DocuArt Fest şi-a ales filmele

0
370

 foto_C1_docuart

Anul acesta, 28 de producţii intră în selecţia festivalului de film documentar Bucureşti Docuart Fest 2013 (26 – 29 septembrie, Cinemateca Eforie), în cele două secţiuni competiţionale – una destinată studenţilor, iar cealaltă realizatorilor de film documentar. Filmele au fost selectate de Zamfira Năstăsache şi de criticii de film Florin Barbu şi Mihai Fulger.

În afară competiţiei, vor rula documentare ca Gone Wild (regia Dan Curean), Aici… adică acolo (regia Laura Căpăţână Juller), Vorbitor (regia Radu Muntean şi Alex ) şi Turn Off the Lights (regia Ivana Mladenović), urmate de sesiuni de Q&A cu membrii echipei.

În cele patru zile de festival, vor avea loc masterclass-uri şi mese rotunde pe tema documentarului. Programul va fi disponibil în curând pe platforma http://docuart.ro.

Secţiunea Documentar 

  1. Draco – chipurile de piatră, regia Octavian Repede
  2. Speranţe la vânzare, regia Cecilia Felmeri
  3. CNDB Ocupat: Documentar, regia Emi Vasiliu
  4. Stremţ 89, regia Anda Puşcaş şi Dragoş Dulea
  5. Dibăcia de a trăi în Bucureşti, regia Eugen Ciocan
  6. Există gânduri, regia Carmen Tofeni
  7. Memoria vie a profesorilor universitari din Cluj-Napoca, victime ale sistemului concentrationar stalinist, în mărturii de istorie orală, regia Silvia Pintea
  8. Hi, I’m Mormon!, regia Marius Mitrofan şi Iosif Prodan
  9. Benjamin Fondane – Iaşi, Paris, Auschwitz, regia Andreea Stiliuc
  10. Cultura după gratii, regia Roxana Chiriţă
  11. Doi dintre noi – teatru verite, regia Ruxandra Ţuchel
  12. Călătoria lui Sergiu Al George, regia Alexandru Munteanu
  13. Sărmana de pe Prut, regia Leontina Vătămanu
  14. Păcătoasa Teodora, regia Anca Hirte
  15. The Puppeteer, regia Cătălina Bălan
  16. Delta Dunării- paradisul aproape pierdut, regia Ioana Dorobanţu
  17. Secuii noştri, regia Gabriel Geamănu
  18. Exploratorul, regia Titus Muntean şi Xantus Gabor

 Secţiunea Documentar studenţesc

  1. Nouă vieţi, regia Iulia Matei
  2. Baricada, regia Daniel Djamo
  3. În umbra castelului, regia Csibi Laszlo
  4. Andrei Blaier, cu prietenie…, regia Corina Delia Chirita
  5. Veghe, regia Cristina Haneş
  6. Harley, regia Cătălin Calotă
  7. după FEL şi CHIP, regia Paula Oneţ
  8. The Bridge Club, regia Ana Maria Vijdea şi Cristina Haneş
  9. Connection Lost, regia Manuela Borza şi Paula Oneţ
  10. Carpe Noctem, regia Constantin Radu Vasile

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here