Divan Film Festival: 55 de filme şi peste 100 de invitaţi

2
574

afis DIVAN 2013 final bunPe 26 august, la Cetatea lui Mircea Dinescu, pe malul Dunării, începe cea de-a patra ediţie a Festivalului Degustătorilor de Film şi Artă Culinară, „un divan  mai mult decât un festival, având în vedere că nu are secţiune competitivă”, după cum a explicat directorul artistic Marian Ţuţui la conferinţa de presă de joi, 22 august.

Până pe 1 septembrie, vor rula 55 de filme din şi despre Balcani, în prezenţa a peste 100 de invitaţi din 11 ţări: Slovenia, Croaţia, Kosovo, Serbia, Grecia, Macedonia, Bulgaria, Slovacia, Italia, Marea Britanie şi România.

Invitatul special al ediţiei este regizorul sârb Slobodan Sijan (Who’s Singin’ Over There?, The Marathon Family, Poor Little Hampsters, Save our Souls).

În fiecare seară, de la 21.30, va fi proiectată în aer liber o comedie, iar în timpul zilei vor rula în sală calupurile de scurtmetraje. Pentru prima dată, în selecţie se regăsesc două filme din Kosovo. Expoziţii, concerte (Grigore Leşe, Steaua de Mare, Mambo Siria) şi un simpozion despre comedia balcanică întregesc programul.

Pe partea culinară, oaspeţilor li se pregăteşte un show gastronomic armânesc, unul sârbesc, cu Dejan Milovanović, o întâlnire cu bucătarul Mircea Groza şi degustări de pastramă şi vin nou din viile lui Mircea Dinescu.

Programul complet:

LUNI 26 AUGUST 

1. Ora 18.00

Vernisaj expoziţie de pictură Andrei Gamarţ (Galeria de artǎ contemporanǎ Zorzini), artist rezident la Port Cetate (iulie-august 2013)

2. Ora 19.00

Lansarea volumului „Evadarea din Balcani” (Comunicările primului simpozion dedicat filmului balcanic, Cetate, 23- 25 august 2012).

Prezintă criticul de cinema Magda Mihăilescu şi prof.univ. Lydia Papadimitriou (Univ. John Moores din Liverpool)

3. Ora 19.30

Concert Grigore Leşe

4. Ora 22.00

Cine cântă acolo?/ Who’s Singin’ Over There?/ Ko to tamo peva

(1980, Iugoslavia, sc. Dušan Kovacević, r. Slobodan Sijan, i. Božidar Bota Nikolić, cu: Pavle Vujisić, Dragan Nikolić, Danilo Bata Stojković, Aleksandar Bercek, Slavko Stimac, comedie neagră, 86 min.)

Premiul juriului la Montreal (1981), Premiul Arena de Aur la Pola în 1980 pentru cel mai bun actor în rol secundar (Aleksandar Bercek)

Votat ca cel mai bun film iugoslav din toate timpurile în 1996 de către Academia iugoslavă de film

5 aprilie 1941 – o zi înainte ca naziştii să bombardeze Belgradul. Un autobuz plin de călători diverşi se îndreaptă spre Belgrad. Bătrânul proprietar al autobuzului şi fiul său prostănac au de transportat un câtăreţ de operetă, un vânător, un militar în retragere, un comis-voiajor, un cuplu de însurăţei, un TBC-ist şi doi lăutari ţigani.

Participă regizorul Slobodan Sijan şi Radoslav Zelenović, director al Cinematecii iugoslave

MARŢI 27 AUGUST

1. Ora 9.45

Program de scurtmetraje din Turcia şi România (124 min.)

Tăcut/ Silent/ Sessiz be deng (2012, Turcia, sc. şi r. Lokman Rezan Yeşilbaş, i. Türksoy Gölebey, cu: Belçim Bilgin şi Cem Bender, 14 min.)

Palme d`Or pentru scurtmetraj la Cannes, 2012.

Dacă 6 ar fi 9/ If 6 Was 9 (România, r. Ivana Mladenović, i. Saulius Lukoševicius, documentar, 36 min.)

Claudiu şi crapii/ Claudiu and the Fish (România, 2013, r. Andrei Tănase, cu: Paul Ipate, Andrei Mateiu, Dan Lupu, 16 min.) Menţiune specială la secţiunea Zilele Filmului Românesc, categoria scurtmetraj la TIFF (2013)

Hăis cea (România, 2013, r. şi i. Alexandru Mihai, 10 min.)

