Programul complet al Festivalului NexT

1
123

Spot oficial NexT IFF 2012

Vezi mai multe video din evenimente

Cel mai mare festival de scurtmetraje din Bucureşti începe miercuri, 28 martie, la Cinema Scala, şi continuă până duminică, 1 aprilie, cu sute de filme scurte atent culese de prin lume, seminarii de regie şi sunet, covor roşu şi party-uri. Peste 1200 de titluri au fost înscrise anul acesta în competiţia NexT, însă doar 27 au rămas în picioare. Selecţioneri au fost criticii de film Andrei Gorzo şi Irina Trocan.

Iată programul complet al Festivalului NexT:

Miercuri, 28 martie

Cinema Scala

18.30 – 19.00: Gala de deschidere

19.00 – 21.30: Competiţie I + Q&A

  • Aglaée, regia Rudi Rosenberg, Franţa, 2010, 19’
  • Călugăriţele Iadului, regia Roland Petrizza, Alex Eslam, Germania, 2011, 3’
  • Proba, regia Eti Tsicko, Israel, 2010, 15’
  • Secvenţe, regia David Ilundain, Eugenia Poseck, Luis Arribas, Paul Severn, César Urrutia, Javier San Román, Jesús Liedo, Paco Ortega, Spania, 2011, 17’
  • O mie de lucruri în comun, regia Sarra Tsorakidis, România, 2011, 18’
  • Zi înstelată/Dia Estrelado, regia Nara Normande, Brazilia, 2011, 17’
  • Power!, regia Christina Ebelt, Mischa Leinkauf, Germania, 2010, 28’

Cinema Studio

18.30 – 20.30: Şi ei au fost NexT Generation I

  • Hesher, regia Spencer Susser, SUA, 2010, 106’

21.00 – 22.50: NexT Dance

  • Combustie, regia Renaud Hallée, Canada, 2011, 4′
  • Collective Identity, regia Sandra Mavhima, Radu Aldea, România, 2012, 15′
  • Un tip chel/Skallamann, regia Maria Bock, Norvegia, 2011, 12′
  • Oglindiri/Spiegelingen, regia Marinus Groothof, Olanda, 2011, 11′
  • Uşa, regia Anya McKee, Australia, 2011, 9′
  • Melodie din Manhattan, regia Sasha Gordon, SUA, 2011, 19′
  • Film cu umbre/Árnyékfilm, regia Réka Szabó, Ungaria, 2010, 11′
  • Gesturi uzuale, regia Patrick Madden, Australia, 2011, 8′
  • Interior. Maşină, regia Anna Mastro, SUA, 2011, 19′
  • Despre lăcomie, regia Jamie Travis, Canada, 2011, 2′

Coyote Cafe

  • 22.30: Opening Party & Karaoke

Joi, 29 martie

Café Verona Cărtureşti

10.00 – 11.30: Masterclass de actorie cu Gabriel Spahiu 

11.30 – 13.00: Şcoli de actorie: Ce şi de ce?

  • Dorotheea Petre, Alina Grigore, Dragoş Bucur, Dorian Boguţă, Alexandru Papadopol

13.30 – 14.30: Berlinale Talent Campus: Beneficiile networkingului – Matthijs Wouter Knol

Cinema Scala

17.00 – 19.30: Competiţie II + Q&A

  • Pe malurile Mediteranei/Méditerranées, regia Olivier Py, Franţa, 2011, 32’
  • Camera, regia Fernando Franco, Spania, 2011, 18’
  • Chefu’, regia Adrian Sitaru, România, 2011, 18’
  • Aurora boreală, regia Matt H. Mayes, SUA, 2010, 13’
  • Ecou, regia Marcin Filipowicz, Polonia, 2011, 20’
  • Drepţi!/Firmes, regia Yordi Capó, Mexic, 2010, 7’
  • Radiere/Sudd, regia Erik Rosenlund, Suedia/Danemarca, 2011, 15’

