47 de filme la Divan Film Festival. Program complet

2
421

În Portul Cultural Cetate se pun la cale, între 19 şi 26 august, două festinuri, unul cinematografic şi unul culinar, ambele dedicate Balcanilor.

Divanul Degustătorilor de Film şi Artă Culinară propune 47 de filme (14 lungmetraje şi 33 scurtmetraje) din 10 ţări – Rusia, Slovenia, Bosnia, Serbia, Muntenegru, Macedonia, Albania, Turcia, Cipru şi România -, o întâlnire cu regizorul rus Karen Shakhnazarov şi un simpozion la care critici şi cineaşti din 6 state vecine vor discuta despre clişeele şi prejudecăţile care domină cinematografia din regiune.

„În concepţia noastră, „Evadarea din Balcani” presupune mai puţin escapism – ilustrat de filme din genuri importate, precum westernul sau filmul SF – , cât o depăşire a ideilor noastre preconcepute despre Balcani”, explică Marian Ţuţui, directorul artistic al Divanului Degustătorilor de Film şi Artă Culinară.

Mergând pe ideea filmelor care ies din clişeul balcanic, selecţia cuprinde filme mai noi precum Vampirul local, al lui Darko Baletic, o comedie horror realizată în Muntenegru anul trecut, Majoritatea, de Seren Yuce, care a obţinut premiul de debut la Veneţia şi care îmbină o poveste de dragoste cu una politică, filmul macedonean Punk-ul nu a murit, o rememorare a destrămării Iugoslaviei prin intermediul destinelor a mai multor personaje, sau drama cu accente de thriller Toată lumea din familia noastră, de Radu Jude.

Din fosta Iugoslavie vin două producţii: un prim film horror iugoslav, Fluturoaica (1973, regia Djordje Kadicević), şi un prim film iugoslav sexy, Frumuseţea păcatului (1988, regia Živko Nikolić).

O proiecţie importantă va fi cea a filmului Salonul nr. 6, de Lucian Pintilie, realizat în 1978, în Iugoslavia. „Puţini români au avut prilejul să-l vadă şi tocmai de aceea îl propunem noi acum, într-un dialog cu Salonul nr. 6 din 2009 lui Karen Shakhnazarov. De altfel, prezenţa marelui regizor rus, care este şi directorul concernului Mosfilm, va fi, sperăm, un eveniment deosebit, mai ales pentru că vom prezenta şi ultimul său film, într-o premieră internaţională. Este vorba despre Tigrul alb, un film de acţiune şi fantastic deopotrivă”, spune Marian Ţuţui.

Duminică 19 august

Ora 21.00
Majoritatea/ Çogunluk/ Majority (2010, Turcia)
Regia: Seren Yüce
Cu: Bartu Küçükçaglayan, Settar Tanriögen, Nihal G. Koldas
Dramă, 111 min.
Premiul de debut Luigi De Laurentis la Veneţia, alte premii la Hong-Kong, Ankara, Antalya şi Angers

Luni, 20 august

Ora 11.00
Program de scurtmetraje (121 min.)

De azi înainte/ From Now On (2011, România)
Regia: Doru Boguţă
Cu: Cătălin Jugravu, Teo Corban, Mirela Oprişor
36 min.

Vremea intimităţii / Vreme bliskosti/ Time of Intimacy (2011, Serbia)

Regia: Miloš Milošević
Cu: Pavle Vasić, Katarina Kovačević, Vesna Gaković, Ognjen Vitkovac
8 min.

În film la naşu’/ In Godfather’s Movie (2012, România)

Regia: Cristina Iacob
Cu: Cristi Iacob, Diana Dumitrescu, Florin Călinescu
35 min.

Tinereţe volentă/ Sinot/ Violent Youth (2011, Macedonia- Slovenia)

Regia: Marko Gjokovik
Cu: Nikola Kolev, Petar Kostadinovski şi Marko Ristevski
Dramă, 15 min.

Eu şi Gagarin/ Gagarin i ja/ Gagarin and Me (2012, Serbia)

Regia: Mihajlo Jevtić
Cu: Ivan Sergejev, Jelena Angelovski, Bojan Marjanović
8 min.

Minute infinite / Vegtelen percek/ Infinite Minutes (2011, România- Ungaria)

Regia: Cecilia Felmeri
Cu: Jozsef Biro, Gyorgy Honti, Kata Losonczi
18 min.

