Weekend la NexT: scurtmetraje de Oscar, filme pentru copii şi testamentul unui sinucigaş

0
260

NexT are câteva surprize de oferit astăzi şi mâine În primul rând, Oscars Night, o seară cu scurtmetraje de Oscar şi tot dichisul adiacent, care va avea loc în această seară, de la 21.30, la Cinema Scala. Covorul roşu se va întinde în faţa cinematografului, iar amfitrionii serii vor fi actorii Ioana Blaj şi Paul Ipate.

Iată, pe scurt, ce puteţi vedea, într-un clip montat de organizatorii festivalului:

Începe, de asemenea, programul Festival Friends, cu oameni dragi NexT-ului, dar prea apropiaţi de el ca să intre în competiţie. Astăzi, de la ora 15.00,  la Cinema Scala va rula primul calup al secţiunii prezentate de HBO. În premieră în România ,vor fi proiectate filmele Stanka se duce acasă (Bulgaria, 2010, r. Maya Vitkova) după un scenariu de Radu Jude, Băi termale (Belgia, 2010) realizat de câştigătoarea Trofeului NexT în 2008 – Banu Akseki, Doar litera T (Belgia 2009, r. Ann Sirot, Raphaël Balboni), Bora-Bora (r. Bogdan Mirică, România, 2010), Teză pe două rânduri (r. Ion Aramă, 2010) şi filmul Musafirul (r. Răzvan Tache).

A doua parte vine sâmbătă, de la 15.00, tot la Scala, când puteţi vedea în premieră absolută Film pentru prieteni, de Radu Jude, testamentul unui sinucigaş (cu Gabriel Spahiu în rolul principal) şi Camelia, cel mai recent scurtmetraj al lui Marian Crişan.

Cinemateca Grozăveşti găzduieşte azi, de la ora 19.00, câteva filme semnate de Cristian Nemescu şi Andrei Toncu:  Kitschitoarele. 2 FM (r. Cristian Nemescu,), Mihai şi Cristina (r. Cristian Nemescu, sound-design Andrei Toncu), Poveste la scara C (r. Cristian Nemescu, sound recording Andrei Toncu), Lampa cu căciulă (r. Radu Jude, sound design Andrei Toncu), şi Alinuţa (r. Matei Branea, sound design Andrei Toncu). Accesul este liber.

Cei care n-au apucat să vadă calupurile II şi III din competiţie mai au o şansă astăzi, de la 12.30 şi 15.30, la Cinema Elvira Popescu. Ultimele scurtmetraje din competiţie vor rula astăzi, de la 18.00 la Scala.

Short Matters!, cu pelicule nominalizate de Academia Europeană de Film – care va cuprinde şi filmul câştigător Hanoi-Warsaw/Hanoi-Varşovia (r. Katarzyna Klimkiewicz, Polonia, 2009) – continuă azi la Elvira Popescu, de la 18.00.

Tot la Cinema Elvira Popescu, de la ora 21.00, debutează programul New Trends, New Technologies, un live cinema performace, în care spectatorul devine utilizator activ şi este invitat să facă o serie de alegeri care vor decide evoluţia poveştii şi destinul personajelor.

Regizorul Jonathan Peters vorbeşte despre proiectul său Lucydia, care va fi prezentat la New Trends, New Technologies:

Next Kids îi aşteaptă pe cei mici mâine, între 11.00 şi 13.30, la Cinema Scala, cu un braţ de filme pentru copii şi câteva surprize.

Gala de închidere va avea loc sâmbătă seara, de la 19.30, după care vor fi proiectate filmele câştigătoare.

VINERI, 8 APRILIE

CINEMA SCALA
15:00 – 17:30 Prietenii Festivalului I + Q&A
18:00 – 20:30 Competiţie IV + Q&A
21:30 – 23:30 Oscars Night

CINEMA ELVIRA POPESCU
12:30 – 15:00 Competiţie II + Q&A (Reluare)
15:30 – 18:00 Competiţie III + Q&A (Reluare)
18:30 – 20:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III
21:00 – 23:00 New Trends, New Technologies

CINEMATECA GROZĂVEŞTI COMPLEX STUDENŢESC GROZĂVEŞTI, CORPURILE C SI D
19:00 – 21:00 Cristi & Otto: Filme de Cristian Nemescu & Andrei Toncu

MANSARDA CĂRTUREŞTI
10:00 – 12:00 Seminar de sound-design
Jean Umansky: Demersurile inginerului de sunet pe platou şi în jurul acestuia
Moderator: Alexandra Olivotto
Tamás Zányi: Ochii văd mai bine când sunetul e bun. Ce este sound-design-ul şi cum funcţionează el?

12.30 – 14.00 Seminar de critică de film II
Rolul criticului de film azi ca formator de opinie
Invitaţi: Marian Masone, Mihai Chirilov, Magda Mihăilescu, Christian Guinot, Andrei Creţulescu, Jacky Goldberg
Moderator: Andrei Rus

15:30 – 17:00 Seminar de scenaristică
Richard Kwietniowski: Insule şi Peninsule – un concept pentru scenaristica europeană
Moderator: Răzvan Rădulescu

SÂMBĂTĂ, 9 APRILIE

CINEMA SCALA
11:00 – 13:30 NexT Kids
15:00 – 17:30 Prietenii Festivalului II + Q&A
19:30 – 20:30 Gala de închidere
20:30 – 23:30 Proiecţia filmelor premiate

CINEMA ELVIRA POPESCU
14:30 – 17:00 Competiţie IV + Q&A (Reluare)
17:30 – 19:10 Şi ei au fost NexT Generation (II)
Morgen, regia Marian Crişan, Romania-France-Hungary, 2010, 100′

MANSARDA CĂRTUREŞTI
10:00 – 12:00 Seminar de producţie de film
Marie Dubas: Coproducţia scurtmetrajelor
David Collins: Drumul filmelor cu buget mic către Oscar
Moderator: Ada Solomon

12:30 – 14:00 Seminar de critică de film III
Cum poate un tânăr să devină critic de film azi? 10 ponturi despre ce să NU faci ca începător când scrii despre filme dacă vrei să-ţi construieşti o carieră în domeniu
Invitaţi: Marian Masone, Sydney Levine, Boyd van Hoeij, Andrei Gorzo, Paul Brunick, Jacky Goldberg
Moderator: Florentina Ciuverca

14:30 – 15:30 Prezentare Berlinale Talent CampusMatthijs Wouter Knol: Beneficiile networking-ului

DUMINICĂ, 10 APRILIE

CINEMA SCALA
12:30 – 14:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I (Reluare)
15:00 – 16:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II (Reluare)
17:00 – 18:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III (Reluare)
19:00 – 20:30 Semaine internationale de la critique
21:00 – 22:50 Si ei au fost NexT Generation (III)The Bad Intentions / Las malas intenciones / Intenţii rele, regia Rosario García-Montero, Peru-Germany-Argentina, 2011, 111′

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here