Nominalizările la Oscar: fraţii Coen iau zece cu „True Grit”. Conduce „The King’s Speech”

3
570

UPDATE. Joel şi Ethan Coen şi-au surclasat principalul rival la Oscaruri, pe David Fincher şi al său The Social Network/Reţeaua de socializare, cu western-ul True Grit/ Adevăratul curaj (din 25 februarie, pe ecranele româneşti). Filmul a bifat zece nominalizări, inclusiv pentru Cel mai bun film, regizor, actori (Jeff Bridges şi debutanta Hailee Steinfeld), scenariu etc. Istoria lui Mark Zuckerberg şi a Facebook-ului a strâns opt nominalizări, la fel ca şi Inception. Nu e deloc surprinzător creditul pe care i-l dau votanţii filmului fraţilor Coen (au câştigat în 2008 cu No Country for Old Men), surprinzătoare a fost excluderea lui de la Globurile de Aur.

Însă cel care conduce ediţia a 83-a a galei Oscar este britanicul The Kings Speech/ Discursul regelui, cu 12 nominalizări la toate categoriile importante. Povestea regelui bâlbâit a cărui ascensiune la putere depinde de corectarea defectelor sale de vorbire are alte 14 nominalizări la BAFTA şi va ajunge în cinematografele din România pe 11 februarie. Colin Firth nu lipseşte de la categoria Cel mai bun actor, unde îi are ca rivali pe James Franco (alpinistul forţat să îşi amputeze mâna din 127 Hours), Jesse Eisenberg (opac, inteligent şi spiritual în Reţeaua de socializare), Jeff Bridges (care reia rolul lui John Wayne în Adevăratul curaj) şi Javier Bardem (un tată pe moarte în Biutiful).

Multe mame bune anul acesta în tabăra actriţelor: Annette Benning e o mamă lesbiană care îşi protejează copiii în The Kids are All Right, iar Nicole Kidman trăieşte o dramă, ca mamă, în Rabbit’s Hole. La rol secundar de data asta, Melissa Leo e o mamă formidabilă în The Fighter, iar Jacki Weaver una manipulatoare în Animal Kingdom. Natalie Portman rămâne pe scenă, evident, cu performanţa din Black Swan (un film ca o cutie frumoasă, dar goală pe dinăuntru).

Lista de zece titluri care intră în cursa pentru Cel mai bun film a fost cât se poate de previzibilă, ca şi numele de la interpretare, cu excepţia lui Javier Bardem în Biutiful, rol care nu a făcut turul tuturor celorlalte sesiuni de premii din industria americană. De asemenea, Christopher Nolan este eliminat de la regie, locul lui fiind luat de Joel şi Ethan Coen. Altfel, listele arată aproape identic cu cele de la Globul de Aur.

Două surprize plăcute: la animaţie, unde figurează şi Iluzionistul lui Sylvain Chomet, şi la Cel mai bun film străin, unde a rămas printre cele cinci pelicule şi Dogtooth, propunerea Greciei, o dramă absurdă şi suprarealistă despre un tată care îşi ţine copii închişi în casă, un film pe era greu de crezut că-l vor gusta academicienii americani.

Singura nominalizare pe care a reuşit s-o obţină The Way Back, filmul lui Peter Weir în care joacă actorii Dragoş Bucur şi Alexandru Potocean, este la machiaj. Nici Another Year al lui Mike Leigh, care ar fi meritat scos în faţă, nu figurează decât la scenariu original.

Lista completă a nominalizărilor la Oscar.

Cel mai bun film

  • True Grit
  • The Fighter
  • Inception
  • The King’s Speech
  • The Social Network
  • Black Swan
  • 127 Hours
  • The Kids Are All Right
  • Winter’s Bone
  • Toy Story3

Cel mai bun regizor

  • Darren Aronofsky, Black Swan
  • David Fincher, The Social Network
  • Tom Hooper, The King’s Speech
  • Joel şi Ethan Coen, True Grit
  • David O. Russell, The Fighter

Cel mai bun actor

  • Jesse Eisenberg, The Social Network
  • Colin Firth, The King’s Speech
  • James Franco, 127 Hours
  • Javier Bardem, Biutiful
  • Mark Wahlberg, The Fighter

Cea mai bună actriţă

  • Annette Benning, The Kids are All Right
  • Nicole Kidman, Rabbit Hole
  • Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
  • Natalie Portman, Black Swan
  • Michelle Williams, Blue Valentine

Cel mai bun actor într-un rol secundar

  • Christian Bale, The Fighter
  • John Hawkes, Winter’s Bone
  • Jeremy Renner, The Town
  • Mark Ruffalo, The Kids Are All Right
  • Geoffrey Rush, The King’s Speech

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar

  • Amy Adams, The Fighter
  • Helena Bonham Carter, The King’s Speech
  • Hailee Steinfeld, True Grit
  • Melissa Leo, The Fighter
  • Jacki Weaver – Animal Kingdom

Cea mai bună animaţie

  • How to Train Your Dragon
  • L’Illusioniste
  • Toy Story 3

Cel mai bun film străin

  • Biutiful – Alejandro Gonzalez Innaritu
  • In a Better World – Susanne Bier
  • Incendies – Daniel Villeneuve
  • Dogtooth – Yorgos Lanthimos
  • Hors la loi – Rachid Bouchareb

Cel mai bun documentar

  • Exit Through the Gift Shop, Banksy şi Jaimie D’Cruz
  • Gasland, Josh Fox şi Trish Adlesic
  • Inside Job, Charles Ferguson şi Audrey Marrs
  • Restrepo, Tim Hetherington şi Sebastian Junger
  • Waste Land, Lucy Walker şi Angus Aynsley