Grindcore (România, 2013, r. Ioachim Ciobanu, cu: Claudiu Oprea, Alex Zob, Adrian Dima,15 min.)

Gândacul/ The Bug (România, 2012, sc. şi r. Cătălin Drăghici, i. Radu- Ştefan Fulga, cu: Alexandru Potocean şi Iulia Verdeş, 15 min.)

Nominalizat la Premiile Gopo (2013)

Şanţul/ The Ditch (România, 2012, r. Adrian Silişteanu, cu: Adrian Titieni, Gabriela Popescu şi Sergiu Costache, 18 min.)

Participă regizorea Ivana Mladenović şi directorul de imagine Radu-Ștefan Fulga

2. Ora 11.30

Simpozionul internaţional „Comedia balcanică” (partea I)

Moderator: Marian Ţuţui

Participă: Dana Duma, Antonio Mitchievici (România), Elektra Venaki (Grecia), Aleksandra Milovanović, Aleksandar Erdeljanović (Serbia), Antonia Kovaceva (Bulgaria) şi Anna Grgić (Croaţia)

3. Ora 17.00

Program de scurtmetraje din Bulgaria şi Albania (127 min.)

Câinele galben/ Yellow Dog/ Jălto kuce (2012, Bulgaria, sc. Maria Nikolova şi Sotir Ghelev, r. Maria Nikolova, i. Voiceh Todorov, 27 min.)

Premiul pentru film de ficţiune al Asociaţiei televiziunilor publice (CIRCOM, la Santiago de Compostella), Premiul pentru cel mai bun scenariu la Tetovo (Macedonia)

Prinţul de parafină/ Prince of Paraffin/ Parafeniat prinţ (2012, Bulgaria, r. Pavel G. Vesnakov, 23 min.)

Marele premiu Trandafirul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj la Varna, premiul pentru scurtmetraj bulgar la Sofia Film Fest, Menţiune specială a juriului la Sarajevo

Magazin de familie/ Family Market (2010, Albania, sc. Fabio Bego, r. Tan Kazazi, i. Royald Elezaj, cu: Sokol Angjeli, Ervin Bejleri, Gezim Rudi şi Amos Zaharia, film de acţiune, 12 min.)

Scările/ Stairs/ Shkallet (2008, sc. Artan Minarolli, r. Ilir Harxhi, i. Claus Betzl, cu: Genc Fuga, Naun Shundi, Agnese Vuhtaj şi Margarita Xhepa, comedie neagră, 29 min.)

Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj albanez la Tirana Inetrnational Film Festival, premiul cea mai bună actriţă (Margarita Xhepa) la Shqip Short Film Fest (Priştina) şi menţiune la Festivalul Cinemed de la Montpellier

Participă criticul Antonia Kovaceva şi regizorii Enno Milkani şi Ilir Harxhi (Albania)

4. Ora 19.30

Vernisajul expoziţiei de caricatură „Românii şi bulgarii în Spaţiul Schengen”

Participă Elena Velikova, curator al Galeriei de artă din Ruse şi caricaturistul Valentin Gheorghiev (Bulgaria)

5. Ora 21.00

Misiunea Londra/ Mission London/ Misia London (2010, Bulgaria- M.Britanie- Ungaria- Macedonia- Suedia, sc. Deliana Maneva, Dimităr Mitovski şi Alek Popov, după romanul omonim din 2001 al lui Alek Popov, r. Dimităr Mitovski, i. Nenad Boroevich, cu: Julian Vergov, Alan Ford, Ana Papadopulu, Ralph Brown, Kosta Baniciarov, Ernestina Şinova, 110 min.)

Premiu special la Motovun Film Festival (Croaţia). Cel mai mare succes de box-office din Bulgaria după 1989 (400.000 de spectatori)

Este plănuit un concert la Ambasada Bulgariei la Londra care să celebreze aderarea ţării la UE iar Varadin, noul ambasador, trebuie să obţină participarea Reginei. Dar, îndrăgostit de o dansatoare exotică şi înşelat de o firmă care furnizează sosii, cu un personal corupt şi bandiţi care operează în bucătărie,  sarcina sa se transformă într-un coşmar.

Participă regizorul Dimităr Mitovski şi criticul Antonia Kovaceva.

