Filmele de la Anonimul se văd la București. Programul complet

3
307

Dacă nu ați ajuns vara aceasta la Sfântu Gheorghe, vin filmele de la Anonimul la voi. Între 29 august și 2 septembrie, la Noul Cinematograf al Regizorului Român, o retrospectivă a festivalului din Delta Dunării aduce filmele din selecție, inclusiv pe cele câștigătoare.

Biletele costă 10 lei și 7 lei pentru elevi și studenți.

Iată programul complet:

Miercuri, 29 august

17.30 Filmul HBO

ALB ȘI NEGRU/ THE SUNSET LIMITED, R: Tommy Lee Jones (SUA), 87’

-intrarea liberă

19.00 Competiție Scurtmetraj Animație

  • TRAPPED, R: Katherine Goellner (SUA), 3’
  • FELIN HELI. HEFIN AND ALS, R: Chris Daykin (Sri Lanka), 4’
  • TENDER CLOUDS, R: Eoghan Dunne (Irlanda), 8’
  • QUEM E ESTE CHAPEU? / WHO’S THIS HAT?, R: Joana Toste (Portugalia), 5’
  • SUSPENDED ANIMATION, R: Cam Rossiter (Australia), 15’
  • CARA DE LUNA / MOONFACE, R: Enrique Diego, Rocio Galea, Daniel Hernandez, Carlos Nicoll (Spania), 6’
  • A SHADOW OF BLUE, R: Carlos Lascano (Fran¬a), 12’
  • DOBRO, PIEKNO I PRAWDA/ THE GOOD, THE BEAUTY AND THE
  • TRUTH, R: Balbina Bruszewska (Polonia), 6’
  • LA OBSCURIDAD TE HABLA/ DARKNESS SPEAKS TO YOU, R: Arturo Jauregui Francisco Guerrero, Rodrigo Duenez (Mexic), 11’
  • A PAEDOPHILE, R: Nacho Rodriguez (Spania), 2’
  • EL ARBOL UMDONI/ THE UMDONI TREE, R: Caesar Desmond Fernandez (Spania), 5’
  • HAPPY CATTLE, R: Nadine Müller (Germania), 6’
  • RUPTURAS DELICIOSAS/ DELICIOUS BREAKUPS, R: Frank Morales, Amanda Gil (Spania), 2’
  • BREATH DANCE, R: Stuart Pound (Anglia), 4’
  • THIS THIRST, R: François Vogel (Fran¬a), 4’
  • IMMERFORT / EVERMORE, R: Christopher Nagel (Germania), 4’
  • PIRATE PALS, R: Marius Fietzek (Germania), 3’
  • WALLFLOWER TANGO, R: Wolfram Kampffmeyer (Germania), 7’
  • POR QUE DESAPARECIERON LOS DINOSAURIOS?, R: Esau Dharma, Mar Delgado (Spania), 3’

21.00 Competiție Lungmetraj

LA PLAYA D.C., R: Juan Andrés Arango (Columbia- Brazilia- Fran¬a), 90’

Joi, 30 august

18.30 Competiție Scurtmetraj Ficțiune

  • ECLISSI DI FINE STAGIONE/ END OF SEASON ECLIPSE, R:Vito Palmieri (Italia), 15’
  • THE THREEFOLD LIFE OF MAN, R: Johan Andren (Suedia- Germania), 15’
  • LINTUREKI / BIRD FLIGHT, R: Marjo Viitala (Finlanda), 16’
  • RODENDAN/ BIRTHDAY, R: Petar Oreskovic (Croaț¬ia), 18’
  • SACHA THE BEAR, R: Henri Desaunay (Fran¬ța), 12’
  • QUIEN ES FLORINDA BOLKAN?/ WHO IS FLORINDA BOLKAN?, R: Ruben Torrejon (Spania), 8’
  • THE DOLPHIN – SKIN CITY, R: Pierre Gaffié (Fran¬a), 20’
  • O ULTIMO JOKENPO/ THE LAST ROCK PAPER SCISSORS, R: Chris Tex (Brazilia), 15’

21.00 Competiție Lungmetraj

VÂNATORUL/ THE HUNTER, R: Bakur Bakuradze (Rusia), 124’

Vineri, 31 august

  • 16.30 Romanian OFF
  • PA!/ BYE!, R: Andrei Amarfoaie, 12’
  • SUSPENSE 101, R: George Dorobanțu, 17’
  • VÉGTELEN PERCEK/ INFINITE MINUTES, R: Cecilia Felméri, România-Ungaria, 19’
  • TABĂRA DIN RĂZOARE/ THE CAMP IN RAZOARE, R: Cristian Iftime, 22’
  • STRĂINUL/ THE STRANGER, R: Ionu¬ Iuga, 14’
  • IGLU/ IGLOO, R: Alina Manolache, 8’
  • VENATORIS ANIMORUM/ SOUL HUNTERS, R: Alexandru Pene , 11’
  • TRUTH HURTS, R: Andrei Răuț¬u, SUA, 10’

