Berlin 2014: ce filme concurează pentru Ursul de Aur

1
128
„The Grand Budapest Hotel” va deschide Festivalul de la Berlin
„The Grand Budapest Hotel” va deschide Festivalul de la Berlin

Anul acesta, 20 de filme intră în cursa pentru Ursul de Aur, la cea de 64-a ediţie a Festivalului de la Berlin (6 – 16 februarie 2014). Trofeul a fost câştigat anul trecut, pentru prima dată, de un lungmetraj românesc – Poziţia copilului, în regia lui Călin Peter Netzer. 

În selecţia oficială figurează 23 de titluri, trei dintre ele fiind proiectate în afara competiţiei. Din cele 20 competiţionale, 18 sunt premiere mondiale, iar trei sunt debuturi. Printre competitori, cineaştii Alain Resnais, Wes Anderson, Richard Linklater (Boyhood), Rachid Bouchareb, Claudia Llosa, Dominik Graf.

Berlinale 2014 le rezervă cinefililor mai multe delicatese: The Grand Budapest Hotel al lui Wes Anderson în deschidere, premiera mondială a versiunii lungi, necenzurate, a primului volum din Nymphomaniac, aşa cum a fost montat de regizorul Lars von Trier, şi prima proiecţie a lui The Monuments Men,  filmul lui George Clooney care explorează subiectul controversat al furturilor de obiecte de artă de către regimul nazist.

Juriul internaţional va fi prezidat de producătorul şi scenaristul James Schamus (a produs, printre altele, Brokeback Mountain), fostul preşedinte al companiei Focus Features. Alături de el, vor juriza regizorul Michel Gondry, actorii Christoph Waltz, Greta Gerwig, Trine Dyrholm, Tony Leung, producătoarea Barbara Broccoli (Skyfall) şi regizoarea iraniană Mitra Faharani. 

Selecţia oficială Berlin 2014:

Nymphomaniac – Volume 1
Danemarca/Germania/Franţa/Belgia/UK
Regia: Lars von Trier (Breaking the Waves, Dogville, Antichrist, Melancholia)
Cu: Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Christian Slater, Jamie Bell, Uma Thurman, Willem Dafoe, Udo Kier
Premieră mondială – în afara competiţiei

‘71
Marea Britanie
Regia: Yann Demange (Top Boy – serial TV)
Cu: Jack O’Connell, Sean Harris, Richard Dormer
Premieră mondială

Aimer, boire et chanter (Life of Riley)
Franţa
Regia: Alain Resnais (Smoking/No smoking, On connaît la chanson)
Cu: Sabine Azéma, Sandrine Kiberlain, Caroline Silhol, André Dussolier, Hippolyte Giradot, Michel Vuillermoz
Premieră mondială

Aloft
Spania / Canada / Franţa
Regia: Claudia Llosa (The Milk of Sorrow)
Cu: Jennifer Connelly, Cillian Murphy, Mélanie Laurent
Premieră mondială

Die geliebten Schwestern
Germania
Regia: Dominik Graf (In Face of the Crime, Lawinen der Erinnerung)
Cu: Hannah Herzsprung, Florian Stetter, Henriette Confurius
Premieră mondială

Stratos
Grecia / Germania / Cipru
Regia: Yannis Economides (Matchbox, Soul Kicking)
Cu: Vangelis Mourikis, Vicky Papadopoulou, Petros Zervos
Premieră mondială

The Grand Budapest Hotel 
UK / Germania
Regia: Wes Anderson (Moonrise KingdomThe Life Aquatic Cu: Steve Zissou)
Cu: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody
Premieră mondială – film de deschidere

The Monuments Men 
Germania / SUA
Regia: George Clooney (The Ides of March; Good Night, and Good Luck.)
Cu: George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Bob Balaban, Hugh Bonneville, Cate Blanchett
Premieră internaţională – în afara competiţiei

Bai Ri Yan Huo (Black Coal, Thin Ice)
China
Regia Yinan Diao (Night Train, Uniform)
Cu: Fan Liao, Lun Mei Gwei, Xuebing Wang
Premieră mondială

Boyhood (SUA)
Regia: Richard Linklater (Before Midnight, Me & Orson Welles)
Cu: Patricia Arquette, Ethan Hawke, Ellar Coltrane, Lorelei Linklater.
Premieră internaţională

Chiisai Ouchi (The Little House) (Japonia)
Regia: Yoji Yamada (Tokyo Family, About Her Brother)
Cu: Takako Matsu, Haru Kuroki, Hidetaka Yoshioka, Satoshi Tsumabuki, Chieko Baisho
Premieră internaţională

Historia del miedo (History of Fear) (Argentina/Uruguay/Germania/Franţa)
Regia: Benjamin Naishtat – debut
Cu: Jonathan Da Rosa, Claudia Cantero, Mirella Pascual, Cesar Bordon, Tatiana Gimenez
Premieră mondială

Jack (Germania)
Regia: Edward Berger
Cu: Ivo Pietzcker, Georg Arms, Luise Heyer, Vincent Redetzki, Jacob Matschenz, Nele Mueller-Stofen
Premieră mondială

Kraftidioten (In Order of Disappearance)
Norvegia/Suedia/Danemarca
Regia: Hans Petter Moland (A Somewhat Gentle Man, The Beautiful Country)
Cu: Stellan Skarsgard, Bruno Ganz, Pal Sverre Hagen, Birgitte Hjort Sorensen, Jakob Oftebro, Anders Baasmo Christiansen
Premieră mondială

Kreuzweg (Stations of the Cross) (Germania)
Regia: Dietrich Bruggemann (Move, Renn, wenn du kannst)
Cu: Lea van Acken, Franziska Weisz, Florian Stetter
Premieră mondială

La belle et la bete (Beauty and the Beast) (Franţa/Germania)
Regia: Christophe Gans (Silent Hill, Brotherhood of the Wolf)
Cu: Vincent Cassel, Lea Seydoux, Andre Dussollier
Premieră internaţională – în afara competiţiei

La tercera orilla (The Third Side of the River)
Argentina/Germania/Olanda
Regia: Celina Murga (A Week Alone, Ana and the Others, Normal School)
Cu: Alian Devetac, Daniel Veronese, GaRegia Ferrero, Irina Wetzel, Dylan Agostini van del Boch
Premieră mondială

La Voie de l’ennemi (Two Men in Town) (Franţa/Algeria/SUA./Belgia)
Regia: Rachid Bouchareb (London River, Little Senegal)
Cu: Forest Whitaker, Harvey Keitel, Brenda Blethyn, Luis Guzman, Dolores Heredia
Premieră mondială

Macondo (Austria)
Regia: Sudabeh Mortezai – debut
Cu: Ramasan Minkailov, Aslan Elbiev, Kheda Gazieva
Premieră mondială

Praia do Futuro (Brazilia/Germania)
Regia: Karim Ainouz (Suely in the Sky, Madame Sata)
Cu: Wagner Moura, Clemens Schick, Jesuita Barbosa
Premieră mondială

Tui Na (Blind Massage) (China/Franţa)
Regia: Ye Lou (Mistery, Suzhou River)
Cu: Hao Qin, Xiaodong Guo, Lei Zhang
Premieră mondială

Wu Ren Qu (No Man’s Land) (China)
Regia: Hao Ning (Crazy Stone, Mongolian Ping Pong)
Cu: Zheng Xu, Nan Yu, Bo Huang, Bujie Duo
Premieră internaţională

Zwischen Welten (Inbetween Worlds) (Germania)
Regia: Feo Aladag (When We Leave)
Cu: Ronald Zehrfeld
Premieră mondială

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here