20.00 – 22.30: Competiţie III + Q&A

  • În intimitate/A solas, regia Francisco Javier Rubio Rodrigo, Spania, 2010, 15’
  • Hello Kitty, regia Millo Simulov, România, 2011, 24’
  • Junior, regia Julia Ducournau, Franţa, 2011, 21’
  • Infern/O Inferno, regia Carlos Conceição, Portugalia, 2011, 20’
  • Familia Green, regia Serge Marcotte, Canada, 2010, 17’
  • Lacrima, regia Damian John Harper, Germania/SUA, 2011, 15’
  • Girl, regia Fijona Jonuzi, Suedia, 2011, 15’

Cinema Studio

11.00 – 13.00: Competiţie I (Reluare)

  • Aglaée, regia Rudi Rosenberg, Franţa, 2010, 19’
  • Călugăriţele Iadului, regia Roland Petrizza, Alex Eslam, Germania, 2011, 3’
  • Proba, regia Eti Tsicko, Israel, 2010, 15’
  • Secvenţe, regia David Ilundain, Eugenia Poseck, Luis Arribas, Paul Severn, César Urrutia, Javier San Román, Jesús Liedo, Paco Ortega, Spania, 2011, 17’
  • O mie de lucruri în comun, regia Sarra Tsorakidis, România, 2011, 18’
  • Zi înstelată/Dia Estrelado, regia Nara Normande, Brazilia, 2011, 17’
  • Power!, regia Christina Ebelt, Mischa Leinkauf, Germania, 2010, 28’

15.30- 17.30: Focus: BuSho

  • Ariadne’s Thread/Ariadné fonala, regia Attila Bertóti, Ungaria/ Romania, 2009, 9′
  • Ultima imagine/Az utolsó kép, regia Andras Gyorgy Desi, Gabor Moray, Ungaria, 2010, 16′
  • Pădurea/Erdö, regia Kárpáti György Mór, Ungaria, 2011, 12’
  • Track 32, regia Illés István, Ungaria, 2010, 3′
  • Ceva albastru/Valami kék, regia Virág Zomborácz, Ungaria, 2011, 15′
  • Atingere/Érintés, regia Ferenc Cakó, Ungaria, 2010, 6′
  • Finale/Finálé, regia Simonyi Balázs, Ungaria, 2010, 8′
  • Praline/Ünnep, regia Mihály Schwechtje, Ungaria, 2009, 15′
  • Schimbare/Változás, regia Kiss Virág, Ungaria, 2010, 9′
  • Supă de usturoi/Fokhagymaleves, regia Ákos Badits, Ungaria, 2009, 7′
  • Radioul de buzunar al măcelarului/A hentes zsebrádiója, regia Gábor Ulrich, Ungaria, 2010, 7′
  • Pilda maşinăriei cu două roţi/Az ördögi kétkerekü szerkezetek históriája, regia Bognár Éva Katinka, Ungaria, 2011, 5′

18.00 – 20.00: Şi ei au fost NexT Generation II

  • Littlerock, regia Mike Ott, SUA, 2010, 83′

20.30 – 22.30: NexT Imaginaria

  • Hârşt!/Zing, regia Kyra Buschor, Cynthia Collins, Germania, 2011, 7′
  • Cariera de piatră/Kamene, regia Katarína Kerekesová, Slovacia, 2010, 26′
  • Eroare 0036, regia Raúl Fernández Rincón, Spania, 2011, 12′
  • Viaţa de apoi…?/Prohveti sünd…?, regia Rao Heidmets, Estonia, 2011, 13′
  • Memoria materiei/Keha mälu, regia Ülo Pikkov, Estonia, 2011, 10′
  • Strange Love, regia Richard Wilhelmer, Austria-SUA, 2010, 5′
  • Mătăsari, regia Ilija Piperkoski, România, 2011, 24′
  • Spaima/El espanto, regia J. J. Marcos, Spania, 2011, 15′
  • Moartea unei insecte/Erään hyönteisen tuho, regia Hannes Vartiainen and Pekka Veikkolainen, Finlanda, 2010, 7′