MIERCURI 28 AUGUST 

2. Ora 11.00 – Proiecţie pentru copii

Robinson Crusoe/ Il racconto della giungla (1974, România- Italia, sc. Alan Thornton, Alberto Chimenz, Francesco Maurizio Guido şi Victor Antonescu, r. Victor Antonescu şi Francesco Maurizio Guido, i. Anca Barbu şi Elio Gagliardo, voci: Anda Călugăreanu, Nucu Păunescu, Horia Căciulescu, Ion Caramitru, Alexandru Halic, Louisa Derderian, Mircea Basta şi Simion Valeriu, desen animat, 88 min.)

În varianta primului lungmetraj românesc de animaţie, romanul lui Daniel Defoe capătă momente comice, iar animalele devin eroi la fel de importanţi ca oamenii.

3. Ora 20.45

Reportaj despre prima ediţie (2009) a Divanului iubitorilor de film şi artă culinară (2009, Albania, r. Enno Milkani, 30 min.)

Cu participarea regizorului Enno Milkani

4. Ora 21.30

De la un mormânt la altul/ Gravehopping/ Odgrobadogroba (2005, Slovenia- Croaţia, sc. şi r. Jan Cvitković, i. Simon Tansek, cu: Gregor Baković, Drago Milinović, Sonja Savić i Mojca Fatur, comedie, 103 min., v.slov., s.rom. şi engl.)

Marele premiu la Festivalul de la Cottbus, premiul pentru cel mai bun nou regizor la San Sebastian, alte premii la Toronto, Sofia şi Ljubljana.

Amintind pe undeva de Filantropica, filmul lui Jan Cvitković o aduce, între alte figuri de paria obsedaţi de moarte dintr-un orăşel sloven, pe cea a lui Pero (Gregor Baković), care devine un orator profesionist la înmormântări.

Cu participarea actriţei Mojca Fatur

4. Ora 22.30

Concert Steaua de Mare

JOI 29 AUGUST 

1. Ora 10.00

Drumul pe care îl avem în faţă/ The Road Ahead/ La route devant (2011, Canada-Bulgaria, sc. şi r. Stefan Ivanov, i. Stefan Ivanov şi Gheo Ivanov, documentar, 94 min., v.bulg., s.rom. şi engl.)

Diplomă de onoare la Festivalul Ritonul de Aur, Plovdiv (2011)

Un documentar personal despre ţiganii nomazi din Bulgaria şi o călătorie a cineastului pe melegurile natale în căutarea imaginilor acestor oameni care i-au rămas în amintirile copilăriei.

Prezintă criticul Aleksander Ianakiev

2. Ora 11.45

Simpozionul internaţional „Comedia balcanică” (partea a II-a)

Moderator: Marian Ţuţui

Participă Mihai Fulger, Constantin Pârvulescu (România), Lydia Papadimitrou (M.Britanie), Ghergana Donceva, Aleksandăr Ianakiev (Bulgaria) şi Jana Dudková (Slovacia)

3. Ora 13.00

Show culinar cu chef Dejan Milovanović (Serbia)

4. Ora 17.00 – Program de scurtmetraje din Grecia şi Kosovo (130 min.)

În public/ In Public/ Se kini thea (2011, Grecia, sc. Maria Ligkou, r. Stevi Panagiotaki şi Maria Ligkou, i. Panos Mitsios, cu: Kostas Gakis, Angelina Paraskevaidi, Michalis Georgitsis şi Antonis Chatzis,10 min.) Premiul trei la Online Short Film Festival altcineAction!

Clovni/ Clowns (2012, Grecia, sc. şi r. Dimitris Nakos, i. Dimitris Koukas, 6 min.) Premiul al doilea la Online Short Film Festival altcineAction!

Stella şi cu mine/ Stella and I/ Stella ki ego (2012, Grecia, sc. Dimitris Nakos, r. Amerissa Basta, i. Dimitris Koukas, cu: Andreas Chronopoulos şi Xenia Andresaki, 5 min.) Premiu special la Online Short Film Festival altcineAction!

Faţetele singurătăţii/ Facets of Loliness (2011, Grecia, sc., r. şi i. Asimina Proedrou, cu: Kristin Weiben, Yiannis Iliadis, Assimina Proedrou, Lefki Vrana,10 min.) Premiul întâi la Online Short Film Festival altcineAction!

Taie-te, naibii!/ Cut Damn!/ /Kof to! (2011, Greece, sc. Agelos Kyritsis şi Katerina Pipergia, r. Bill Kalamakis, i. Vasilis Sarioglou, cu: Errikos Litsis, Kostas Ksikominos, Aggeliki Emmanouel şi Alekos Pangalos, 14 min.)