Ora 16.00

Salonul nr. 6/ Palata no.6/ Ward No. 6 (2009, Rusia)

Regia: Karen Şahnazarov şi Aleksandr Gornovski
Cu: Vladimir Ilin, Aleksei Vertkov, Aleksandr Pankratov- Ciornîi, Evghenii Sticikin
Dramă, 83 min.
Premiul pentru regie la Festivalul Fantasporto de la Porto, premiul Sf.Gheorghe de Argint al Festivalului internaţional de la Moscova pentru cel mai bun actor

Ora 21.00

Omagiu lui Karen Şahnazarov

Tigrul alb/ Belîi tigr/ White Tiger (2012, Rusia)

Regia: Karen Şahnazarov
Cu: Gherasim Arhipov, Aleksandr Bahov, Vilmar Bieri, Dmitri Bîkovski, Aleksei Vertkov
Aventuri, fantastic, 104 min.
Premieră internaţională în prezenţa regizorului.

Marţi 21 august

Ora 10.00

Conferinţă de presă Karen Shakhnazarov.

Ora 11.30

Program de scurtmetraje de 116 min.

Drumul meu/ Moj put/ My Way (2010, Croaţia)

Regia Veljko Popović
Animaţie, 7 min.
Premiul pentru cel mai bun desen animat est- european la Festivalul Animateka de la Ljubljana şi Premiul pentru cele mai bune efecte vizuale de la Neum (Bosnia- Herţegovina)

Cine râde la urmă/ Ko se zadnji smeje…/ He who Laughs Last (2006, Serbia)

Regia Miroslav Jović, 7 min.
Porci electronici/ E-Pigs (2009, Slovenia- Serbia)
Regia: Petar Pašić
Cu: Silvo Bozić, Neva Flajs, Tomi Matić
Animaţie cu actori, 15 min.

Aşteptând zorile / Waiting for the Sunrise (2011, România)

Regia: Mihai Sofronea
Cu: Adrian Văncică, Elena Popa, 23 min.
Marele Premiu la Cottbus Film Festival

Doamna Rubin/ G-ga Rubin/ Mrs. Rubin (2011, Macedonia)

Regia: Kostadin Anastasov
Cu: Dragana Kostadinovska, Petre Arsovski şi Sofija Kunovska
Dramă, 19 min.

Ultima zi a lui Loro Shestani/ Dita e fundit e Loro Shestanit/ The Last Day of Loro Shestani (2011, Albania- România- Columbia- Bulgaria)

Regia: Sokol Keraj
Cu: Bislim Muçaj, Hysnije Muçaj, Alviamo Dodaj
Dramă, 30 min.
Premiul publicului la Festivalul Dokufest de la Prizren (Kosovo)

Ora 16.00

Pavilionul nr. 6/ Paviljon VI/ Ward No. 6 (1978, Iugoslavia)

Regia: Lucian Pintilie
Cu: Slobodan Perović, Zoran Radmilović, Slavko Simić, Ljuba Tadić
Dramă, 97 min.
Premiul Arena de Aur la Pola pentru cel mai bun actor (Zoran Radmilović).

Ora 21.00

Toată lumea din familia noastră/ Everybody in Our Family (2012, România-Olanda)

Regia: Radu Jude
Cu: Şerban Pavlu, Sofia Nicolaescu, Gabriel Spahiu, Mihaela Sîrbu, Tamara Buciuceanu- Botez, Stela Popescu, Alexandru Arşinel
Comedie dramatică, 107 min.
Premiul Inima oraşului Sarajevo (Marele premiu) la Sarajevo, Premiul Zilele Filmului Românesc la TIFF, Menţiune de onoare la Odessa

Miercuri 22 august

Ora 10.00

Simpozionul internaţional Evadarea din Balcani (I)
Moderator: Marian Ţuţui
Participă: Serghei Lavrentiev, Aleksandăr Ianakiev, Petăr Kărdjilov, Ivan Forgacs, Magda Mihăilescu şi Florin Barbu

Ora 11.30 – Mansardă

Turn off the Lights (2012, România)

Regia: Ivana Mladenović
Cu: Alexandru Mititelu, Papan Chilibar, Cristian Dragomir, Gyani Versace
Documentar, 77 min.

Ora 16.00

Punk-ul n-a murit/ Pankot ne e mrtov/ Punk’s Not Dead (2011, Macedonia)

Regia: Vladimir Blaževski
Cu: Jordan Simonov, Kamka Tocinovski, Toni Mihajlovski, Kiril Pop Hristov şi Vladimir Tuliev
Comedie dramatică, 104 min.
Premiul Ursul de Cristal “East of West” la Karlovy-Vary. Alte premii pentru cel mai bun film, rol principal masculin, scenariu şi al publicului la Tirana, Koper (Slovenia), Prizren, Priştina (Kosovo), Herceg Novi (Muntenegru), Sofia şi Monaco

Ora 19.30

Spectacol culinar cu Uti Băcivarov (Bulgaria)

Ora 21.00

Adăpost/ Podslon/ Shelter (2010, Bulgaria)

Regia: Dragomir Şolev
Cu: Ţvetan Daskalov, Silvia Gherina, Irena Hristoskova
Comedie dramatică, 88 min.
Marele Premiu la Festivalul European Cinessonne (Franţa), Premiul Cercul Precolumbian de Argint pentru cel mai bun film la Bogota, Premiul pentru regia la Bratislava

Joi 23 august

11.00 PROGRAM PENTRU COPII

Robinson Crusoe/ Il racconto della giungla (1974, România- Italia)

Regia: Victor Antonescu
Voci: Anda Călugăreanu, Nucu Păunescu, Horia Căciulescu, Ion Caramitru, Alexandrina Halic, Louisa Derderian, Mircea Basta, Simion Valeriu
Animaţie, 88 min.

