„Whiplash”, favoritul Sundance 2014. Lista câștigătorilor

0
113

whiplash-sundance-1

Whiplash, în regia lui Damien Chazelle, drama unui tânăr (Miles Teller) care se zbate să devină muzician de jazz sub îndrumarea unui profesor cu metode militărești (J.K. Simmons), a câștigat Marele Premiu al Juriului la cea de-a 30-a ediție a Festivalului de la Sundance, cel mai important eveniment de gen dedicat cinema-ului independent de pe continentul american.

Pentru al doilea an consecutiv, marele câștigător este și favoritul publicului. În 2013, Fruitvale Station a obținut Marele Premiu al Juriului și Premiul Publicului. Chazelle a impresionat juriul Sundance cu o versiune scurtă a poveștii, într-un scurtmetraj cu același nume distins cu Premiul Special al Juriului, anul trecut.

„A fost aproape imposibil să obțin finanțare, pentru că nimeni nu vrea să facă un film despre un cântăreț de jazz, ceea ce m-a șocat, sincer”, a spus regizorul pe scenă. „Dacă cei de la Sundance n-ar fi văzut scurtmetrajul meu anul trecut, astăzi n-aș fi fost aici”, a adăugat Damien Chazelle. Filmul a fost cumpărat de Sony Pictures Classics pentru distribuție.

Cel mai bun documentar a fost desemnat Rich Hill, în regia lui Tracy Droz Tragos și Andrew Droz Palermo, cronica vieților turbulente și dificile a trei băieți dintr-un oraș din Missouri.

În secțiunea World Cinema, marele câștigător la categoria ficțiune este thriller-ul To Kill a Man, de Alejandro Fernandez Almendras, istoria unei răzbunări, în timp ce Marele Premiu al Juriului pentru documentar i-a revenit lui Talal Derki, pentru Return to Homs, un film despre ravagiile războiului din Siria.

Câștigătorii Sundance 2014:

  • Marele Premiu al Juriului (ficțiune): Whiplash, de Damien Chazelle
  • Marele Premiu al Juriului (documentar): Rich Hill, de Tracy Droz Tragos și Andrew Droz Palermo
  • Premiul Publicului (ficțiune): Whiplash
  • Premiul Publicului (documentar): Alive Inside: A Story of Music & Memory
  • Regie (ficțiune): Cutter Hodierne, Fishing Without Nets
  • Regie (documentar): Ben Cotner și Ryan White, The Case Against 8
  • Premiul Waldo Salt pentru scenariu (ficțiune): Craig Johnson, The Skeleton Twins
  • Premiul pentru Imagine (ficțiune): Christopher Blauvelt, Low Down
  • Premiul pentru imagine (documentar): Rachel Beth Anderson și Ross Kauffman, E-Team
  • Premiul pentru montaj (documentar): Jenny Golden și Karen Sim, Watchers of the Sky
  • Premiul special al juriului pentru un cel mai bun debut: Justin Simien, Dear White People
  • Premiul special al juriului pentru coloana sonoră: The Octopus Project, Kumiko the Treasure Hunter
  • Premiul special al juriului (documentar): The Overnighters
  • Premiul special al juriului pentru folosirea animației (documentar): Watchers of the Sky
  • Marele Premiu al Juriului World Cinema (ficțiune): To Kill a Man, Alejandro Fernandez Almendras
  • Marele Premiu al Juriului World Cinema (documentar): Return to Homs, Talal Derki
  • Premiul Publicului – World Cinema (ficțiune): Difret
  • Premiul Publicului – World Cinema (documentar): The Green Prince
  • Premiul Publicului Best of Next: Imperial Dreams
  • Premiul pentru regie – World Cinema (ficțiune): Sophie Hyde, 52 Tuesdays
  • Premiul pentru regie – World Cinema (documentar): Iain Forsyth și Jane Pollard, 20,000 Days on Earth
  • Premiul pentru scenariu – World Cinema: Eskil Vogt, Blind
  • Premiul pentru imagine – World Cinema (ficțiune): Ula Pontikos, Lilting
  • Premiul special al juriului – World Cinema (ficțiune): God Help the Girl
  • Premiul pentru montaj – World Cinema (documentar): Jonathan Amos, 20,000 Days on Earth
  • Premiul pentru imagine – World Cinema (documentar): Thomas Balmes și Nina Bernfeld, Happiness
  • Premiul special al juriului – World Cinema (documentar): We Come as Friends
  • Premiul Alfred P. Sloan pentru lungmetraj: Mike Cahill, I Origins

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here