Începe Festivalul Filmului Evreiesc. Programul complet

0
258

Dacă în vacanţa de 1 mai aveţi chef de filme, aveţi 50 de producţii – majoritatea în premieră – care vă aşteaptă la Festivalul Filmului Evreiesc Bucureşti (Bucharest Jewish Film Festival – BJFF). Evenimentul începe astăzi, la 18.00, la Cinema Studio,  şi propune, până pe 3 mai, lungmetraje, scurtmetraje, documentare, animaţii, pelicule de cinematecă, expoziţii, workshop-uri şi dezbateri cu tematică iudaică.

Proiecţiile vor avea loc la Cinema Studio şi Muzeul Naţional al Ţăranului Român, iar intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile, cu excepţia Galei, unde accesul se va face pe bază de invitaţie.

Gala de deschidere este programată sâmbătă, de la 19.00, la Studio, când va fi proiectat multi-premiatul In Darkness (regia: Agnieszka Holland, 2011), nominalizat anul acesta la Oscarul pentru Cel mai bun film străin.

În închidere, un alt film în premieră, venit de data aceasta de la Cannes: Footnote, în regia lui Joseph Cedar.

Filmele rulează sub umbrela mai multor secţiuni: Panorama, Invitat permanent – Israel, Competiţie (film documentar), Eveniment (secţiune dedicată filmului polonez Korczak, în regia lui Andrzej Wajda, proiectat în variantă HD, cu ocazia anului Korczak în Polonia), Film document – proiecţie în prezenţa regizorului Andrei Călăraşu, şi Omagiu – secţiune dedicată cineastului Doru Segal. Cinema Studio va fi gazda filmelor de ficţiune, în timp ce documentarele vor fi proiectate la MŢR.

Ţara invitată a acestei ediţii este Polonia, reprezentată de peliculele In DarknessJoanna, de filmul-eveniment Korczak, precum şi de două documentare înscrise în competiţie.

Festivalul se înscrie într-o reţea ce include peste 130 de evenimente organizate în întreaga lume sub brand-ul Jewish Film Festival şi se află la a doua ediţie.

PROGRAM

Vineri – 27.04

CINEMA  STUDIO

  • 18.00 – PRIMA MEA NUNTĂ (My first wedding) – regia: Ariel Winograd, Argentina, 2011, 104 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA
  • 20.00 – O CHEMA SARAH (Sarah`s Key) – regia: Gilles Paquet Brenner, Franţa, 2010, 111 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

MUZEUL ŢĂRANULUI ROMÂN

  • 17.00 – PAWEL EVREUL (The Moon is Jewish) – regia: Michal Tkaczynski, Polonia, 2011, 45 min. – documentar – COMPETIŢIE
  • 18.00 – MACHOL – regia: Carmen Ştefănescu, România, 2011, 23 min. – documentar – COMPETIŢIE – în prezenţa lui Erwin Şimsensohn, preşedintele Comunităţii Evreilor din Bucureşti
  • – INDEPENDENŢĂ PENTRU O ZI (Independence for a Day) – regia: Liviu Carmely, Israel, 2003, 55 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL – în prezenţa regizorului
  • 20.20 – BRAŢE OFILITE (Fluchkes) – regia: Ofer Inov, Israel, 2011, 55 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL – în prezenţa regizorului
  • 21.50 – COACĂZE ROŞII (Redcurrants) – regia: Leo Kantor, Polonia& Suedia, 2011, 34 min. – documentar – COMPETIŢIE

Sâmbătă – 28.04

CINEMA STUDIO

  • 15.30
  • – O ZI MINUNATĂ (A wonderful day) – regia: Yossi Meiri, Ariel Weisbrod, SUA, 2011, 24 min. – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizorilor
  • – SPRE STEAUA LUI DAVID (Starring David) – regia: Ester Gould, Olanda, 2011, 20 min. – documentar – PANORAMA
  • – UN SANDVICI CU TÂLC (A reuben by other name) – regia: Jeremy Dylan Lanni, SUA, 5 min. – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA
  • – SMOCHINUL FERMECAT (The fig tree) – regia: Alejo Moreno, Spania, 2009, 15 min. – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizorului
  • – DUMNEZEU SĂ TE AIBĂ ÎN PAZĂ (May god give you peace) – regia: Ishai Mayer, Shachar Aharoni, Yotam Boker, Israel, 2011, 12 min. – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA
  • 19.00 GALA DE DESCHIDERE
  • – ÎN BEZNĂ (In darkness) – regia: Agnieszka Holland, Polonia, 2011, 145 min. – lungmetraj ficţiune