– intrarea liberă

18.30 Competiție Scurtmetraj Ficțiune

  • JELLYFISH, R: Gabriela Dworecki (Anglia), 7’
  • SECOND WIND, R: Sergey Tsyss (Rusia), 7’
  • COMING SOON, R: Jamil Hendi (România), 18’
  • LA MIRADA PERDIDA/ THE MISSING LOOKS, R: Damian Dionisio (Argentina), 11’
  • BARBIE, R: Ali Asgari (Iran), 13’
  • CHEFU’/ HOUSE PARTY, R: Adrian Sitaru (România), 18’
  • LOS AVIONES QUE SE CAEN/ FALLING PLANES, R: Mario Piredda (Cuba), 12’
  • CUTIA/ THE BOX, R: Mircea Ghibortz Ghinescu (România), 11’
  • FIVE SIX SEVEN EIGHT!, R: Felipe Bustos Sierra (Sco¬ia), 10’
  • MERRY ZOMBIE CHRISTMAS, R: Victor Dumitrovici (România), 5’
  • POR MICHAEL JACKSON ENTRE OTROS/ FOR MICHAEL JACKSON
  • AMONG OTHERS, R: Pablo Alvarez Lopez (Spania), 9’

21.00 Competiție Lungmetraj

VALEA SFINȚILOR/ VALLEY OF SAINTS, R: Musa Syeed (India- SUA), 82’

22.45 Competiție Lungmetraj

18 +/ J’AIME REGARDER LES FILLES, R: Frédéric Louf (Fran¬a), 92’

Sâmbătă, 1 septembrie

17.00 Competiție Scurtmetraj Ficțiune

  • OUTLAND, R: Adina Istrate (Marea Britanie- Romania), 19’
  • UN ALT CRĂCIUN, R: Tudor Giurgiu (România), 14’
  • ABGESTEMPELT/ PUNCHED,R: Michael Rittmansberger (Austria), 10’
  • TENIS/ TENNIS, R: Vladimir Dembinski (România), 15’
  • ORIZONT/ HORIZON, R: Paul Negoescu (România), 11’
  • VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN, R: David Casals-Roma (Spania), 15’
  • GOBBEL, R: Raluca David (România), 19’

19.00 Competiție Lungmetraj

PIROGA/ LA PIROGUE, R: Moussa Touré (Franț¬a- Senegal- Germania), 87’
21.00 THE DOOR, R: István Szabó (Ungaria- Germania), 97’
Cu: Helen Mirren, Martina Gedeck

22.45 Competiție Lungmetraj

ALPII/ ALPS, R: Yorgos Lanthimos (Grecia), 93’

Duminică, 2 septembrie

15.00 Romanian OFF

  • DE AZI ÎNAINTE, R: Dorian Boguță, 36’
  • ÎN FILM LA NAȘU’/ IN GODFATHER’S MOVIE, R: Cristina Jacob, 35’
  • 30-40-50, R: Iulia Rugina, Eva Pervolovici, Stanca Radu, 25’
  • NUMĂRĂTOAREA MANUALĂ/ THE COUNTING DEVICE, R: Daniel Sandu, 21’
  • HELLO KITTY, R: Millo Simulov, 24’

– intrarea liberă

17.30 Filmul HBO

CINEMA VERITE, R: Shari Springer Berman, Robert Pulcini (SUA), 86’

– intrarea liberă

19.00 Proiecție filme câștigătoare

Premiul special: REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION, R: Florina Dumitrache (România), 13’

Premiul Ovidiu Bose Paștină: FULGENZIO, R: Aldo Iuliano (Italia), 14’

Cel mai bun scurtmetraj de animație: ȚIPĂTUL/ THE SCREAM, R: Sebastian Cosor (România), 3’,

Cel mai bun scurtmetraj ficțiune: PUI, CARTOFI PRĂJIȚI ȘI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE, R: Emanuel Pârvu (România), 14’

Trofeul ANONIMUL 2012
TOATĂLUMEA DIN FAMILIA NOASTRĂ/ EVERYBODY IN OUR FAMILY, R: Radu Jude (România- Olanda), 107’

21.45

ALBERT NOBBS, R: Rodrigo Garcia (Marea Britanie- Irlanda), 113’
Cu: Glenn Close, Mia Wasikowska, Aaron Johnson, Brendan Gleeson,
Jonathan Rhys Meyers, Janet McTeer

 

3 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here