Programul complet al Festivalului Internaţional de Film Experimental

1
267

Bucureştiul e din nou în vervă festivalieră: mâine, 17 noiembrie, începe BIEFF 2011. Festivalul Internaţional de Film Experimental debutează la ora 16.00, la Cinema Scala, cu un calup de scurtmetraje din competiţie. Deschiderea oficială va avea loc însă la 20.00, la Sala Polivalentă, cu un show cinematografico-dj-istic avându-l la butoane pe energicul Peter Greenaway (foto), cel care susţine, de câţiva ani încoace, că „Cinema-ul a murit”.

Spectacolul se anunţă impresionant – o confirmă succesul lui în 34 de ţări. Greenaway are un sistem VJ special conceput (o plasmă cu touch-screen conectată la 5 ecrane de mari dimensiuni), de pe care mixează imaginile din creaţia sa multimedia Tulse Luper Suitcases şi soundtrack-ul experimental al artistului olandez Huibert Boon. Cabinele VJ-ului regizor şi ale DJ-ului se află în centrul sălii, astfel încât spectatorii se pot plimba în jurul lor şi pot privi cele 5 ecrane din orice unghi doresc.

PROIECŢII DE FILM

Joi, 17 noiembrie, Cinema Scala

16:00 – 18:00 Competiţie internaţională

RED ROAD |9’|2010, Franţa|Jero Yun
CROSS |15’|2011, Franţa/ Ucraina|Maryna Vroda
DRESSAGE |9’|2009, Olanda|Julika Rudelius
MONDAY MORNING |13’|2011, România|Eva Pervolovici
I SAY NEVER|2’|2011, Marea Britanie-România|Sabina Tupan
ROE |1’|2011, România|Irina Ghenu
CINEVA O SĂ VĂ SUNE |7’|2011, România|Vlad Constantin
DESTINATION FINALE |10’|2009, Germania|Philip Widmann
MY UNDONE SCHOOL FILMS |15’|2008, România|Eva Pervolovici
YOU AND ME |4’|2009, Germania|Karsten Krause
YOU CAN’T HIDE LOVE FROM GYPSIES |5’|2011, Franţa-Turcia-România|Mara Trifu
MISSMATCH|3’|2010, Marea Britanie-România|Claudiu Revnic
METAMORPHOSIS |3’|2011, România|Dragoş Ştefan

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

Joi, 17 noiembrie, Sala Polivalentă

20.00 Gala de deschidere

Lupercyclopedia Live Cinema VJ Performance de Peter Greenaway

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

Vineri, 18 noiembrie, Cinema Scala

15:30 – 17:30 Competiţia internaţională

1989 |WHEN I WAS FIVE YEARS OLD |11’ |2010, Denmark|Thor Ochsner
STARDUST |20’|2010, Belgia|Nicolas Provost
MIRROR |2’|2011, România|Irina Ghenu
RIPPING RIDANCE|3’|2011, Elveţia-România|Sabina Tupan
CHROMOTHERAPY|4|2010, România|Raluca Răcean
SUNDAYS |14’|2011, Belgia|Valery Rosier
RETURNS |7’|2010, Polonia|Krzysztof Kadlubowski
FRENCH VERSION |20’|2011, Franţa|Maya Da-Rin
THE SECOND OFFICE |13’|2011, Franţa|Lixin Bao

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

18:00 – 20:00 Program special Festivalul Internaţional de la Oberhausen

ATROPHY |2009, South Africa|Palesa Shongwe
EVERYBODY’S NUTS |2010, SUA|Fabian Vasquez Euresti
I’M NOT THE ENEMY|2011, Germania|Bjorn Melhus
INVENTORY |8’50’’|2010, Polonia|Pawel Lozinski
KENGERE|2010, Uganda|Peter Tukei Muhumuza
UNTITLED|2011, Franţa|Neil Beloufa

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

20:30 – 22.00 Competiţia internaţională

CASUS BELLI |12’|2010, Grecia|Yorgos Zois
IL CAPO |15’|2010, Italia|Yuri Ancarani
HOW TO PICK BERRIES |20’|2010, Finlanda|Elina Talvensaari
I HEAR YOU SCREAM |12’|2008, Argentina|Pablo Lamar
THE PHOTOGRAPHER’S WIFE |29’|2011, Germania|Philip Widmann, Karsten Krause
THE BOX |10’|2011, România|Mircea Ghibortz Ghinescu
FAMILY PHOTO|8’ |2011, România|Andrei Spirache
ABSTRUCTURES |3’|2011, România|Mario Oprean
MASKA |23’|2010, Polonia/Marea Britanie|Quay Brothers

