Cristi Iftime duce la Cannes „Tabăra din Răzoare”

1
350

Regizorul Cristi Iftime a fost selecţionat la Festivalul de la Cannes (16 – 27 mai), în secţiunea Cinéfondation, cu scurtmetrajul Tabăra din Răzoare, o poveste despre maturizare ai cărei protagonişti sunt doi tineri între care se înfiripă o idilă pe munte.

Este prima selecţie la Cannes a cineastului în vârstă de 32 de ani. Anul trecut,  Iftime a concurat pentru Ursul de Aur la scurtmetraj cu pelicula 15 iulie.

Filmul său este unul dintre cele 15 rămase în cursă din peste 1700 înscrise, provenite de la 320 de şcoli de cinema de pe Glob.

Alex Potocean şi Lorena Zăbrăuţanu joacă alături de Dan Aştilean, Lucian Iftime şi Andrei Şerban. Imaginea este semnată de George Chiper-Lillemark.

Tabăra din Răzoare a fost filmat anul trecut, în Maramureş, şi este filmul de absolvire a masterului la UNATC.

Juriul celor două secţiuni este prezidat de Jean-Pierre Dardenne.

Restul selecţiei va fi anunţat joi, 19 aprilie, într-o conferinţă de presă la Paris.

CINEFONDATION

  • Pascale ABOU JAMRA,  ALBA, Liban – DERRIÈRE MOI LES OLIVIERS  (Behind Me Olive Trees) 20’
  • Shoichi AKINO, Tokyo University of the Arts, Japonia – RIYOUSHI (The Barber) 39’
  • Arthur CAHN, La Fémis, Franţa – LES RAVISSEMENTS (The Raptures) 50’
  • Morten HELGELAND, The Animation Workshop, Danemarca – SLUG INVASION 6’
  • Michal HOGENAUER, FAMU, Cehia – TAMBYLLES 58’
  • Leni HUYGHE, Sint-Lukas Brussels, Belgia – MATTEUS 18’
  • Cristi IFTIME, UNATC, România – TABĂRA DIN RĂZOARE (The Camp in Razoare) 22’
  • Taisia IGUMENTSEVA, VGIK, Rusia – DOROGA NA (The Road to) 32’
  • Piero MESSINA, CSC, Italia – TERRA (Land) 23’
  • Miguel Angel MOULET, EICTV, Cuba – LOS ANFITRIONES (The Hosts) 16’
  • Meryl O’CONNOR, UCLA, USA – THE BALLAD OF FINN + YETI 18’
  • Timothy RECKART, NFTS, UK – HEAD OVER HEELS 10’
  • Matthew James REILLY, NYU, USA – ABIGAIL 17’
  • Eti TSICKO, TAU, Israel – RESEN (Dog Leash) 26’
  • Eduardo WILLIAMS, UCINE, Argentina – PUDE VER UN PUMA (Could See a Puma)

COMPETIŢIA DE SCURTMETRAJ

  • Alvaro APONTE-CENTENO – MI SANTA MIRADA, Puerto Rico 15′
  • Eicke BETTINGA – GASP, Germania 15′
  • Mohamed BOUROKBA (aka Hamé) – CE CHEMIN DEVANT MOI, Franţa 15′
  • Bassam CHEKHES – FALASTEIN, SANDOUK AL INTEZAR LIL BURTUQAL (WAITING FOR P.O. BOX), Siria 15′
  • Grainger DAVID – THE CHAIR, USA, 12′
  • Zia MANDIVWALLA – NIGHT SHIFT, Noua Zeelandă, 14′
  • Chloé ROBICHAUD – CHEF DE MEUTE, Canada 13′
  • Michael SPICCIA – YARDBIRD, Australia 13′
  • Emilie VERHAMME – COCKAIGNE, Belgia 13′
  • L.Rezan YESILBAS – SESSIZ-BE DENG (SILENT), Turcia 14′

 

 

 

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here