Spotul şi programul festivalului Bucharest IFF

4
177

Festivalul Internaţional de Film Bucureşti – Bucharest IFF debutează mâine, cu Cirkus Columbia, cel mai recent film al regizorului Danis Tanovic, care va asista la proiecţie şi va susţine un masterclass. Vă aşteaptă un braţ de filme bune, trecute prin cele mai importante festivaluri şi pe la Oscar – inclusiv Somewhere, Carlos, Winter’s Bone, Greenberg, Kaboom, Outrage, Exit Through the Gift Shop şi Animal Kingdom – şi o întâlnire cu unul dintre cei mai celebraţi cineaşti ruşi, Andrei Koncealovski.

Luni, 11 aprilie

CINEMA STUDIO
19:00
GALA DE DESCHIDERE: CIRKUS COLUMBIA (premieră/în afara competiţiei)
În prezenţa regizorului Danis Tanovic
Serbia/Bosnia Herţegovina, 2010
Durata: 113 min; Suport: 35 mm
Selecţie oficială – Sarajevo 2010; Veneţia 2010; Toronto 2010.

Marţi, 12 aprilie

CINEMA STUDIO
18:30
WINTER’S BONE/MÂINILE TATĂLUI MEU (premieră/competiţie)
SUA, 2010
Durata: 100 min; Suport: 35 mm
Regia: Debra Granik
Marele Premiu – Sundance 2010; Patru nominalizări (Cel mai bun film, Cea mai bună actriţă, Cel mai bun scenariu adaptat, Cel mai bun actor în rol secundar) – Oscar 2011.

20:30
BURNT BY THE SUN 2/SOARE ÎNŞELĂTOR 2 (premieră/în afara competiţiei)
Rusia, 2010
Durată: 150 min, Suport: Digital
Regia: Nikita Mihalkov
Competiţie oficială – Cannes 2010.

NCRR
19:00
CIRKUS COLUMBIA (reluare/în afara competiţiei)
Durata: 113 min; Suport: 35 mm

21:00
KABOOM (premieră/în afara competiţiei)
SUA, Franţa, 2010
Durată: 86 min; Suport: Digital
Regia: Gregg Araki
Selecţie oficială – Cannes; Toronto – 2010

SALA ELVIRA POPESCU
19:00
CARLOS (premieră/în afara competiţiei)
Franţa, Germania, 2010
Durată: 165 min, Suport: 35 mm
Regia: Olivier Assayas
Selecţie oficială – Cannes 2010.

Miercuri, 13 aprilie

CINEMA STUDIO
13:30
BURNT BY THE SUN 2/SOARE ÎNŞELĂTOR 2 (reluare/în afara competiţiei)
Durată: 150 min, Suport: Digital

16:30
KABOOM (reluare/în afara competiţiei)
Durată: 86 min; Suport: Digital

18:30
MEEK’S CUTOFF/SCURTĂTURA (premieră/competiţie)
SUA, 2010
Durata: 104 min, Suport: Digital
Regia: Kelly Reichardt
Selecţie oficială – Veneţia; Toronto; New York; London; Doha Tribeca; Gijón; Salonic – 2010; Sundance; Rotterdam – 2011.

20:30
BALADA TRISTE DE TROMPETA (premieră/în afara competiţiei)
Spania, 2010
Durata: 107 min; Suport: 35 mm
Regia: Alex de la Iglesia
Leul de Argint pentru Cea mai bună regie şi Cel mai bun scenariu – Veneţia 2010.
NCRR

19:00
WINTER’S BONE/MÂINILE TATĂLUI MEU (reluare/competiţie)
Durata: 100 min; Suport: 35 mm

21:00
13 ASSASSINS/13 ASASINI (premieră/în afara competiţiei)
Japonia, 2010
Durată: 141 min; Suport: 35 mm
Regia: Takashi Miike
Competiţie oficială – Veneţia 2010.

SALA ELVIRA POPESCU
19:00
OUTRAGE/FURIE (premieră/în afara competiţiei)
Japonia, 2010
Durata: 109 min, Suport: 35 mm
Regia: Takeshi Kitano
Competiţie oficială – Cannes 2010.

Joi, 14 aprilie

CINEMA STUDIO
13:30
13 ASSASSINS/13 ASASINI (reluare/în afara competiţiei)
Durată: 141 min; Suport: 35 mm

16:30
MEEK’S CUTOFF/SCURTĂTURA (reluare/ competiţie)
Durata: 104 min, Suport: Digital

18:30
ANIMAL KINGDOM/ÎMPĂRĂŢIA FIARELOR (premieră/competiţie)
Australia, 2010
Durata: 113 min; Suport: 35 mm
Regia: David Michôd
Marele Premiu al Juriului – Sundance 2010;
Nominalizare Cea mai bună actriţă în rol secundar – Oscar 2011.

20:30
REIGN OF ASSASSINS/IMPERIUL ASASINILOR (premieră/în afara competiţiei)
Taiwan, Hong Kong, China, 2010
Durata: 117 min; Suport: Digital
Regia: Chao-Pin Su & John Woo
Selecţie oficială – Veneţia 2010

NCRR
19:00
BALADA TRISTE DE TROMPETA (reluare/în afara competiţiei)
Durata: 107 min; Suport: 35 mm

21:00
GREENBERG (premieră/în afara competiţiei)
SUA, 2010
Durată: 107 min; Suport: Digital
Regia: Noah Baumbach
Competiţie Oficială – Berlin 2010.

