Park, Coreea de Sud/SUA
  • Chilla (40 Days of Silence), regia Saodat Ismailova, Uzbekistan/Tajikistan/Olanda/Germania/Franţa
  • The Darkside, regia Warwick Thornton, Australia
  • L’enlevement de Michel Houellebecq (The Kidnapping of Michel Houellebecq), regia Guillaume Nicloux, Franţa
  • Forma, regia Ayumi Sakamoto, Japonia
  • Free Range – Ballaad maailma heakskiitmisest (Free Range), regia Veiko Ounpuu, Estonia
  • Das grosse Museum (The Great Museum), regia Johannes Holzhausen, Austria
  • The Guests regia Ken Jacobs, SUA
  • Gui ri zi (Shadow Days), regia Zhao Dayong, China/Hong Kong
  • Huba (Parasite), regia Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, Polonia/U.K.
  • Ich will mich nicht kunstlich aufregen (Asta Upset), regia Max Linz, Germania
  • Iranien (Iranian), regia Mehran Tamadon, Franţa / Elveţia
  • Kumiko, the Treasure Hunter, regia David Zellner, SUA
  • Kumun tadı (Seaburners), regia Melisa Onel, Turkey
  • Lajwanti (The Honor Keeper), regia Pushpendra Singh, India
  • Los Angeles, regia Damian John Harper, Germania/Mexic
  • La marche a suivre (Guidelines), regia Jean-Francois Caissy, Canada
  • N – The Madness of Reason, regia Peter Kruger, Belgium/Germania/Olanda
  • Nagima, regia Zhanna Issabayeva, Kazakhstan
  • Non-fiction Diary, regia Jung Yoon-suk, Coreea de Sud
  • Pădurea e ca muntele, vezi? (The Forest is Like the Mountains), regia Christiane Schmidt, Didier Guillian, România/Germania
  • Que ta joie demeure (Joy of Man’s Desiring), regia Denis Cote, Canada
  • Shemtkhveviti paemnebi (Blind Dates), regia Levan Koguashvili, Georgia
  • She’s Lost Control, regia Anja Marquardt, SUA
  • Ship bun (10 Minutes), regia Lee Yong-seung, Coreea de Sud
  • Souvenir, regia Andre Siegers, Germania
  • Sto spiti (At Home), regia Athanasios Karanikolas, Grecia / Germania
  • Thou Wast Mild and Lovely regia Josephine Decker, SUA
  • To Singapore, With Love, regia Tan Pin Pin, Singapore
  • Tochter (Daughters) regia Maria Speth, Germania
  • Top Girl oder la deformation professionnelle (Top Girl or la deformation professionnelle), regia Tatjana Turanskyj, Germania
  • Und in der Mitte, da sind wir (And There We are, in the Middle), regia Sebastian Brameshuber, Austria
  • Zamatovi teroristi (Velvet Terrorists), regia Ivan Ostrochovsky, Pavol Pekarcik, Peter Kerekes, Slovacia/Cehia/Croaţia

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here