Clefăitorii/ Munchies (2012, Grecia, sc. Romanos Argyropoulos – Ioannou şi Konstantinos Stagkikas, r. Romanos Argyropoulos – Ioannou, i. Wiktor Roch Dobraczynski, cu: Elias Moulas, Yannis Niarros, Andreas Stroblos, Makis Tzakis şi Yannis Markostamos, 18 min.)

Coloana/ The Row/ Kolona (2012, Kosovo, sc. Besian Hzsay, r.Ujkan Hysaj, i. Samir Karahoda, cu: Sunaj Raqa, Vlado Jovanovski, Arbnesha Grabovci, 22 min.)

Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj străin la Fsetivalul internaţional Asiana (Coreea de Sud), alte premii la Cleveland, Roma , Monterrey şi Varşovia.

Caseta de nuntă/ The Wedding Tape/ Kaseta e dasmës (2011, Kosovo- Germania, r. Ariel Shaban, i. Gazmend Bajri, cu: Astrit Kabashi şi Yllka Gashi, 17 min.) Premiul pentru cel mai bun producător la Abu Dhabi

Participă criticul Elektra Venaki şi regizorul Bill Kalamakis

5. Ora 21.00 – Medalion Miloš Radović

Patria mea/ My Country/ Moja domovina (1998, Iugoslavia, r. Miloš Radović, scurtmetraj, 10 min.)

Marele premiu la Manhattan Short Film Festival, Imola (Italia) şi Drama (Grecia), Premiul juriului la Mediawave (Ungaria), Premiul publicului la Festivalul filmului mediteranean de la Montpellier

Moartea neaşteptată şi timpurie a colonelului K.K./ The Sudden and Untimely Death of Colonel K.K./ Iznenadna i prerana smrt pukovnika K.K (1987, Iugoslavia, r. Miloš Radović, 7 min.)

Premiul juriului pentru scurtmetraj, Cannes (1987)

Participă criticul Aleksandra Milovanović

5. Ora 21.30

Trăind periculos/ Living Dangerously/ Vios kai politeia (1987, Grecia, sc. şi r. Nikos Perakis, cu: Giorgos Kimoulis, Dimitris Kallivokas, Yorgos Kotanidis, Pavlos Kotoyannidis şi Vanna Barba, comedie, 105 min.)

Premiul pentru cel mai bun montaj (Yannis Tsitsopoulos) la Salonic (1987)

Un electrician talentat, Mihalis Karamanos, lucrează pentru OTE (Serviciul de telecomunicaţii al Greciei) şi pare singurul care nu a fost absorbit de sistemul corupt atotstăpânitor. Ca membru al unei organizaţii care luptă împotriva politicii nepopulare a guvernului, el conectează computerul OTE la un dispozitiv exploziv şi ameninţă că va arunca în aer telecomunicaţiile ţării dacă nu va fi lăsat să transmită un mesaj revoluţionar în timpul unui meci important.

Participă regizorul Nikos Perakis şi criticul Elektra Venaki, editor al Altcine.com

VINERI 30 AUGUST 

1.Ora 10.00

Program de scurtmetraje din Macedonia, Croaţia şi Grecia (99 min.)

Omul care avea obiceiul de a mă lovi în cap cu umbrela/ Čovekot so čudna navika da me udira so čadorot po glava (2011, Macedonia, r. Vardan Tozija, 15 min.)

Capătul lumii/ The End of the World/ Krajot na svetot (2011, Macedonia, r. Jani Bojadzi, cu: Meto Jovanovski şi Vlado Jovanosvki, 21 min.)

Cusătoresele/ Seamstresses/ Şivachkite (2010, r. Biljana Garvanlieva, documentar, 30 min.) Marele premiu Inima oraşului Sarajevo pentru cel mai bun documentar şi premiul pentru cel mai bun documentar şi cel mai bun regizor macedonean la Asterfest (Macedonia)

Get a Move On/ Ustaj Miro, brzo, brzo! (2011, sc. Natko Jurdana şi Petar Orešković, r. Petar Orešković, i. Mak Vejzović, cu: Luka Petrušić, Jelena Lopatić, Dražen Šivak şi Ivana Horvat, 20 min.)

Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj la San Pedro (SUA)

Chioşcul/ Kiosk (2011, Grecia, sc. şi r. Galaxy Spanos, i. Pandelis Mantzanas, cu: Bujar Alimani, Riaz Ahmed, Dimitra Limniou şi Gheorgos Labris, comedie, 13 min.)

