Programul complet Les Films de Cannes à Bucarest

0
122

Fruitvale Station

Pe ultima sută de metri, în programul Les Films de Cannes à Bucarest (25 – 31 octombrie), publicat integral astăzi, a fost adăugat unul dintre cele mai intens discutate filme ale anului, Fruitvale Station, în regia lui Ryan Coogler, dublu premiat la Sundance cu Marele Premiu al Juriului şi Premiul Publicului şi distins la Cannes cu Prix de l’avenir Un Certain Regard.

Bazat pe un fapt real care a scandalizat opinia publică din Statele Unite în 2009, când un tânăr de culoare a fost ucis de un poliţist alb, în staţia de metrou Fruitvale din San Francisco, lungmetrajul de debut al lui Ryan Coogler îl urmăreşte pe tânărul de 22 de ani, Oscar Grant (Michael B. Jordan), în cele 24 de ore care au precedat fatala lui încrucişare cu poliţiştii, pe 1 ianuarie 2009. Pentru cinefili, este una dintre puţinele şanse de a-l vedea pe ecran mare, filmul neavând distribuitor în România.

Festivalul îl celebrează şi pe Steven Spielberg, preşedintele juriului de anul acesta al Festivalului de la Cannes. Les Films de Cannes à Bucarest se întoarce la peliculele de început ale influentului regizor şi producător american şi prezintă singurul său film premiat la Cannes, The Sugarland Express (1974) o dramă inspirată de un caz real recompensată cu Premiul pentru scenariu, precum şi pe unul dintre cele mai populare din cariera sa, SF-ul emoţionant care a marcat generaţii, E.T. Extraterestrul, proiectat în închiderea festivalului de pe Coasta de Azur, în 1982.

Totodată, va fi proiectat filmul cu care a debutat cariera fulminantă a lui Spielberg, Duel (1971), un thriller destinat televiziunii şi lansat ulterior la cinema, în care tânărul regizor de 24 de ani orchestrează o cursă intensă pe autostradă. Intrarea este liberă la toate cele trei filme.

Festivalul începe cu proiecţii de scurtmetraje româneşti care au fost la Cannes: În acvariu, regia Tudor Cristian Jurgiu (Premiul al III-lea Cinéfondation) şi O umbră de nor, de Radu Jude (Quinzaine des Réalisateurs). Cei doi regizori se vor întâlni cup publicul. După ce a impresionat Cannes-ul cu We Need tot Talk About Kevin (2011), regizoarea britanică Lynne Ramsay – membră a juriului competiţiei, anul acesta – şi-a prezentat în secţiunea paralelă Quinzaine des Réalisateurs scurtmetrajul Swimmer. Filmul de 30 de minute va rula alături de cele două scurte româneşti.

Alte 15 filme scurte româneşti au fost proiectate în paralel la Cannes, în Romanian Short Waves, un program necompetitiv prezentat în cadrul Short Film Corner, din Cannes Market. Proiectul este coordonat de către Asociaţia Culturală Secvenţe. Cele 15 scurtmetraje, grupate în două calupuri, sunt semnate de regizorii Igor Cobileanski, Dorian Boguţă, Andrei Creţulescu, Victor Dragomir, Mirona Radu, Ilinca Neagu, Goran Mihailov, Peter Kerek, Ioana Mischie, Luiza Pârvu, Eva Pervolovici, Napoleon Helmis, Alina Manolache, Gheorghe Preda, Anton Groves.

Intrarea este liberă la proiecţiile de scurtmetraje.

Începând de vineri, 18 octombrie, s-au pus în vânzare bilete la toate filmele din programul festivalului. Tichetele se vând separat pentru fiecare dintre cele trei cinematografe: pentru CinemaPRO, pe www.eventim.ro şi la casierie, pentru Cinema Elvira Popescu, pe www.eventbook.ro şi la casa de bilete, iar pentru Cinema Studio, doar de la casieria cinematografului.

