Premiile Gopo: „Fluier”, „Morgen” şi „Marţi, după Crăciun”, în topul nominalizărilor

3
426
foto: Adi Marineci
foto: Adi Marineci

Filmele Eu când vreau să fluier, fluier, Morgen şi Marţi, după Crăciun au obţinut cele mai multe nominalizări la ediţia cu numărul cinci a Galei Gopo. Pelicula regizată de Florin Şerban a strâns un număr record de 13 nominalizări, multe dintre ele la categorii tehnice, dar şi la Cel mai bun film, Cel mai bun lungmetraj de debut, Cel mai bun actor în rol principal (George Piştereanu) şi Cea mai bună actriţă în rol principal (Ada Condeescu). Tot filmul lui Şerban primeşte, din oficiu, şi Premiul Publicului, pentru cele 55.858 de bilete vândute anul trecut.

Misiunea juriului a fost mai dificilă ca în alţi ani, numărul total de titluri înscrise fiind 56, dintre care 16 lungmetraje de ficţiune, 10 documentare şi 30 de scurtmetraje. În semi-finală au intrat 12 filme de ficţiune, 6 scurtmetraje şi 5 documentare. Trofeele vor fi acordate pe 28 martie 2011, la Crystal Palace Ballrooms, în apropierea Palatului Parlamentului.

La titlul de Cel mai bun film al anului 2010 candidează Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu, Marţi, după Crăciun, Medalia de onoare, Morgen şi Eu când vreau să fluier, fluier. Acestea două din urmă, alături de Felicia, înainte de toate intră şi în cursa pentru Cel mai bun lungmetraj de debut, introdusă anul acesta.

Lungmetrajul de debut al lui Marian Crişan, premiat la Festivalul de la Locarno, Morgen, a adunat 11 nominalizări, inclusiv pentru Cel mai bun film, regie, scenariu,  Cel mai bun actor într-un rol principal (dublă nominalizare: András Hátházi şi Yilmaz Yalcin), Cea mai bună actriţă în rol secundar (Elvira Rîmbu).

Marţi, după Crăciun al lui Radu Muntean a bifat, la rândul lui, toate categoriile importante: Cel mai bun film, regie, scenariu, imagine, montaj, actori în rol principal – trio-ul Mirela Oprişor, Maria Popistaşu, Mimi Brănescu.

Câte şapte nominalizări au obţinut Felicia, înainte de toate (debut, regie, scenariu, interpretare – Ozana Oancea, Ileana Cernat şi Vasile Menzel), Medalia de onoare (Cel mai bun film, regie, scenariu, Victor Rebengiuc şi Camelia Zorlescu la rol principal) şi filmul lui Titus Muntean, Caravana cinematografică. Debutul lui Constantin Popescu, Portretul luptătorului la tinereţe, a marcat 5 categorii, toate tehnice, cu excepţia uneia: Cel mai bun actor în rol secundar – Bogdan Dumitrache.

Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu, în regia lui Andrei Ujică, are 4 nominalizări, la categoriile Cel mai bun film, Cel mai bun documentar, Cel mai bun montaj şi Cel mai bun sunet – ambele semnate de Dana Bunescu.

Nominalizările au fost stabilite de un juriu formatul anul acesta din 11 membri, cu patru mai mulţi decât la ediţiile anterioare: regizorii Florin Iepan şi Sinişa Dragin, actriţa Medeea Marinescu, directorul de imagine Dan Alexandru, criticii de film Florin Barbu, Tudor Caranfil, Mihai Chirilov (directorul artistic al TIFF), Angelo Mitchievici, Alexandra Olivotto, jurnalista Florentina Ciuverca (editor filmreporter.ro)  şi inginerul de sunet Horea Murgu.

Palmaresul final este în mâinile celor peste 400 de profesionişti activi din industria românească de film, care vor vota pentru desemnarea câştigătorilor, până cel târziu pe 27 martie. Formularele vor fi trimise fie prin poştă, fie online, prin intermediul unui mecanism de votare gestionat şi asigurat de firmă de audit şi consultanţă PricewaterhouseCoopers, cea care se ocupă şi de procesul de vot la Oscaruri.

