„Fluierul”, cel mai bun film la Gopo. Rebengiuc şi Mirela Oprişor iau premii de interpretare

1
337

Filmul Eu când vreau să fluier, fluier a dominat seara premiilor Gopo, cu şapte trofee adjudecate, inclusiv Cel mai bun film, regie şi lungmetraj de debut. În huiduielile unora dintre invitaţi, producătorul Daniel Mitulescu a primit ultima şi cea mai importantă statuetă Gopo, pentru Cel mai bun film al anului 2010, după ce toate aşteptările se îndreptau asupra filmelor Marţi, după Crăciun sau Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu, cele mai apreciate producţii din 2010.  Sunt însă opţiunile majorităţii celor 400 de oameni din industria de film, care votează pe baza nominalizărilor unui juriu format din 11 membri.

Întreruptă de pauze lungi de publicitate, gala a avut la butoane un Andi Moisescu lipsit de umor şi de poante bune şi invitaţi pe scenă la fel de puţin inspiraţi (cu excepţia lui Rebengiuc, care a ridicat sala în picioare şi i-a făcut pe cei aproximativ 600 de invitaţi să râdă în hohote citind cu intonaţie textul plin de clişee primit în culise), un covor roşu (ca la carte) dominat de vedetele PRO şi un palmares contestat.

Autobiografia lui Andrei Ujică s-a ales cu doar două statuete din patru – Cel mai bun documentar şi Cel mai bun montaj, iar filmul lui Radu Muntean, doar cu una – Mirela Oprişor pentru Cea mai bună actriţă în rol principal. Morgen al lui Marian Crişan şi Felicia, înainte de toate, două dintre cele mai bune debuturi din 2010, n-au obţinut nici un Gopo. La finalul ceremoniei se discuta aprins despre lipsa acestor nume din palmares, însă, la fel ca la Oscar, majoritatea decide (în realitate, îşi exprimă votul puţin peste jumătate dintre cei 400, iar mulţi dintre ei nici nu ajung, probabil, să vadă toate filmele nominalizate).

La gala desfăşurată la Crystal Palace Ballrooms, al doilea cel mai premiat film al serii a fost Caravana cinematografică, deţinător a patru trofee, toate pentru categorii tehnice: scenografie, machiaj şi coafură, costume şi muzică originală.

Victor Rebengiuc a plecat cu trofeul pentru interpretare cu rolul din Medalia de onoare, Bogdan Dumitrache a primit statueta pentru rol secundar masculin în Portretul luptătorului la tinereţe, iar Clara Vodă pentru cel feminin, în Fluier. Actorul George Piştereanu, căruia i se prevede o carieră interesantă în cinema, a fost declarat Tânără speranţă.

Cel mai bun film

  • Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Marţi, după Crăciun
  • Medalia de onoare
  • Morgen
  • Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun film de debut

  • Morgen – Marian Crişan
  • Felicia, înainte de toate – Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf
  • Eu când vreau să fluier, fluier – Florin Şerban

Cel mai bun documentar

  • Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Kapitalism – reţeta noastră secretă
  • The Shukar Collective Project
  • Circul vesel
  • Căutare

Cel mai bun regizor

  • Radu Muntean – Marţi, după Crăciun
  • Călin Peter Netzer – Medalia de onoare
  • Răzvan Rădulescu – Felicia, înainte de toate
  • Marian Crişan – Morgen
  • Florin Şerban – Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun actor în rol principal

  • Victor Rebengiuc – Medalia de onoare
  • George Piştereanu – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Andras Hathazi – Morgen
  • Yalcin Yilmaz – Morgen
  • Mimi Brănescu – Marţi, după Crăciun

Cea mai bună actriţă în rol principal

  • Mirela Oprişor – Marţi, după Crăciun
  • Maria Popistaşu – Marţi, după Crăciun
  • Ozana Oancea – Felicia, înainte de toate
  • Ada Condeescu – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Adriana Trandafir – Europolis

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Vasile Menzel – Felicia, înainte de toate
  • Igor Caras – Nuntă în Basarabia
  • Mircea Diaconu – Caravana cinematografică
  • Bogdan Dumitrache – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Mihai Constantin – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună actriţă în rol secundar

  • Ileana Cernat – Felicia, înainte de toate
  • Camelia Zorlescu – Medalia de onoare
  • Elvira Rîmbu – Morgen
  • Clara Vodă – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Iulia Lumânare – Caravana cinematografică

Cel mai bun scenariu

  • Alex Baciu, Răzvan Rădulescu şi Radu Muntean – Marţi, după Crăciun
  • Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf – Felicia, înainte de toate
  • Tudor Voican – Medalia de onoare
  • Marian Crişan – Morgen
  • Florin Şerban şi Cătălin Mitulescu – Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun montaj

  • Dana Bunescu – Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Alexandru Radu – Marţi, după Crăciun
  • Cătălin F. Cristuţiu – Medalia de onoare
  • Tudor Pojoni – Morgen
  • Cătălin F. Cristuţiu şi Sorin Băican – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună imagine

  • Liviu Mărghidan – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Mircea Tudor – Morgen
  • Tudor Lucaciu – Marţi, după Crăciun
  • Vivi Drăgan Vasile – Caravana cinematografică
  • Marius Panduru – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună muzică originală

  • Mircea Florian – Kapitalism – reţeta noastră secretă
  • Vasile Şirli – Caravana cinematografică
  • Diego Losa, François Petit – Europolis
  • Anatol Ştefăneţ – Nuntă în Basarabia

Cel mai bun sunet

  • Dragoş Stanomir – Marţi, după Crăciun
  • Dana Bunescu – Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Constantin Fleancu şi Dana Bunescu – Felicia, înainte de toate
  • Mihai Bogos – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Thomas Huhn, Andreas Franck, Florin Tăbăcaru, Gelu Costache – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună scenografie

  • Mihnea Mihăilescu – Medalia de onoare
  • Robert Koteles – Morgen
  • Sorin Dima – Marţi, după Crăciun
  • Ana Ioneci – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Cristian Niculescu – Caravana cinematografică

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură

  • Dana Roşeanu – Caravana cinematografică
  • Lidia Ivanov şi Edwina Vodă – Eva
  • Andreea Lupu şi Maria Anton – Portretul luptătorului la tinereţe

Cele mai bune costume

  • Cristina Mititelu – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Alexandra Ungureanu – Morgen
  • Viorica Petrovici – Caravana cinematografică

Cel mai bun scurtmetraj

  • Colivia – Adrian Sitaru
  • Captivi de Crăciun – Iulia Rugină
  • Strung Love – Victor Dragomir
  • Oxigen – Adina Pintilie
  • Matei, Matei – Cecilia Felmeri

Tânără speranţă

  • George Piştereanu – pentru interpretarea din Eu când vreau să fluier, fluier
  • Bogdan Mihăilescu – pentru animaţia Grand Cafe
  • Marius Iacob – pentru imaginea filmului Oxigen
  • Iulia Rugină – pentru regia filmului Captivi de Crăciun
  • Adina Pintilie – pentru regia filmului Oxigen

Cel mai bun film european

  • Panglica albă – Michael Haneke
  • Un profet – Jacques Audiard
  • Iluzionistul – Sylvain Chomet
  • An Education – Lone Scherfig
  • Antichrist – Lars von Trier

Premiile Gopo: „Fluier”, „Morgen” şi „Marţi, după Crăciun”, în topul nominalizărilor

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here