PROGRAM LES FILMS DE CANNES À BUCAREST 2013

VINERI, 25 OCTOMBRIE

CINEMA STUDIO

15.00 – Scurtmetraje de Cannes 2013 (68’) – intrarea liberă

„Swimmer”, r. Lynne Ramsay (Quinzaine des Réalisateurs), „În acvariu”, r.  Tudor Cristian Jurgiu (Premiul al III-lea Cinéfondation), „O umbră de nor”, r. Radu Jude (Quinzaine des Réalisateurs). În prezenţa regizorului Radu Jude

16.30 – „Van Gogh”, de Maurice Pialat (1991)

În prezenţa producătoarei Sylvie Pialat

20.00 – „Heli”, de Amat Escalante (Premiul pentru regie, Cannes 2013)

În prezenţa regizorului Amat Escalante

CINEMA PRO

16.30 – „The Bling Ring”, de Sofia Coppola (Un Certain Regard 2013)

18.30 – „Only God Forgives”, de Nicolas Winding Refn (Competiţie, Cannes 2013)

20.45 – „Heli”, de Amat Escalante (Premiul pentru regie, Cannes 2013)

În prezenţa regizorului Amat Escalante

CINEMA ELVIRA POPESCU

15.30 „The Sugarland Express”, de Steven Spielberg (1974) – intrarea liberă

17.30 „Manuscripts don’t Burn”, de Mohammad Rasoulof (Premiul FIPRESCI Un Certain Regard 2013)

20.00 „Sous le Soleil de Satan”, de Maurice Pialat (Palme d’Or 1987)

În prezenţa producătoarei Sylvie Pialat

SÂMBĂTĂ, 26 OCTOMBRIE

CINEMA STUDIO

10.30 -„Les Parapluies de Cherbourg”, de Jacques Demy (Palme d’Or 1964)

12.30 – „Duel”, de Steven Spielberg (1971) – intrarea liberă

*14.00 – „Maurice Pialat, l’amour existe”, de Jean-Pierre Devillers, Anne-Marie Faux (documentar, 2006)

*15.30 – „À nos amours”, de Maurice Pialat (1983)

Discuţie retrospectivă Maurice Pialat. Invitaţi: Sylvie Pialat, Sandrine Bonnaire, Nick James, Răzvan Rădulescu.

* Un singur bilet asigură accesul la ambele proiecţii şi la dezbatere

19.00 – „Jimmy P (Psychotherapy of a Plains Indian)”, de Arnaud Desplechin (Competiţie Cannes 2013)

21.30 – „Inside Llewyn Davis”, de Ethan Coen, Joel Coen (Marele Premiu, Cannes 2013)

CINEMA PRO

16.30 – „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler (Prix de l’avenir, Un Certain Regard 2013)

18.30 – „L’Inconnu du lac”, de Alain Guiraudie (Premiul pentru regie Un Certain Regard)

Q&A cu actorul Christophe Paou şi producătoarea Sylvie Pialat

20.45 – „Nebraska”, de Alexander Payne (Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern, Cannes 2013)

CINEMA ELVIRA POPESCU

12.00 – „Police”, de Maurice Pialat (1985)

14.00 – „Polluting Paradise”, de Fatih Akin (documentar, 2012)

20.30 – „J’enrage de son absence”, de Sandrine Bonnaire (2012)

În prezenţa actriţei şi regizoarei Sandrine Bonnaire

DUMINICĂ, 27 OCTOMBRIE

CINEMA STUDIO

12.00 – Scurtmetraje de Cannes (68’) – intrarea liberă

În prezenţa regizorului Tudor Cristian Jurgiu

13.30 – „E.T. Extraterestrul”, de Steven Spielberg (1982) – intrarea liberă

16.30 – „Loulou”, de Maurice Pialat (1980)

18.30 – „Nebraska”, de Alexander Payne (Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern, Cannes 2013)

20.30 – „Le passé”, de Asghar Farhadi (Premiul de interpretare feminină – Bérénice Bejo, Cannes 2013)

CINEMA PRO

16.00 – FILM-SURPRIZĂ

18.00 – „Jimmy P (Psychotherapy of a Plains Indian)”, de Arnaud Desplechin (Competiţie, Cannes 2013)

20.45 – „Inside Llewyn Davis”, de Ethan Coen, Joel Coen (Marele Premiu, Cannes 2013)

CINEMA ELVIRA POPESCU

12.00 – Making of „Heli”, regia Martin Escalante (documentar) – intrarea liberă

13.00 – „Le garçu”, de Maurice Pialat

15.30 – „The Lunchbox”, de Ritesh Batra (Grand Rail d’Or, Semaine de la Critique 2013)

18.00 – „Los Bastardos”, de Amat Escalante (2008)

În prezenţa regizorului Amat Escalante

20.00 – „L’Inconnu du lac”, de Alain Guiraudie (Premiul pentru regie Un Certain Regard 2013)