MNTR

  • 18.00 – LICURICII (Fireflies) – regia: Gili Meisler, Israel, 2009, 83 min. – documentar – COMPETIŢIE
  • 19.45 – VIAŢA ÎN FOTOGRAFII (Life in stills) – regia: Tamar Tal, Israel, 2011, 60 min. – documentar – COMPETIŢIE
  • 21.00 – A FI CUŞER (Being Kosher) – regia: Ruth Olshan, Germania, 2010, 90 min. – documentar – COMPETIŢIE

Duminică – 29.04

CINEMA STUDIO

  • 12.00 – PĂSTORUL MISTERIOS (The mysterious shepherd) – regia: Dusty Hayes, SUA, 2011, 18 min. – scurtmetraj animaţie – PANORAMA
  • PISICA RABINULUI (The Rabbi`s Cat) – regia: Joann Sfar si Antoine Delesvaux, Franţa, 2011, 100 min. – lungmetraj animaţie- PANORAMA
  • 16.00 – OAMENI LIBERI (Free Men) – regia: Ismael Ferroukhi, Franţa, 2011, 100 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA
  • 18.15 – DAVID – regia: Joel Fendelman, SUA, 2011, 80 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa producătoarei Stephanie Levy şi băieţelului din rolul principal, Muatasem Mishal
  • 20.30 – KORCZAK – regia: Andrzej Wajda, Polonia, 1990, 115 min. – lungmetraj ficţiune – EVENIMENT

MNTR

  • 18.00 – JURNAL – CAPITOLUL 1 (1973-1977) , (Diary – Chapter 1)– regia: David Perlov, Israel, 55 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov
  • 19.15 – JURNAL – CAPITOLUL 2 (1978-1980), (Diary – Chapter 2) – regia: David Perlov, Israel, 55 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov
  • 20.30 – JURNAL – CAPITOLUL 3 (1981-1982), (Diary – Chapter 3) – regia: David Perlov, Israel, 56 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov
  • 21.45 – JURNAL – CAPITOLUL 4 (1982-1983) (Diary – Chapter 4) – regia: David Perlov, Israel, 59 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV -– în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

Luni – 30.04

CINEMA STUDIO

  • 16.00 – A-7714 – regia: Manuela Borza, România, 2010, 3 min. – scurtmetraj experimental – PANORAMA
  • – JURNALUL ESTHEREI (Ester’s diary) – regia: Mariusz Kotowski, SUA, 2010, 75 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA
  • 18.00 – RAZIA (The Round Up) – regia: Rose Bosch, Franţa& Germania &Ungaria, 2010, 115 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA
  • 20.15 – STELE NELINIŞTITE (Simone and Gustave) – regia: Emanuela Piovano, Italia, 2010, 91 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizoarei

MNŢR

  • 18.00 – JURNAL – CAPITOLUL 5 (1983), (Diary – Chapter 5) – regia: David Perlov, Israel, 55 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov
  • 19.15 – JURNAL – CAPITOLUL 6 (1983), (Diary – Chapter 6) – regia: David Perlov, Israel, 55 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov
  • 20.30 – LA IERUSALIM (In Jerusalem) – regia: David Perlov, Israel, 1963, 28 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov
  • 21.20 – FOTOGRAFIILE MELE, 1952-2002 (My Stills, 1952-2002) – regia: David Perlov, Israel, 2003, 65 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

