Filmul de Piatra: 45 de filme în competiție

0
255

fdp_cifreinscrieri

Anul acesta, 67 de scurtmetraje intră în selecția festivalului Filmul de Piatra, care va avea loc pe 5, 6 și 7 septembrie la Piatra Neamț și pe 8, 9 și 10 la Piatra Fântânele (în campusul de voluntariat Tășuleasa Social).

Din cele 205 filme înscrie, au fost alese 45 de titluri în competiție și 22 în afara ei. Competiționale sunt categorile Ficțiune, Documentar, Animație, Film experimental și Videoclip.

„Cred că ultimii doi ani au fost cei mai buni pentru scurtmetrajul autohton din 2008 încoace, de când am pornit noi festivalul. Autori din ce în ce mai tineri fac filme din ce în ce mai bune. De la adolescenți care fac seriale cu colegii de clasă, la tineri autodidacți cu pasiune pentru film și, desigur, la școlile de film (dintre care se remarcă UNATC-ul din București și Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj). Vârsta medie a tuturor autorilor înscriși pentru preselecție este de 26 de ani, iar a celor selecționați în competiție, de 27 de ani”, spune Andrei Dăscălescu, inițiatorul festivalului organizat în întregime pe bază de voluntariat.

La Piatra Neamț, festivalul are loc în aer liber, în piațeta de la Turnul lui Ștefan, în Teatrul Tineretului, pe vârful muntelui Cozla și, pentru prima oară, în singurul cinematograf rămas funcțional în oraș. Filmul de Piatra este organizat de circa 80 de voluntari.

COMPETIȚIE: Ficțiune

  • Candy Crush | regia: Andrei Georgescu
  • Cu lapte, fără zahăr | regia: Andrei Florescu, Răzvan Macovei
  • Fals pozitiv | regia: Octav Chelaru
  • Fum | regia: Sarra Tsorakidis
  • Gloria | regia: Mara Ionescu
  • In dependent | regia: Ioana Lascar
  • LAG | regia: Anton Groves, Bogdan Orcula
  • Neintegrații | regia: Andrei-Nicolae Teodorescu
  • O lume nouă | regia: Luiza Pârvu
  • Str. Drapelului nr. 0 | regia: Anca Oproiu
  • Tatăl nostru | regia: Sergiu Lupse
  • Ușile    | regia: Norbert Fodor
  • Unchiul Dima se duce la cumpărături | regia: Nicolae Negara

COMPETIȚIE: Animație

  • 2 | regia: Ilinca Šeda
  • Adam & Eva | regia: Nicolae Negara
  • Cosmos | regia: Octavian Fedorovici
  • Fii fericit sau ieși afară | regia: Andreia Dobrota
  • Muntele | regia: Morozan Ștefan
  • Pretty Fly | regia: Ela Duca
  • Pui de somn | regia: Paul Mureșan
  • Spălați-vă pe dinți | regia: Nadia Barbu

COMPETIȚIE: Documentar

  • & / Și | regia: Ilisie Remus
  • Bucharest Underground Cocktail | regia: Mihai Bivol
  • Lingurarul | regia: Matei Pleșă
  • Meanwhile in Bucharest | regia: Roxana Andrei
  • O altă zi a omenirii | regia: Vlad Alexandru
  • Tsapinarii – Tribul munților | regia: Petru I. Pap
  • Ultimul pietrar | regia: Madalin Butiurcă
  • Vibrația | regia: Germain Kanda

COMPETIȚIE: Experimental

  • 10 modalități prin care poți face față unei despărțiri | regia: Octavian Moț
  • Camerakiri | regia: Ligia Prodan, Elena Borcea, Victor Cioaba
  • Ce vrei să te faci când vei fi mare | regia: Bogdan Fanariu
  • Înțepenit | regia: Sonia Casandra Andreica
  • Întuneric | regia: Răzvan Rotaru
  • Pescărușul | regia: Carmen Lidia Vidu
  • Șah | regia: Claudia Ciocan, Iulia Radu
  • TeleBiciclopedia | regia: Andrei Ivasc

COMPETIȚIE: Videoclip

  • Confuzie | regia: Sergiu Ciorescu
  • Felicità e Rovina | regia: Anton Octavian
  • M-a făcut muma frumoasă  | regia: Hypno
  • Marele zgomot | regia: Vlad Fenesan
  • Minciuni gogonate | regia: Alexandru Petru Badelita
  • Necunoscut | regia: Millo Simulov
  • One in a Million | regia: Vlad Gliga
  • Pietre în alb | regia: Dorin Marcu
  • Sky is No Limit | regia: Iustin Surpănelu

OFF-COMPETITION: Best of RO

  • 1969   | regia: Ispas Alexandru Aurelian
  • 12 minute | regia: Nicolae Constantin Tănase
  • Ana | regia: Mirona Radu
  • Brigada Neagră | regia: Andrei-Nicolae Teodorescu
  • Calea Dunării | regia: Sabin Dorohoi
  • Claudiu și crapii | regia: Andrei Tănase
  • Kazimir | regia: Dorian Boguta
  • Natura umană | regia: Goran Mihailov
  • Și băieții câteodată | regia: Matei Lucaci-Grunberg
  • Tuns, râs și frezat | regia: Bogdan Mureșanu

OFF-COMPETITION: Mix

  • Ăsta-i sfântul nostru bicromat | regia: Gábor Loránd | documentar
  • După soare | regia: Laszlo Demeter | videoclip
  • Ieri | regia: Brândușa Maria Balan | videoclip
  • Insula Secretă | regia: Iustin Surpanelu | videoclip
  • Menajerul | regia: Radu D. Zaporojan | ficțiune
  • O scurtă istorie Astra Film | regia: Carmen Lidia Vidu | documentar
  • Pâine | regia: Ana-Maria Lemnaru | experimental
  • Planeta Albastră | regia: Ovidiu Slatineanu | videoclip
  • Poza   | regia: Iustin Surpănelu | videoclip
  • Silent Places | regia: Simona Deaconescu | experimental
  • Țară caut voluntari | regia colectivă: Voluntari Tasu | animație
  • Toporul și Pădurea | regia: Ștefan Petcu | ficțiune

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here