Participă criticul Jurica Pavicić (Croaţia) şi regizorul Jani Bojadzi (Macedonia)

2. Ora 13.00

Spectacol culinar aromânesc susţinut de Fundaţia Muşata aromână

3. Ora 17.00 – Filme despre aromâni ale fraţilor Ienache şi Miltiade Manakia (11 min.)

Scene din viaţa aromânilor din Pind (1911, r. şi i. Ienache şi Miltiade Manakia, 5 min., ins.rom.)

Scene din viaţa aromânilor din Pind înfăţişează cinci episoade intitulate (prin inserturi în limba română literară): O scenă de petrecere la un bâlciu aromânesc, Hora naţională la aromânii din Pind, Serbarea Bobotezei la aromânii din Veria, O scenă din învăţământul primar aromânesc. Comuna Abella. Epir, Viaţa casnică la aromâncele din Pind. Ultimul reprezintă de fapt prima filmare a celor doi fraţi, în 1907, când o înfăţişează pe bunica lor centenară Despina torcând lână în faţa casei împreună cu fiicele şi nepoatele.

Excursie în Macedonia turcească (1911, r. şi i. Ienache şi Miltiade Manakia, 6 min., ins.rom.)

Filmul a fost realizat în aprilie şi mai 1911, când o delegaţie de universitari şi jurişti români condusă de dr. Constantin I. Istrati, la acea vreme vicepreşedinte al Academiei Române, au făcut o vizită cu prilejul acordării de drepturi aromânilor în Imperiul otoman. Din delegaţie au mai făcut parte astronomul Nicolae Coculescu, geologii Gheorghe Murgoci şi Emilian Protopopescu- Pache, arheologul Vasile Pârvan, Ion Voinescu, fotograf şi viitor pionier al cinematografiei româneşti, amiralul Vasile Urseanu, întemeietorul Observatorului astronomic din Bucureşti şi alţii. În imagini mai apar Niyazi-Bey, unul dintre conducătorii Revoluţiei Junilor Turci care îi întâmpină pe oaspeţii români, ca şi imagini cu oraşele Resen şi Bitolia.

4. Ora 17.30 – Program de animaţie balcanică şi despre Balcani (68 min.)

Căsătoria/ Jenitba (1985, Bulgaria, sc. şi r. Slav Bakalov si Rumen Petkov, i. Feodor Arnaudov, desen animat, 10 min.) Palme d`Or pentru cel mai bun scurtmetraj la Cannes (1985)

Cei trei prostănaci/ The Three Fools/ Trimata glupaţi (1970, Bulgaria, r. Donio Donev, desen animat, 9 min.). Premiul Moara de Aur la Festivalul Filmului de animaţie de la Barcelona (1971)

Cei trei prostănaci şi vaca/ The Three Fools and the Cow/ Trimata glupaţi i kravata (1974, Bulgaria, r. Donio Donev, desen animat, 7 min.) Marele premiu la Oberhausen şi Tampere (1974)

Masca celebrităţii/ Mask of Fame/ Maska e fames (2011, Albania, r. Genc Buxheli şi Marin Bezatlliu, desen animat, după nuvela omonimă de Dino Buzzati, 8 min.)

Dansul s-a terminat,Maria/ The Dance is Over, Maria/ Finili su Mare bali/ (2013, Croaţia, sc. Natko Stipaničev şi Josip Žuvan, r. Natko Stipaničev, a. Ognjen Tutek şi Natko Stipaničev, desen animat, 9 min.)

Rabbitland (2013, Serbia, r. şi a. Ana Nedeljkovic şi Nikola Majdak, desen animat, 7 min.) Premiul Ursul de Cristal pentru scurtmetraj (acordat de juriul 14 plus) la Berlinale (2013)

Insula lătrăturilor/ Chienne d’histoire/ Barking Island (2010, Franţa- Turcia, sc. Karine Mayloumian şi Serge Avedikian, r. Serge Avedikian, desen animat, 15 min.) Palme d`Or pentru cel mai bun scurtmetraj

Oktapodi (2007, Franţa, r. Julien Bocabeille, François- Xavier Chanioux, Olivier Delabarre, Thierry Marchand, Quentin Marmier şi Emud Mokhberi, 3 min.). Nominalizat la Oscar în 2009, premii la Annecy, Casablanca, Hiroshima şi Zagreb

Participă criticii Aleksandăr Ianakiev (Bulgaria) şi Jurica Pavicić (Croaţia)