Coyote Cafe

  • 22.30: Party

Vineri, 30 martie

Café Verona Cărtureşti

10.00 – 11.30: Seminar de sound design

  • Evoluţii artistice în sound design: Michel Klochendler

12.00 – 13.30: Seminar de regie de film

  • Pasul de la scurt la lung metraj pentru regizorii independenţi – Mike Ott

Cinema Scala

17.30 – 20.00: Competiţie IV + Q&A

  • The Millionaires/Os Milionários, regia Mário Gajo de Carvalho, Portugalia, 2011, 15’
  • De azi înainte, regia Dorian Boguţă, România, 2012, 36’
  • Înăuntru/Adentro, regia Pau Camarasa, Spania, 2011, 12’
  • In memoriam, regia Jacky Goldberg, Franţa, 2011, 9’
  • Dincolo de ape/L’Arroseur, regia Mohamed Aouad, Maroc, 2011, 24’
  • Condamnat, regia Bruno Tracq, Belgia, 2011, 29’

20.30 – 22.30: Oscars Night

  • Zeul iubirii, regia Luke Matheny, SUA, 2010, 19′, Câştigător Oscar 2011
  • De Rusalii, regia Peter McDonald, Irlanda, 2010, 11′, Nominalizat Oscar 2012
  • Raju, regia Max Zähle, Germania, 2010, 24′, Nominalizat Oscar 2012
  • Malul, regia Terry George, Irlanda de Nord, 2011, 30′, Nominalizat Oscar 2012
  • Mania timpului, regia Andrew Bowler, SUA, 2011, 11′, Nominalizat Oscar 2012
  • Tuba Atlantic, regia Hallvar Witzø, Norvegia, 2010, 25′, Nominalizat Oscar 2012

Cinema Studio

11.00 – 13.00: Competiţie II (Reluare)

  • Pe malurile Mediteranei/Méditerranées, regia Olivier Py, Franţa, 2011, 32’
  • Camera, regia Fernando Franco, Spania, 2011, 18’
  • Chefu’, regia Adrian Sitaru, România, 2011, 18’
  • Aurora boreală, regia Matt H. Mayes, SUA, 2010, 13’
  • Ecou, regia Marcin Filipowicz, Polonia, 2011, 20’
  • Drepţi!/Firmes, regia Yordi Capó, Mexic, 2010, 7’
  • Radiere/Sudd, regia Erik Rosenlund, Suedia/Danemarca, 2011, 15’

13.30 – 15.30: Competition III (Rerun )/Competiţie III (Reluare)

  • În intimitate/A solas, regia Francisco Javier Rubio Rodrigo, Spania, 2010, 15’
  • Hello Kitty, regia Millo Simulov, România, 2011, 24’
  • Junior, regia Julia Ducournau, Franţa, 2011, 21’
  • Infern/O Inferno, regia Carlos Conceição, Portugalia, 2011, 20’
  • Familia Green, regia Serge Marcotte, Canada, 2010, 17’
  • Lacrima, regia Damian John Harper, Germania/SUA, 2011, 15’
  • Girl, regia Fijona Jonuzi, Suedia, 2011, 15’

 16.00 – 17.45: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I

  • Berik, regia Daniel Joseph Borgman, Danemarca, 2010, 16’
  • Copii mici, vorbe mari/Smȧ Barn, Stora Ord, regia Lisa James-Larsson, Suedia, 2010, 12’
  • Incident lângă o bancă/Hӓndelse Vid Bank, regia Ruben Östlund, Suedia, 2010, 12’
  • Derby, regia Paul Negoescu, România, 2010, 15’
  • Jessi, regia Mariejosephin Schneider, Germania, 2010, 31’
  • Lupii/I Lupi, regia Alberto de Michele, Italia/Olanda, 2011, 17’

18.15 – 20.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II

  • Nemorţii/Återfödelsen, regia Hugo Lilja, Suedia, 2010, 28’
  • Apele tac, regia Anca Miruna Lăzărescu, Germania/România, 2011, 30’
  • Paparazzi, regia Piotr Bernas, Polonia, 2011, 33’
  • Marea cursă/La Gran Carrera, regia Kote Camacho, Spania, 2010, 7’
  • Duminicile/Dimanches, regia Valéry Rosier, Belgia, 2011, 16’

