„Strung Love” a cucerit juriul CineMAiubit

0
366

Un film în stilul Amintirilor din Epoca de Aur al lui Cristian Mungiu a câştigat trofeul celei de-a 14-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, care s-a încheiat la sfârşitul acestei săptămâni. Strung Love, scris şi regizat de Victor Dragomir, îi are în distribuţie pe Bogdan Marhodin, Olivia Niţă, Alexandru Potocean sau Sorin Cociş, şi şi-a adjudecat şase distincţii: Marele Premiu, Premiul criticii – oferit de Uniunea Cineaştilor, Premiul de interpretare masculină pentru actorul Bogdan Marhodin, Premiul de sunet „Andrei Toncu”, Premiul de montaj, Premiul pentru scenografie în film românesc. Cu două filme în competiţie, ambele premiate, Victor Dragomir a fost cel mai premiat student la CineMAiubit.

Premiul special al juriului a ajuns în Germania, pentru It’s me Helmut (Filmakademie Baden-Würtemberg Germania), în regia lui Nicolas Steiner, în timp ce Premiul de regie „Cristian Nemescu” a fost adjudecat de Categorie grea (UNATC), al Oliviei Căciuleanu. Extrasezon (UNATC), de Raya al Souleiman, a câştigat Premiul preşedintelui juriului, iar Draft 7 (UNATC), regizat de Luiza Pârvu, pe cel al rectorului UNATC.

Premiul de imagine Kodak pentru film românesc – Fumatul poate să ucidă (UNATC), imaginea Simona Şuşnea şi Mihail Ursu
Premiul pentru scenariu „Cătalin Cocriş” – Saharan Sands, de Josef Tuka (FAMU, Cehia)
Premiul pentru interpretare feminină – Iulia Verde, Între prieteni (UNATC).
Premiul pentru sunet „Andrei Toncu” – Ioan Filip, pentru filmele Strung Love şi Fotografia (UNATC)
Premiul criticii – Victor Dragomir, pentru filmele Strung Love şi Fotografia
Premiul Romanian Society of Cinematographers pentru film românesc- Regal (UNATC), imaginea Marius Beşu
Premiul pentru film de ficţiune în format digital – I like Nora, regia Aramisova, Praga;
Menţiune pentru ficţiune în format digital – Zmeu (UNATC), regia Rareş Hanşiu
Premiul pentru film documentar „Paul Călinescu” – With her without her, regia Katarina Hlincikova, Slovacia
Premiul pentru regie de film documentar „Ion Bostan” – Uff, regia Vladimir Turner (FAMU, Cehia)
Premiul „Victor Iliu” pentru film documentar – Mamma Roma, regia Alexandru Bădeliţă, UNATC,
Premiul pentru animaţie – ex-aequo filmelor Homeland, regia Juan de Dios şi Swimming pool, regia Alexandra Hetmerova
Premiul „Ion Truică” – Mobile, regia Vevena Fels, Germania
Premiul concursului de scenariu de scurtmetraj – Roxana Coşovanu (UNATC), pentru În pat cu Leonard Cohen
Premiul pentru cel mai bun afiş de film aflat în concurs – Ştefan Morozan, pentru posterul filmului Doi iepuri tineri (UNATC)
Premiul pentru afiş CineMAiubit 2010 – Corina Roşca
Premiul foto – Simona Şuşnea (UNATC).
Premiul de onoare pentru retrospectivă – Şcoala de film şi televiziune Sam Spiegel din Ierusalim.
Juriul secţiunii Animaţie a decis ca premiul pentru film experimental să nu se acorde în acest an.

Filmele incluse în cea mai importantă secţiune, Ficţiune-peliculă, au fost jurizate de actriţa Medeea Marinescu, regizorul Cătălin Mitulescu, publicistul Cristian Tudor Popescu, directorul de imagine Vivi Drăgan Vasile şi istoricul de film Manuela Cernat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here