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Killing in the Name
  • Strangers No More
  • Sun Come Up
  • The Warriors of Qiugang

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie

  • Day & Night (Walt Disney, Pixar), Teddy Newton
  • The Gruffalo, Jakob Schuh şi Max Lang
  • Let’s Pollute, Geefwee Boedoe
  • The Lost Thing, Shaun Tan şi Andrew Ruhemann
  • Madagascar, carnet de voyage, Bastien Dubois

Cel mai bun scurtmetraj

  • The Confession, Tanel Toom
  • The Crush, Michael Creagh
  • God of Love, Luke Matheny
  • Na Wewe, Ivan Goldschmidt
  • Wish 143, Ian Barnes şi Samantha Waite

Cea mai bună scenografie

  • Alice in Wonderland
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
  • Inception
  • The King’s Speech
  • True Grit

Cea mai bună imagine

  • Black Swan (Fox Searchlight), Matthew Libatique
  • Inception (Warner Bros.), Wally Pfister
  • The King’s Speech (The Weinstein Company), Danny Cohen
  • The Social Network (Sony Pictures Releasing), Jeff Cronenweth
  • True Grit (Paramount), Roger Deakins

Cele mai bune costume

  • Alice in Wonderland (Walt Disney), Colleen Atwood
  • I Am Love (Magnolia Pictures), Antonella Cannarozzi
  • The King’s Speech (The Weinstein Company), Jenny Beavan
  • The Tempest (Miramax), Sandy Powell
  • True Grit (Paramount), Mary Zophres

Cel mai bun montaj

  • Black Swan (Fox Searchlight), Andrew Weisblum
  • The Fighter (Paramount), Pamela Martin
  • The King’s Speech (The Weinstein Company), Tariq Anwar
  • 127 Hours (Fox Searchlight), Jon Harris
  • The Social Network (Sony Pictures Releasing), Angus Wall and Kirk Baxter

Cel mai bun machiaj

  • Barney’s Version, Adrien Morot
  • The Way Back, Edouard F. Henriques, Gregory Funk şi Yolanda Toussieng
  • The Wolfman, Rick Baker şi Dave Elsey

Cea mai bună coloană sonoră

  • How to Train Your Dragon (Paramount), John Powell
  • Inception (Warner Bros.), Hans Zimmer
  • The King’s Speech (The Weinstein Company), Alexandre Desplat
  • 127 Hours (Fox Searchlight), A.R. Rahman
  • The Social Network (Sony Pictures Releasing), Trent Reznor şi Atticus Ross

Cel mai bun cântec original

  • Coming Home din Country Strong, muzică şi versuri de Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
  • I See the Light din Tangled, muzică de Alan Menken, versuri de Glenn Slater
  • If I Rise din 127 Hours, muzică de A.R. Rahman, versuri de Dido şi Rollo Armstrong
  • We Belong Together din Toy Story 3, muzică şi versuri de Randy Newman

Cel mai bun montaj de sunet

  • Inception (Warner Bros.), Richard King
  • Toy Story 3 (Walt Disney), Tom Myers şi Michael Silvers
  • Tron: Legacy (Walt Disney), Gwendolyn Yates Whittle şi Addison Teague
  • True Grit (Paramount), Skip Lievsay şi Craig Berkey
  • Unstoppable (20th Century Fox), Mark P. Stoeckinger

Cel mai bun mixaj de sunet

  • Inception (Warner Bros.), Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo şi Ed Novick
  • The King’s Speech (The Weinstein Company), Paul Hamblin, Martin Jensen şi John Midgley
  • Salt (Sony Pictures Releasing), Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan şi William Sarokin
  • The Social Network (Sony Pictures Releasing), Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick şi Mark Weingarten
  • True Grit (Paramount), Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff şi Peter F. Kurland

Cele mai bune efecte vizuale

  • Alice in Wonderland (Walt Disney), Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas şi Sean Phillips
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (Warner Bros.), Tim Burke, John Richardson, Christian Manz şi Nicolas Aithadi
  • Hereafter (Warner Bros.), Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski şi Joe Farrell
  • Inception (Warner Bros.), Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley şi Peter Bebb
  • Iron Man 2 (Paramount and Marvel Entertainment), Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright şi Daniel Sudick

Cel mai bun scenariu adaptat

  • 127 Hours (Fox Searchlight), Danny Boyle & Simon Beaufoy
  • The Social Network (Sony Pictures Releasing), Aaron Sorkin
  • Toy Story 3 (Walt Disney), scenario de Michael Arndt, poveste de John Lasseter, Andrew Stanton şi Lee Unkrich
  • True Grit (Paramount), Joel Coen & Ethan Coen
  • Winter’s Bone (Roadside Attractions), Debra Granik & Anne Rosellini

Cel mai bun scenariu original

  • Another Year (Sony Pictures Classics), Mike Leigh
  • The Fighter (Paramount), Scott Silver şi Paul Tamasy & Eric Johnson
  • Inception (Warner Bros.), Christopher Nolan
  • The Kids Are All Right (Focus Features), Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
  • The King’s Speech (The Weinstein Company), David Seidler

3 COMENTARII

  1. într-adevăr nominalizările sunt predictibile. pot însă să aleagă să fie impredictibili cu premiile. 😀 mă îndoiesc însă că se va întâmpla aşa. sunt însă sigur că nominalizările astea îi vor face pe mulţi să vadă filme la care altfel nu ar fi mers şi de care posibil nu ar fi auzit.

  2. Mie mi se pare totusi ca True Grit a aparut in 10 categorii fata de Globuri 🙂 E o schimbare destul de mare si pare a fi un candidat puternic pentru deja previzibilii ceilalti.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here