20.30 – 22.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III

  • Afară/Tse, regia Roee Rosen, Israel, 2010, 35’
  • Poveşti îngheţate/Opowieści z chƚodni, by Grzegorz Jaroszuk, Polonia, 2011, 26’
  • Hipercriză, regia Josef Dabernig, Austria, 2011, 17’
  • Imaculata Familie, regia Terry Gilliam, Italy, 2011, 20’

J’ai Bistrot (Tg. Mureş)

19.00 – 20.00: Cristi & Otto I

  • Kitschitoarele.2 FM, by Cristian Nemescu, România, 2000,17′
  • Mihai şi Cristina, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, România, 2001, 15′
  • Poveste la scara C, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, România, 2002, 15′

Turbohalle

20.00 – 22.00: Cristi & Otto II

  • Kitschitoarele.2 FM, regia Cristian Nemescu, România, 2000,17′
  • Mihai şi Cristina, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, România, 2001, 15′
  • Poveste la scara C, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, România, 2002, 15′
  • Marilena de la P7, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, România, 2006, 45′
  • Lampa cu căciulă, regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, România, 2006, 23′
  • Remiza, regia Valeriu Stihi, sound design Andrei Toncu, România, 2008, 2′
  • Alinuţa, regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, România, 2006, 1′

Coyote Cafe

  • 22.30: Soundtrack Party

Sâmbătă, 31 martie

Café Verona Cărtureşti

10.00 – 11.30: Seminar de distribuţie de film

  • Noile mijloace de distribuţie de film şi fenomenul pirateriei: Lucie Kalmar, Jean Charles Mille, Simon Perry, Antoine Bagnaninchi

12.00 – 13.30: Programul MEDIA şi studiu de caz

  • Finanţare MEDIA pentru filme europene independente – Valentina Miu, Tudor Giurgiu

Cinema Scala

13.00 – 15.30: Prietenii Festivalului I + Q&A

  • Gogu contraatacă, regia Luca Istodor, România, 2011, 1’
  • The Dreamer, regia Vlad-Cristian Pau, România, 2011, 9’
  • Tatăl meu cel obosit, regia Maya Vitkova, Bulgaria, 2011, 14’
  • Eclipsa, regia Vladimir Dembinski, România, 2011, 30’
  • Ursul, regia Nash Edgerton, Australia, 2011, 11’
  • Încearcă să nu clipeşti, regia Radu Dragomir, România, 2011, 9’
  • Voiam să vă spun ceva/Je voulais vous dire, regia Romain Delange, Franţa, 2011, 15’
  • N-am vrut să te trezesc, regia Paul Cioran, România, 2011, 25’
  • Superman, Spiderman sau Batman, regia Tudor Giurgiu, România, 2011, 11’

16.00 – 18.30: Prietenii Festivalului II + Q&A

  • Doamna Perrault şi Barbă Albastră, regia A.J. Bond, Canada/SUA, 2010, 6’
  • 30-40-50, regia Iulia Rugină, Eva Pervolovici, Stanca Radu, România, 2012, 25’
  • La Mal/Part, regia Tímea Várkonyi, Ungaria, 2011, 12’
  • Linia fierbinte, regia Paul Negoescu, România, 2011, 13’
  • Jaful, regia Dan Radu Mihai, România, 2011, 13’
  • Fata din Transilvania, regia Sabin Dorohoi, România, 2011, 15’
  • Breakdown, regia Gheorghe Preda, România, 2011, 19’
  • Skin, regia Ivana Mladenović, România, 2011, 20’

19.30 – 20.30: Gala de închidere

20.30 – 23.00: Proiecţia filmelor premiate

Cinema Studio

11.00 – 13.30: NexT Kids

  • Scărpinici, regia Patrick Schoenmaker, Olanda, 2011, 7’
  • Dirkjan rulz!/Dirkjan Heerst!, regia Wilfred Ottenheijm, Remco Polman, Olanda, 2010, 3’
  • Angelino, regia Maryna Shchipak, Germania, 2011, 4’
  • Un căpcăun/Un Ogre, regia Gérard Ollivier, Franţa, 2011, 7’
  • Pe apă, regia Yi Zhao, Olanda, 2010, 8’
  • Zero/Sefr, regia Nazanin Sobhan Sarbandi, Iran, 2011, 10’
  • SpaţiuTimpCâine/RaumZeitHund, regia Nikolaus Eckhard, Austria, 2010, 6’

