56 de filme eligibile la premiile Gopo. Caranfil, Iepan şi Medeea Marinescu în juriu

1
496
foto: Adi Marineci

Un număr record de filme au fost înscrise anul acesta la Gala Premiilor Gopo: 56 de titluri, dintre care 16 lungmetraje de ficţiune, 10 documentare şi 30 de scurtmetraje lansate în 2010. Toate concurează pentru trofeele acordate pe 28 martie 2011, la cea de-a cincea ediţiei a ceremoniei.

Nominalizările vor fi stabilite de un juriu mărit, formatul anul acesta din 11 membri, cu patru mai mulţi decât la ediţiile trecute: directorul de imagine Dan Alexandru, regizorul Sinişa Dragin, criticii de film Florin Barbu, Tudor Caranfil, Mihai Chirilov (directorul artistic al TIFF), Angelo Mitchievici, Alexandra Olivotto, jurnalista Florentina Ciuverca (editor filmreporter.ro), regizorul Florin Iepan, actriţa Medeea Marinescu, şi producătorul Gabi Antal.

Nominalizările vor fi anunţate pe 21 februarie, într-o conferinţă de presă. Ulterior, peste 400 de profesionişti activi din industria românească de film vor vota pentru desemnarea câştigătorilor, până cel târziu pe 27 martie. Formularele pot fi trimise fie prin poştă, fie online, prin intermediul unui mecanism de votare gestionat şi asigurat de firmă de audit şi consultanţă PricewaterhouseCoopers, cea care se ocupă şi de procesul de vot la Oscaruri.

Gala 2011 vine cu un regulament modificat: documentarele care au rulat în cinema devin şi ele eligibile la categoriile rezervate până acum lungmetrajelor de ficţiune: Cel mai bun film, Cel mai bun regizor, Cea mai bună muzică originală, Cea mai bună imagine, Cel mai bun montaj şi Cel mai bun sunet. Prin urmare, la lista de 16 filme de ficţiune se adaugă Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu şi Kapitalism – reţeta noastră secretă, care concurează şi la lungmetraj şi la documentar. De asemenea, a fost introdusă o nouă categorie: Cel mai bun debut în lungmetraj de ficţiune.

Gala Gopo este organizată de Asociaţia Pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR), cu sprijinul Babel Communications şi al Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC).

Categoria LUNGMETRAJ

1. Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu (regia: Andrei Ujică, producător: ICON production)

2. Caravana cinematografică (regia: Titus Muntean, producător: Libra Film)

3. Casanova, identitate feminină (regia: Marius Th Barna, producător: Paradox Film)

4. Despre alte mame (regia: Mihai Ionescu & Tiberiu Iordan, producător: Gef Art Film)

5. Eu când vreau să fluier, fluier (regia: Florin Şerban, producător: Strada Film)

6. Europolis (regia: Corneliu Gheorghiţă, producător: Gheorghiţă Film Production)

7. Eva (regia: Adrian Popovici, producător: Artis Film)

8. Felicia înainte de toate (regia: Răzvan Rădulescu & Melissa de Raaf, producător: Hi Film Productions)

9. Kapitalism – Reţeta noastră secretă (regia: Alexandru Solomon, producător: Hi Film Productions)

10. Luna verde (regia: Alexa Visarion, producător: Castel Film)

11. Marţi, după Crăciun (regia: Radu Muntean, producător: Multi Media Est)

12. Medalia de onoare (regia: Peter Călin Netzer, producător: Scharf Advertising & Pandora Film)

13. Morgen (regia: Marian Crişan, producător: Mandragora Films)

14. Nuntă în Basarabia (regia: Nap Toader, producător: Mediana Communication)

15. Oul de cuc (regia: Ioan Cărmăzan, producător: Filmex Film)

16. Poker (regia: Sergiu Nicolaescu, producător: MediaPro Pictures)

17. Portretul luptătorului la tinereţe (regia: Constantin Popescu, producător: Filmex Film)

18. Websitestory (regia: Dan Chişu, producător: DaKINO Film)

Categoria DOCUMENTAR

1. Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu (regia: Andrei Ujică, producător: ICON production)