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

Sâmbătă 19 noiembrie, Cinema Scala

15.30 – 17.30 Competiţia internaţională

OUT |35’|2010, Israel|Roee Rosen
MATEI, MATEI |13’|2010, Ungaria-România|Cecília Felméri
THE PROCRASTINATORS 1|9’|2010, Olanda|Lernert & Sander
UN(A)TITLED |8’|2011, România|Mihai Barabancea
HOW TO RAISE THE MOON |9’|2011, Germania/Danemarca|Anja Struck
THE WOMAN |10’|2011, Cehia|Ondrej Fleislebr
THE GERMAN PAVILLION |14’|2009, Spania|Juan Millares

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

18.00 – 20.00 Competiţia internaţională

THE MIRROR |7’|2010, Elveţia|Ramon & Pedro
INFINITE MINUTES |20’|2011, Ungaria-România|Cecília Felméri
THE EVOCATION OF SADNESS |11’|2010, Olanda|Erwin Olaf
QUESTIONS FROM A WORKER |5’|2011, România|Arnold Estefan & Anca Benera
SO DO I |12’|2009, România|Vlad Constantin
THE GREAT RACE |7’|2010, Spania|Kote Camacho
NIGHT FISHING |34’|2011, Coreea de Sud|PARKing CHANce

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

20.30 – 22.30 Program special Quinzaine des Realisateurs, Cannes

LAS PALMAS |14’|2011, Suedia|Johannes Nyholm
BORO IN THE BOX |40’|2011, Franţa|Bertrand Mandico
MILLA CAOS |18’|2011, Germania/Cuba|Simon Paetau
KILLING THE CHICKENS TO KILL THE MONKEYS |23’|2011, Suedia/ Thailanda|Jens Assur

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

Duminică, 20 noiembrie, Cinema Scala

15.00 – 17.00 Program special de film experimental şi artă vizuală Olanda

BIRTH OF A NATION |10’|2011, Olanda|Daya Cahen
EVERYONE HAS TO GET OVER HIS BIOGRAPHY |20’|2008, Olanda|Yael Assaf
FIVE WALKS. HERCYNIA SILVA |16’|2008, Olanda|Anna Abrahams
BRIDGE |5’|2010, Olanda|Martijn Veldhoen
DAWN AND DUSK |12’|2010, Olanda|Erwin Olaf
FOREVER FOR A WHILE |8’|2009, Olanda|Sara Rajaei
THE HEALERS |10’|2010, Olanda|Tim Leyendekker

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

17.30 – 19.00 – Program special Festivalul Internaţional de Film de la Tampere

TANGO FINLANDAAIA |6’|2007, Finlanda|Hannu Lajunen, Tomo Riionheimo
HANASAARI A |15’|2009, Finlanda|Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen
THE DEATH OF AN INSECT |7’|2010, Finlanda|Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen
ALWAYS DECENT |20’ |2007, Finlanda|Katja Pallijeff
HIGH HOPES |14’|2007, Finlanda|Mazdak Nassir
HOME VIDEO |14’|2006, Finlanda|Mikko Kuparinen
HOW TO PICK BERRIES |19’|2010, Finlanda|Elina Talvensaari

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

Duminică, 20 noiembrie, Cinema Pro

21.00 Gala de închidere

FAUST | 134’|2011, Rusia|Alexandr Sokurov

intrare gratuită, în limita locurilor disponibile

EVENIMENTE SPECIALE

Vineri, 18 noiembrie, UNATC

11.00 – Ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa regizorului Peter Greenaway

Cinema Scala

14.30 Lansare de carte Editura Ibu

Istoria cinematografului italian, de Paolo Russo

Quentin Tarantino, de Aaron Barlow

Sâmbătă, 19 noiembrie

Librăria Cărtureşti

11.00 Panel: Producţie şi distribuţie de film experimental şi artă vizuală în Europa

13.00 Panel: Instant Cinema – Prima platformă virtuală dedicată filmului filmului experimental şi artei vizuale

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here