Marţi – 01.05

CINEMA STUDIO

  • 12.00 – COHEN DE PE POD (Cohen on the bridge) – regia: Andrew Wainrib, SUA-Israel, 2009, 21 min. – documentar animatie -PANORAMA
  • – O FATĂ EVREICĂ LA SHANGHAI (A Jewish Girl in Shanghai) – regia: Wang Genfa, China, 2010, 80 min. – lungmetraj animatie – PANORAMA
  • 16.00 – AUSTRALIA MEA (My Australia) – regia: Ami Drozd, Israel, Polonia, 2010, 100 min. – lungmetraj ficţiune – INVITAT PERMANENT – ISRAEL
  • 18.10 – COPII MINUNE (CHILD PRODIGIES) – regia: Marcus O.Rosenmüller, Germania, 2011, 100 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA
  • 20.15 – LEA ŞI DARIJA (Lea&Darija) – regia: Branko Ivanda, Croatia, 2011, 101 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizorului

MNŢR

  • 18.00 – L-AM VĂZUT ÎN CULORI (I was there in color) – regia: Avishay Kfir, Israel, 2010, 56 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL – în prezenţa regizorului
  • 19.30 – SFÂŞIAT (Torn) – regia: Ronit Kerstner, Israel, 2011, 75 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL
  • 21.00 – MOSTAR DUS- ÎNTORS (Mostar round trip) – regia: David Fisher, Israel, 2011, 73 min. – documentar – COMPETIŢIE

Miercuri – 02.05

CINEMA STUDIO

  • 16.00 – AL CINCILEA CER (The fifth Heaven) – regia: Dina Azvi Riklis, Israel, 2010, 104 min. – lungmetraj ficţiune – INVITAT PERMANENT – ISRAEL
  • 18.00 – SĂ PĂSTRĂM VIE FLACĂRA (Keeping the Flame Burning) – regia: Andrei Călăraşu, 1981, 73 min. – documentar – DOCUMENT – în prezenţa regizorului
  • 20.00 – INFIDELUL (The Infidel) – regia: Josh Appignanesi, UK, 2010, 105 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

MNŢR

  • 18.00 – MARILE EMOŢII MICI (The small big emotions), regia: Doru Segal, Romania, 1965, 13 min. – documentar – OMAGIU
  • – ORGILE DIN TRANSILVANIA (The Organs from Transylvania), regia: Doru Segal, Romania, 1982, 15 min., documentar – OMAGIU
  • – ÎNŢELEPCIUNEA ŞI LIMITELE EI (The Wisdom and its Limits), regia: Paula Segal, Doru Segal, Romania, 1983, 10 min. – documentar – OMAGIU
  • – ECHIPAJUL (The Crew), regia: Doru Segal, Romania, 1985, 16 min. – documentar – OMAGIU
  • 20.15 – ULTIMA POVESTE A LUI KAFKA (Kafka’s last story) – regia: Sagi Bornstein, Israel&Germania, 2011, 53 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL
  • 21.30 – SCRISOARE CĂTRE WEDGWOOD (A letter to Wedgwood) – regia: Yale Strom, SUA, 2012, 57 min. – documentar – COMPETIŢIE

Joi – 03.05

CINEMA STUDIO

  • 16.00 – SALSA TEL AVIV – regia: Jorge Weller, Israel, 2011, 100 min. – lungmetraj ficţiune – INVITAT PERMANENT – ISRAEL
  • 18:00 – JOANNA – regia: Feliks Falk, Polonia, 2010, 105 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA
  • 20.15 – Gala de închidere
  • NOTĂ DE SUBSOL (Footnote) – regia: Joseph Cedar, Israel, 2011, 105 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

MNŢR

  • 18.00 – MENDELSOHN VIZIONARUL (Mendelsohn`s Incessant Visions) – regia: Duki Dror, Israel, 2011, 72 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL
  • 19.30 – ULTIMUL SIONIST (The last zionist) – regia: Yael Inbar, Israel, 2011, 50 min. – documentar – COMPETIŢIE
  • 20.35 – A 7986 SAU GOLDA SOLOMON (A 7986 or Golda Solomon) – regia: Roxana Amzăr Gheorghe, România, 2010, 25 min. – documentar – COMPETIŢIE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here