Cel mai bun film

  • Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Marţi, după Crăciun
  • Medalia de onoare
  • Morgen
  • Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun film de debut

  • Morgen – Marian Crişan
  • Felicia, înainte de toate – Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf
  • Eu când vreau să fluier, fluier – Florin Şerban

Cel mai bun documentar

  • Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Kapitalism – reţeta noastră secretă
  • The Shukar Collective Project
  • Circul vesel
  • Căutare

Cel mai bun regizor

  • Radu Muntean – Marţi, după Crăciun
  • Călin Peter Netzer – Medalia de onoare
  • Răzvan Rădulescu – Felicia, înainte de toate
  • Marian Crişan – Morgen
  • Florin Şerban – Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun actor în rol principal

  • Victor Rebengiuc – Medalia de onoare
  • George Piştereanu – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Andras Hathazi – Morgen
  • Yalcin Yilmaz – Morgen
  • Mimi Brănescu – Marţi, după Crăciun

Cea mai bună actriţă în rol principal

  • Mirela Oprişor – Marţi, după Crăciun
  • Maria Popistaşu – Marţi, după Crăciun
  • Ozana Oancea – Felicia, înainte de toate
  • Ada Condeescu – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Adriana Trandafir – Europolis

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Vasile Menzel – Felicia, înainte de toate
  • Igor Caras – Nuntă în Basarabia
  • Mircea Diaconu – Caravana cinematografică
  • Bogdan Dumitrache – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Mihai Constantin – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună actriţă în rol secundar

  • Ileana Cernat – Felicia, înainte de toate
  • Camelia Zorlescu – Medalia de onoare
  • Elvira Rîmbu – Morgen
  • Clara Vodă – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Iulia Lumânare – Caravana cinematografică

Cel mai bun scenariu

  • Alex Baciu, Răzvan Rădulescu şi Radu Muntean – Marţi, după Crăciun
  • Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf – Felicia, înainte de toate
  • Tudor Voican – Medalia de onoare
  • Marian Crişan – Morgen
  • Florin Şerban şi Cătălin Mitulescu – Eu când vreau să fluier, fluier

Cel mai bun montaj

  • Dana Bunescu – Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Alexandru Radu – Marţi, după Crăciun
  • Cătălin F. Cristuţiu – Medalia de onoare
  • Tudor Pojoni – Morgen
  • Cătălin F. Cristuţiu şi Sorin Băican – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună imagine

  • Liviu Mărghidan – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Mircea Tudor – Morgen
  • Tudor Lucaciu – Marţi, după Crăciun
  • Vivi Drăgan Vasile – Caravana cinematografică
  • Marius Panduru – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună muzică originală

  • Mircea Florian – Kapitalism – reţeta noastră secretă
  • Vasile Şirli – Caravana cinematografică
  • Diego Losa, François Petit – Europolis
  • Anatol Ştefăneţ – Nuntă în Basarabia

Cel mai bun sunet

  • Dragoş Stanomir – Marţi, după Crăciun
  • Dana Bunescu – Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
  • Constantin Fleancu şi Dana Bunescu – Felicia, înainte de toate
  • Mihai Bogos – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Thomas Huhn, Andreas Franck, Florin Tăbăcaru, Gelu Costache – Eu când vreau să fluier, fluier

Cea mai bună scenografie

  • Mihnea Mihăilescu – Medalia de onoare
  • Robert Koteles – Morgen
  • Sorin Dima – Marţi, după Crăciun
  • Ana Ioneci – Eu când vreau să fluier, fluier
  • Cristian Niculescu – Caravana cinematografică

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură

  • Dana Roşeanu – Caravana cinematografică
  • Lidia Ivanov şi Edwina Vodă – Eva
  • Andreea Lupu şi Maria Anton – Portretul luptătorului la tinereţe

Cele mai bune costume

  • Cristina Mititelu – Portretul luptătorului la tinereţe
  • Alexandra Ungureanu – Morgen
  • Viorica Petrovici – Caravana cinematografică

Cel mai bun scurtmetraj

  • Colivia – Adrian Sitaru
  • Captivi de Crăciun – Iulia Rugină
  • Strung Love – Victor Dragomir
  • Oxigen – Adina Pintilie
  • Matei, Matei – Cecilia Felmeri

Tânără speranţă

  • George Piştereanu – pentru interpretarea din Eu când vreau să fluier, fluier
  • Bogdan Mihăilescu – pentru animaţia Grand Cafe
  • Marius Iacob – pentru imaginea filmului Oxigen
  • Iulia Rugină – pentru regia filmului Captivi de Crăciun
  • Adina Pintilie – pentru regia filmului Oxigen

Cel mai bun film european

  • Panglica albă – Michael Haneke
  • Un profet – Jacques Audiard
  • Iluzionistul – Sylvain Chomet
  • An Education – Lone Scherfig
  • Antichrist – Lars von Trier

Premiul pentru întreaga activitate

Anuşavan Salamanian – inginer de sunet

56 de filme eligibile la premiile Gopo. Caranfil, Iepan şi Medeea Marinescu în juriu

3 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here