Zece filme româneşti, în competiţia Anonimul

0
377
Wasted Youth
Wasted Youth

Festivalul Internaţional de Film Independent şi-a anunţat selecţia de filme pentru ediţia dintre 8 şi 14 august. Nouă scurtmetraje româneşti intră în competiţie la secţiunile de ficţiune şi animaţie, alături de un lungmetraj – Periferic, în regia lui Bogdan George Apetri.

Pe ecranele din Sfîntu Gheorghe vor rula The Scream, în regia lui Mirel Bran, Superman, Spiderman sau Batman, al lui Tudor Giurgiu, Grand Hotel Italia, de Rodi Cotenescu, Lost Springs 2, regizat de Andrei Dobrescu, Strung Love, în regia lui Victor Dragomir, Stopover al Ioanei Uricaru, Momente – Dorin Pene sau Jaful, realizat de Dan Radu Mihai.

Toate cele opt titluri intră în selecţia de 32 de scurtmetraje de ficţiune a Irinei-Margareta Nistor. În cea de animaţie a fost inclusă o singură producţie românească – Growing, în regia Roxanei Benţu (unul dintre animatorii lungmetrajului Crulic – Drumul spre dincolo)

Cele 7 titluri din competiţia de lungmetraje au fost propuse de selectorul Ludmila Cvikova (de anul acesta Head of International Programming în cadrul Institutului de Film din Doha). Filmele concurează pentru un premiu de 3000 de dolari, iar câştigătorul va fi desemnat prin votul publicului.

Competiţie lungmetraj:

  • GROMOZEKA, regia Vladimir Kott, Rusia, 2011
  • THE HOUSE/ CASA, regia Zuzana Liova, Slovacia- Cehia, 2011
  • THE JOURNALS OF MUSAN/ JURNALUL LUI MUSAN, regia Jung-bum Park, Coreea de Sud, 2010
  • MAJORITY/ MAJORITATE, regia Seren Yüce, Turcia, 2010
  • OUTBOUND/ PERIFERIC, regia Bogdan George Apetri, Romania, 2010
  • SHELTER/ ADĂPOSTUL, regia Dragomir Sholev, Bulgaria, 2010
  • WASTED YOUTH/ TINEREŢE IROSITĂ, regia Argyris Papadimitropoulos, Jan Vogel, Grecia, 2011

Competiţie scurtmetraj ficţiune

  • THE PHILOSOPHER, regia Abdulla Alkaabi, Franţa, 2010
  • NARCISSUS, regia Pierre Bessette, Franţa, 2011
  • THE SCREAM, regia Mirel Bran, România, 2010
  • LA GRAN CARRERA, regia Kote Camacho, Spania, 2010
  • LA FAMILIA DE MI NOVIA, regia Guillermo Chapa, Spania, 2011
  • GRAND HOTEL ITALIA, regia Rodi Cotenescu, România, 2011
  • LOST SPRINGS 2, regia Andrei Dobrescu, România, 2010
  • STRUNG LOVE, regia Victor Dragomir, România, 2010
  • WASTE, regia Cadu Favero, Brazilia, 2010
  • THE BLACK LINE, regia Anna Gigante, Italia, 2010
  • SUPERMAN, SPIDERMAN SAU BATMAN, regia Tudor Giurgiu, România, 2011
  • THEY MEET, regia Stella Iannitto, SUA- Italia, 2010
  • HALF MOON, regia Adina Istrate, Marea Britanie, 2010
  • MASALA MAMA, regia Michael Kam, Singapore, 2010
  • SHORT MEMORY, regia Marwan Khneisser, Libia, 2011
  • SUSANNA, regia Daria Kopiec, Polonia, 2010
  • JAFUL, regia Dan Radu Mihai, România, 2011
  • THE MEDIC, regia Raymond Mizzi, Malta, 2011
  • EL VAMPIRITO, regia Pablo Navarro-Rubio, Spania, 2011
  • INTERES VARIABLE, regia Felipe Pardo, Spania, 2011
  • PEOPLE WATCHING, regia Stuart Parkins, Marea Britanie, 2011
  • A TRIP TO THE MOON, regia Daniel Pech, Brazilia, 2011
  • MOMENTE, regia Dorin Pene, România, 2010
  • BRICK NOVAX- PART 1, regia Matt Piedmont, SUA, 2010
  • ENCOUNTER, regia Nayra Sanz Fuentes, Javier Sanz Fuentes, Spania, 2010
  • HERE I AM, regia Maialen Sarasua Oliden, Spania, 2010
  • IS IT WORKING?, regia Chris Schepard, Franţa, 2010
  • THE BUTTERFLY ORCHESTRA, regia Isabel Soria, Spania, 2010
  • WINTER FROG, regia Slony Sow, Franţa, 2011
  • STOPOVER, regia Ioana Uricaru, România, 2010
  • KILL YOUR BILL, regia Irina Vasilyeva, Rusia, 2011
  • EPPY MAURRY, regia Daniel Wetherell, Norvegia, 2011

Competiţie scurtmetraj animaţie

  • BLIND LUCK, regia Diane Aarts, Canada, 2011
  • ONDAR AHOAK, regia Angel Aldarondo, Spania, 2010
  • BELA’S STRUGGLE, regia Orsolya Bajusz, Austria- Ungaria, 2011
  • GROWING, regia Roxana Bentu, România, 2010
  • TOMATL, CHRONICLE OF THE END OF A WORLD, regia Luis Briceno, Franţa, 2011
  • HOPE CERTIFICATE, regia Ching-Yu Yang, Taiwan, 2011
  • CANKERED AND CURSED, regia Todd DeJong, SUA, 2010
  • THE GUILTY ROGUE, regia Eoghan Dunne, Irlanda, 2011
  • SUPER M ADVENTURES, regia Arunas Eimulis, Lituania, 2011
  • LOSER LEG, regia Francesco Filippi, Italia, 2010
  • DAISY CUTTER, regia Enrique Garcia, Ruben Salazar, Spania, 2010
  • CAROL OF THE BELLS, regia Stefan Kavel, Ucraina, 2011
  • THE NAME-LESS, regia Violaine Lecuyer, Franţa, 2010
  • THE LOST TOWN OF SWITEZ, regia Kamil Polak, Polonia- Elveţia- Franţa- Canada- Danemarca, 2010
  • YAKU, regia Nacho Subirats, Nacho Pesquera, Spania, 2011
  • PRECISE PETER, regia Martin Schmidt, Germania, 2010
  • BALLET OF UNHATCHED CHICKS, regia Shaun Seong-young Kim, SUA, 2011
  • THE CASTLES OVER THE CLOUDS, regia Alessandro Testa, Italia, 2011
  • ABCX-Ray, regia Joana Toste, Portugalia, 2010
  • MR TRANCE. DAY AT MINISTERY DEPARTMENT, regia Valerio Veneras, Spania, 2010
  • AKERBELTZ, THE WITCHES AND THE INQUISITOR, regia Cesar Urbina Vitoria, Spania, 2010

 

 

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here