Ora 21.00

Fluturoaica/ Leptirica/ The She-Butterfly (1973, Iugoslavia)

Regia: Djordje Kadicević
Cu: Mirjana Nikolić, Petar Bozović, Slobodan Perović, Vasja Stanković
Dramă, horror, 63 min.

Ora 22.30

Concert Marius Mihalache

Vineri 24 august

Ora 10.00

Simpozionul internaţional Evadarea din Balcani (II)
Moderator: Marian Ţuţui
Participă: Lydia Papadimitriou, Aleksandra Milanović- Petrović, Stefan Sidoski, Dana Duma şi Mihai Fulger

Ora 11.00 – Mansardă

Desene animate (41 min.) de Berin Tuzlić (Bosnia- Herţegovina). În prezenţa regizorului.

Ora 12.30

Maglavit (1935, 3 minute,fără dialoguri, ins.rom., muzică)

Minunea de la Maglavit/ The Miracle of Maglavit (1935, regia Eftimie Vasilescu, 6 minute, mut, ins.rom.)

Un pelerinaj la Maglavit/ A Pilgrimage to Maglavit (1935, regia Jean Mihail, 3 min., cu sunet)

Ora 16.00

Viu/ Gjallë/ Alive! (2009, Albania- Austria- Franţa)

Regia: Artan Minarolli
Cu: Nik Xhelilaj, Bruno Shllaku, Bessart Kallaku, Xhevdet Ferri
Dramă, 90 min.
În prezenţa regizorului.

Ora 21.00

Frumuseţea păcatului/ Lepota poroka/ The Beauty of Sin (1988, Iugoslavia)

Regia: Živko Nikolic
Cu: Mira Furlan, Milutin Karadzic, Peter Bozovic, Alain Noury, Ines Kotman, Mira Banjac
Dramă, 105 min.
Premiul Arena de Aur pentru cea mai bună actriţă (Mira Furlan) la Festivalul de la Pola.

Sâmbătă 25 august

Ora 11.00

Program de scurtmetraje de 118 min.

Faţă/ Obraz/ Face (2010, Macedonia)

Regia: Stefan Sidovski, 14 min.
În prezenţa regizorului Stefan Sidovski şi a producătorului Aleksandar Zikov

Gobbel (2011, România)

Regia: Raluca David
Cu: Gelu Potzolli, Elena Ivanca, Dan Chiorean, Marius Benta
18 min.

Lord (2009, România)

Regia: Adrian Sitaru
Cu: Andreea Samson, Sergiu Costache, 25 min.
Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj la Festivalul Filmului Francofon de la Namur (Belgia)

După gâşte/ Tracking Down the Geese (2009, România)

Regia: Doru Niţescu
Cu: Valentin Uritescu, Constantin Bărbulescu, Marc Titieni
18 min.

Perioadă de probă/ Run-Up/ Zalet (2012, Serbia)

Regia: Miroslav Stamatov
Cu: Milena Predić, Marija Dakić, Zoran Cvijanović şi Emir Kusturica
23 min.

Dincolo de râu/ Matane lumit/ Beyond the River (2011, Albania)

Regia: Sabir Kanaqi

Cu: Reshat Arbana, Arben Derhemi, Revena Proko
20 min.
Premiul pentru cel mai bun documentar albanez la Festivalul Dokufest de la Prizren (Kosovo)

Ora 16.00

Fish n` Chips (2011, Cipru- Grecia)

Regia: Elias Demetriou
Cu: Marios Ioannou, Marlene Kaminsky, Anne-Marie O`Sullivan, Diomedes Koufteros
Dramă, 102 min.
Ora 21.00

Vampirul local/ Lokalni vampir/ The Local Vampire (2011, Muntenegru)

Regia: Branko Baletić
Cu: Mišo Obradović, Gordana Gadžić, Kristina Stevović
Comedie, 90 min.
Premiul pentru regie (ex-aequo cu Ümit Ünal) la Festivalul Filmului Sud-Est European de la Paris (2012)
În prezenţa producătoarei Milena Radonjić.

Ora 23.00

Închiderea oficială

Concert Mambo Siria

Duminică, 26 august

Concluzii

Părăsirea Portului Cultural Cetate

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here