5. Ora 21.00

Sonja şi taurul/ Sonja and the Bull/ Sonja i bik (2012, Croaţia, sc. Vlatka Vorkapić şi Elvis Bosnjak, r. Vlatka Vorkapić. Cu: Judita Franković, Goran Bogdan, Csilla Barath Bastaić, Barbara Prpić, comedie, 103 min.) Premiile pentru cel mai bun scenariu, costume şi muzică la Pola Film Festival (2012)

Sonia, o vegetariană şi activistă înveterată pentru drepturile animalelor, se opune cu vehemenţă luptelor de tauri în Dalmatiska Zagora. Unii consideră că oricât de mult ar iubi animalele, ea nu ar îndrăzni să stea niciodată în faţa unui taur. Se pun pariuri, iar Sonja urmează a fi convinsă de Ante, vestit pentru puterea sa de persuasiune…

Participă regizoarea Vlatka Vorkapić şi criticul Jurica Pavicić

SÂMBĂTĂ, 31 AUGUST 

1. Ora 10.00

Program de scurtmetraje din Serbia şi România (132 min.)

Sunt tot ceea ce mi-am dorit să am/ I Already am Everything I Want to Have/ Ja vec jasam sve one sto zelim da imam (2010, Serbia, r. Dane Komljen Cu: Pedja Damnijanović, Ivan Djordjević, Dragana Milosević şi Bojana Zecević, 35 min). Premiul III al secţiunii Cinéfondation la Cannes

Când am fost băiat, eram fată/ When I was a Boy, I was a girl/ Ja kada sam bila klinac, bila sam klinka (2013, Serbia, r. şi i. Ivana Todorović, documentar, 30 min.) Selecţionat la Berlinale (2013)

Cod roşu/ Red Code (2013, r. Hanno Hofer, 9 min.)

Maci cu bolero/ Poppies with Bolero (2012, r. Gabriel Boholţ, 7 min.) (premiul pentru cel mai bun film mut al International Student Film Festival Hollywood )

Pastila fericirii/ Happiness Pill (2012, r. Cecilia Felmeri, cu: Adina Cristescu, Tania Popa, Dana Voicu, 12 min.)

Chefu`/ House Party (2011, r. Adrian Sitaru, 18 min.)

Wonderland/ Pepsi (2013, r. Peter Kerek, 21 min.)

În acvariu/ In the Fishbowl (2013, regia Tudor Cristian Jurgiu, cu: Maria Mitu, Ionuţ Vişan, 20 min). Premiul al III-lea Cinefondation la Cannes, 2013

Participă regizorul Tudor Cristian Jurgiu şi criticul Aleksandra Milovanović

2. Ora 17.00

Balkan Bazaar/ Balkan Pazar (2011, Albania- Italia, sc. şi r. Edmond Budina. Cu: Catherine Wilkening, Veronica Gentili, Edmond Budina, Luca Lionello, Visar Vishka, comedie, (91 min.)

Cea mai bună comedie albaneză din ultimii 10 ani, aflată între primele trei comedii albaneze din toate timpurile.

Ai vinde oasele tatălui sau bunicului dacă asta ar fi o afacere de milioane? Jolie (o franţuzoaică) şi Orsola (o italiancă) descoperă într-un sat din sudul Albaniei cel mai bizar bazar, unde pot cumpăra oase. De ce să nu profite şi ele vânzând oasele tatălui şi bunicului în schimbul dragostei adevărate?

Participă regizorul şi producătorul Eno Milkani .

3. Ora 21.00 – 20 de ani de la premieră 

È pericoloso sporgersi/ Sundays on Leave/ Les dimanches de permission (1993, România- Franţa, scenariul şi rergia Nae Caranfil.

Cu: Nathalie Bonnifay, George Alexandru, Marius Stănescu, Valentin Teodosiu, Florin Călinescu, Marius Florea- Vizante, comedie dramatică, 104 min.)

E pericoloso sporgersi este unul dintre cele mai bune filme româneşti realizate după 1989. Este o comedie cu trei protagonişti: eleva Cristina Burlacu, actorul Dino şi recrutul Horaţiu Anghel. Din orăşelul lor de provincie, fiecare din ei visează la o altă viaţă.

Marele premiu la Bratislava, premiul criticii la Montpellier, premiul ACIN pentru debut şi scenariu (1993), premiul juriului la La Baule (1994), selecţionat în Quinzaine des Realisateurs, la Cannes (1993).

Participă directorul de imagine Cristian Comeagă şi actorii Florin Zamfirescu şi Marius Florea-Vizante .

4. Ora 22.30

Concert Mambo Siria şi petrecere de final

 

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here