2. Azi mănânc ciocolată albă (regia: George Buzoianu, producător: Ura Film)

3. Circul vesel (regia: Claudiu Mitcu, producător: HBO România)

4. Kapitalism – Reţeta noastră secretă (regia: Alexandru Solomon, producător: Hi Film Productions)

5. Memoria de piatră (regia: Iosif Demian, producător: Fundaţia Arte Vizuale)

6. The Shukar Collective Project (regia: Matei-Alexandru Mocanu, producător: HBO Central Europe)

7. Vă doare capul? Faj a feje (regia: Berecki Edit, Cornel Mihalache, producător: SRTV)

8. Victoria (regia: Ana Vlad & Adi Voicu, producător: HBO Central Europe)

9. Pan – Gheorghe Zamfir (regia: Marian Baciu, producător: Sahia Film)

10. Căutare (regia: Ionuţ Piţurescu, producător: Aristoteles Workshop)

Categoria SCURTMETRAJ

1. 10 (regia: Dorian Boguţă, producător: Bell-Film)

2. 15 iulie (regia: Cristi Iftime, producător: UNATC)

3. Beţişoare rock n’roll (regia: Cristian Pascariu, producător: Cristian Pascariu)

4. Black Fantastic (regia: Călin Pop, producător: Călin Pop)

5. Captivi de Crăciun (regia: Iulia Rugină, producător: UNATC)

6. Categoria grea (regia: Olivia Căciuleanu, producător: UNATC)

7. Câteva lucruri despre Ana (regia: Diana Munteanu, producător: UNATC)

8. Colivia (regia: Adrian Sitaru, producător: 4 Proof Films)

9. De ziua noastră (regia: Andreia Dobrotă, producător: TvSat)

10. Derby (regia: Paul Negoescu, producător: N-Graphix/Papillon Film)

11. Eibenthal (regia: Iulia Enculescu, producător: UNATC)

12. Extrasezon (regia: Raia Al Souliman, producător: UNATC)

13. Fotografia (regia: Victor Dragomir, producător: UNATC)

14. Grand Café (regia: Bogdan Mihăilescu, producător: Bogdan Mihăilescu)

15. Între prieteni (regia: Ozana Nicolau, producător: UNATC)

16. Lord (regia: Adrian Sitaru, producător: Hi Film Productions)

17. Mama Romma (regia: Alexandru Badelita, producător: UNATC)

18. Matei, Matei (regia: Cecilia Felmeri, producător: Asociaţi Vizuală Argo & Inforg studio)

19. Moştenire (regia: Valeriu Căliman, producător: Valeriu Căliman)

20. Muzica în sânge (regia: Alexandru Mavrodineanu, producător: Strada Film)

21. Oxigen (regia: Adina Pintilie, producător: Filmex Film)

22. Rebel, rebel (regia: Alexandru Belc, Mihai Bauman, producător: Aristoteles Workshop)

23. Regal (regia: Matei Lucaci Grunberg, producător: UNATC)

24. Strung Love (regia: Victor Dragomir, producător: UNATC)

25. Trenul foamei (regia: Viorel Timaru, producător: Libra Film)

26. Ultimul Mots (regia: Andrei Mihnea Ciorica, producător: UNATC)

27. Vă declar divorţaţi (regia: George Buzoianu, producător: Ura Film)

28. Vara 99 Mega-Hits (regia: Alina Manolache, Liviu Bărbulescu, producător: UNATC)

29. Vic şi Ema (regia: Sarra Tsorakidis, producător: UNATC)

30. Zmeii (regia: Vlad Ilicevici, Andrei Tănase, producător: Vlad Ilicevici, Andrei Tănase)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here