Vineri, 15 aprilie

CINEMA STUDIO
13:30
GREENBERG (reluare/în afara competiţiei)
Durată: 107 min; Suport: Digital

16:30
BEYOND/DINCOLO (premieră/competiţie)
Suedia, Finlanda, 2010
Durata: 99 min; Suport: 35 mm
Regia: Pernilla August
Selecţia oficială – Săptămâna Criticii de la Veneţia 2010; Valladolid IFF; Hamburg FF; São Paulo IFF; Palm Springs IFF; Glasgow FF; Miami IFF; Hong Kong IFF

18:30
EXIT THROUGH THE GIFT SHOP/IEŞIREA PRIN MAGAZINUL DE SUVENIRURI (premieră/competiţie)
SUA, Marea Britanie, 2010
Durata: 87 min; Suport: 35 mm
Regia: Banksy
Cel mai bun documentar – Independent Spirit Awards 2011;
Nominalizare Cel mai bun documentar – Oscar 2011;
Nominalizare Cel mai bun debut – BAFTA 2011

20:30
MAMMUTH (premieră/în afara competiţiei)
Franţa, 2010
Durata: 92 min, Suport: 35 mm
Regia: Gustave Kervern & Benoît Delépine
Competiţie oficială – Berlin 2010.

NCRR
19:00
ANIMAL KINGDOM/ÎMPĂRĂŢIA FIARELOR (reluare/ competiţie)
Durata: 113 min; Suport: 35 mm

21:00
TAMARA DREWE (premieră/în afara competiţiei)
Marea Britanie, 2010
Durată: 111 min, Suport: Digital
Regia: Stephen Frears
Selecţie oficială – Cannes 2010.

SALA ELVIRA POPESCU
19:00
ŞATRA (proiecţie specială/în afara competiţiei)
101 min, 1976, 35 mm
Regia: Emil Loteanu
Scoica de Aur – San Sebastian 1973.

Sâmbătă, 16 aprilie

CINEMA STUDIO
13:30
TAMARA DREWE (reluare/în afara competiţiei)
Durată: 111 min, Suport: Digital

16:30
ABEL (premieră/competiţie)
Mexic, SUA, 2010
Durata: 85 min, Suport: 35 mm
Regia: Diego Luna
Selecţie oficială – Cannes; Sundance; Aruba; Munchen; La Rochelle; Varsovia; São Paulo; Mar del Plata – 2010.

18:30
FOUR LIONS/PATRU LEI PARALEI (premieră/competiţie)
Marea Britanie, 2010
Durata: 97 min, Suport: 35 mm
Regia: Chris Morris
Cel mai bun debut – BAFTA 2011;
Competiţie oficială – Sundance 2010

20:30
UNCLE VANYA/UNCHIUL VANIA (proiecţie specială/în afara competiţiei)
În prezenţa regizorului Andrei Konchalovsky
URSS, 1970
Durata: 104 min; Suport: 35 mm
Scoica de Argint – San Sebastian IFF 1971; Medalia de Argint – Milano 1974

NCRR
17:00
EXIT THROUGH THE GIFT SHOP/IEŞIREA PRIN MAGAZINUL DE SUVENIRURI (reluare/ competiţie)
Durata: 87 min; Suport: 35 mm

19:00
BEYOND/DINCOLO (reluare/ competiţie)
Durata: 99 min; Suport: 35 mm

21:00
NADER AND SIMIN: A SEPARATION/NADER ŞI SIMIN: O DESPĂRŢIRE
(premieră/în afara competiţiei)
Iran, 2011
Durată: 123 min; Suport: 35 mm
Regia: Asghar Farhadi
Ursul de Aur, Ursul de Argint pentru Cel mai bun actor şi Ursul de Argint pentru Cea mai bună actriţă – Berlin 2011

SALA ELVIRA POPESCU
19:00
LA PRINCESSE DE MONTPENSIER (premieră/în afara competiţiei)
Franţa, 2010
139 min, 35 mm
Regia: Bertrand Tavernier
Competiţie Oficială – Cannes 2010.

Duminică, 17 aprilie

CINEMA STUDIO
12:00
NADER AND SIMIN: A SEPARATION/NADER ŞI SIMIN: O DESPĂRŢIRE
(reluare/în afara competiţiei)
Durată: 123 min; Suport: 35 mm

17:00
PROIECŢIE EXTRAORDINARĂ:
DE CE TRAG CLOPOTELE, MITICĂ? (versiune restaurată/în afara competiţiei)
În prezenţa actorilor Mariana Mihuţ şi Victor Rebengiuc
România, 1981
Durată: 120 min, Suport: 35 mm
Regia: Lucian Pintilie

20:00
GALA DE ÎNCHIDERE: SOMEWHERE/UNDEVA (premieră/în afara competiţiei)
SUA, 2010
Durata: 97 min; Suport: Digital
Regia: Sofia Coppola
Leul de Aur – Veneţia 2010.

NCRR
17:00
ABEL (reluare/ competiţie)
Durata: 85 min, Suport: 35 mm

21:00
PROIECŢIE FILM CÂŞTIGĂTOR

SALA ELVIRA POPESCU
12:00
SIBIRIADA/SIBERIADE (proiecţie specială/în afara competiţiei)
În prezenţa regizorului Andrei Konchalovsky
URSS, 1979
Durata: 275 min; Suport: 35 mm
Regia: Andrei Konchalovsky
Marele Premiu al Juriului, Cannes 1979

18:00
FOUR LIONS/PATRU LEI PARALEI (reluare/ competiţie)
Durata: 97 min, Suport: 35 mm

20:00
MAMMUTH/MAMUT (reluare/în afara competiţiei)
Durata: 92 min, Suport: 35 mm

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here