În prezenţa actorului Christophe Paou

LUNI, 28 OCTOMBRIE

Sala de cinema a UNATC

10.30 Masterclass Amat Escalante. Moderator: Nick James, redactor-şef „Sight & Sound”. Proiecţie making of „Heli”, de Martin Escalante – intrarea liberă

CINEMA STUDIO

14.00 – Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă

16.00 – „Nader and Simin: A Separation”, de Asghar Farhadi (2011)

18.30 – „All is Lost”, de J.C. Chandor (În afara competiţiei, Cannes 2013)

20.30 – „Only God Forgives”, de Nicolas Winding Refn (Competiţie, Cannes 2013)

CINEMA PRO

16.00 – „Duel”, de Steven Spielberg (1971) – intrarea liberă

18.00 – „The Lunchbox”, de Ritesh Batra (Grand Rail d’Or, Semaine de la Critique 2013)

20.45 – „Le passé”, de Asghar Farhadi (Premiul de interpretare feminină – Bérénice Bejo, Cannes 2013)

CINEMA ELVIRA POPESCU

14.00 „Polluting Paradise”, de Fatih Akin (2012)

16.00 „Vénus Noire”, de Abdellatif Kechiche (2010)

Q&A cu regizorul Abdellatif Kechiche

20.00 „L’Enfance nue”, de Maurice Pialat (1968)

În prezenţa producătoarei Sylvie Pialat

MARŢI, 29 OCTOMBRIE

CINEMA STUDIO

14.00 Romanian Short Waves 2013 (2) – intrarea liberă

16.00 „Manuscripts don’t Burn”, de Mohammad Rasoulof (Premiul FIPRESCI Un Certain Regard 2013)

18.30 „A Touch of Sin”, de Jia Zhangke (Premiul pentru scenariu, Cannes 2013)

21.00 „Only Lovers Left Alive”, de Jim Jarmusch (Competiţie, Cannes 2013)

CINEMA PRO

15.00 – „E.T. Extraterestrul”, de Steven Spielberg (1982) – intrarea liberă

17.00 – „All is Lost”, de J.C. Chandor (În afara competiţiei, Cannes 2013)

CINEMA ELVIRA POPESCU

14.00 „J’enrage de son absence”, de Sandrine Bonnaire (2012)

16.30 „Omar”, de Hany Abu-Assad (Premiul Juriului Un Certain Regard, 2013)

21.00 „La graine et le mulet”, de Abdellatif Kechiche (2007)

În prezenţa regizorului Abdellatif Kechiche

MIERCURI, 30 OCTOMBRIE

CINEMA STUDIO

12.00 Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă

14.00 „Vénus Noire”, de Abdellatif Kechiche (2010)

17.30 „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler (Prix de l’avenir, Un Certain Rergard 2013)

20.00 „Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)

În prezenţa regizorului Abdellatif Kechiche

CINEMA PRO

16.30 – „À nos amours”, de Maurice Pialat (1983)

18.30 – „Only Lovers Left Alive”, de Jim Jarmusch (Competiţie, Cannes 2013)

20.45 – „Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)

În prezenţa regizorului Abdellatif Kechiche

CINEMA ELVIRA POPESCU

16.00 „Nous ne vieillirons pas ensemble”, de Maurice Pialat (1972)

18.30 „Grand Central”, de Rebecca Zlotowski (Un Certain Regard 2013)

20.30 „A Touch of Sin”, de Jia Zhangke (Premiul pentru scenariu, Cannes 2013)

JOI, 31 OCTOMBRIE

CINEMA STUDIO

14.00  Romanian Short Waves 2013 (2) – intrarea liberă

16.00 „La gueule ouverte”, de Maurice Pialat (1974)

18.00 „Grand Central”, de Rebecca Zlotowski (Un Certain Regard 2013)

20.00 „Like Father, Like Son”, de Kore-Eda Hirokazu (Premiul Juriului, Cannes 2013)

CINEMA PRO

16.00 – „Big Lebowski”, r. Joel şi Ethan Coen (1998) – intrarea liberă

18.00 – „Like Father, Like Son”, de Kore-Eda Hirokazu (Premiul Juriului, Cannes 2013)

CINEMA ELVIRA POPESCU

11.00 – Masterclass Abdellatif Kechiche. Moderator: Scott Foundas („Variety”) – intrarea liberă

16.00 „Passe ton bac d’abord”, de Maurice Pialat (1978)

18.00 „Omar”, de Hany Abu-Assad (Premiul Juriului Un Certain Regard 2013)

20.00 „Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013) În prezenţa regizorului Abdellatif Kechiche

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here