14.30 – 16.30: Competiţie IV (Reluare)

  • The Millionaires/Os Milionários, regia Mário Gajo de Carvalho, Portugalia, 2011, 15’
  • De azi înainte, regia Dorian Boguţă, România, 2012, 36’
  • Înăuntru/Adentro, regia Pau Camarasa, Spania, 2011, 12’
  • In memoriam, regia Jacky Goldberg, Franţa, 2011, 9’
  • Dincolo de ape/L’Arroseur, regia Mohamed Aouad, Maroc, 2011, 24’
  • Condamnat, regia Bruno Tracq, Belgia, 2011, 29’

16.45 – 19.20: Cristi & Otto III

  • California Dreamin’ (Nesfârşit), regia Cristian Nemescu, sound concept Andrei Toncu, Romania, 2007, 155’

20.00 – 22.00: Şi ei au fost NexT Generation II (Reluare)

  • Littlerock, regia Mike Ott, USA, 2010, 83′

J’ai Bistrot (Tg. Mureş)

18.00 – 19.00: Cristi & Otto IV

  • Marilena de la P7, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, România, 2006, 45′
  • Lampa cu căciulă, regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, România, 2006, 23′
  • Remiza, regia Valeriu Stihi, sound design Andrei Toncu, România, 2008, 2′
  • Alinuţa, regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, România, 2006, 1′

Coyote Cafe

22.30: Closing Party & ROA Concert

Duminică, 1 aprilie

Cinema Studio

12.30 – 14.30: Şi ei au fost NexT Generation I (Reluare)

  • Hesher, regia Spencer Susser, SUA, 2010, 106’

15.00 – 17.00: Semaine de la critique (Festival de Cannes)

  • Luna neagră, regia Amie Siegel, USA, 2010, 20′
  • Blue, regia Stephen Kang, Noua Zeelandă, 2011, 14′
  • Un băiat, regia Topaz Adizes, SUA, 2011, 9′
  • Finis Operis/Bul-Myul-Ui-Sa-Na-Ie, regia Moon Byoung-Gon, Coreea de Sud, 2011, 7′.
  • În faţa casei /Jib Ap-Eh-Seo, regia Lee Tae-Ho, Coreea de Sud, 2011, 14′
  • Inviolabilitatea domiciliului se bazează pe omul care apare mânuind toporul în pragul casei sale/La inviolabilidad del domicilio se basa en el hombre que aparece empuñando un hacha en la puerta de su casa, regia Alex Piperno, Uruguay-Argentina, 2011, 7′
  • Permanenţe/Permanências, regia Ricardo Alves Júnior, Brazilia, 2011, 34′
  • Alexis Ivanovitch, eşti eroul meu/Alexis Ivanovitch vous êtes mon héros, regia Guillaume Gouix, Franţa, 2010, 20′

17.30 – 19.20: NexT Dance (Reluare)

  • Combustie, regia Renaud Hallée, Canada, 2011, 4′
  • Collective Identity, regia Sandra Mavhima, Radu Aldea, România, 2012, 15′
  • Un tip chel/Skallamann, regia Maria Bock, Norvegia, 2011, 12′
  • Oglindiri/Spiegelingen, regia Marinus Groothof, Olanda, 2011, 11′
  • Uşa, regia Anya McKee, Australia, 2011, 9′
  • Melodie din Manhattan, regia Sasha Gordon, SUA, 2011, 19′
  • Film cu umbre/Árnyékfilm, regia Réka Szabó, Ungaria, 2010, 11′
  • Gesturi uzuale, regia Patrick Madden, Australia, 2011, 8′
  • Interior. Maşină, regia Anna Mastro, SUA, 2011, 19′
  • Despre lăcomie, regia Jamie Travis, Canada, 2011, 2′

19.30 – 22.00: Proiecţia filmelor premiate

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here