Număr record de filme la NexT 2015. Ce scurtmetraje concurează la premii

0
174

STELLA MARIS_still

Cel mai mare festival de scurtmetraje din România și-a bătut propriul record în materie de filme: 146 intră anul acesta în program. 36 dintre ele concurează pentru premiile Festivalului Internațional de Film NexT, în cele două competiții, internațională și națională. Criticii Irina Trocan și Andrei Rus au văzut peste 3.500 de scurtmetraje pentru a alcătui selecția ediției de anul acesta, care va avea loc între 15 și 19 aprilie, la Cinema Studio, Cinema Elvire Popesco, CinemaPRO și la Institutul Cultural Român, în Club Control, J’ai Bistrot, ArCuB, Cărturești, Garajul Ciclop. Programul complet va fi disponibil în curând pe www.nextfilmfestival.ro, anunță organizatorii.

Miercuri, 1 aprilie, de la 20.00, în Club Control, Warm Up NexT 2015 aduce o mostră din selecția de anul acesta, într-o seară cu filme din diverse secțiuni și petrecere. Intrarea este liberă.

Vor concura pentru trofeele NexT, în Competiția Internațională, 24 de filme din 17 țări, printre care Spania, Franța, Portugalia, Belgia, Israel, Polonia, Argentina sau Canada. „Ca în fiecare an, selecția pune accent pe vocile originale, îndrăznețe și varietatea în genuri și abordare”, transmit organizatorii. Două filme românești intră în competiție: 12 zile, de Tudor Cristian Jurgiu, și Luna de miere, de Sebastian Mihăilescu.

Juriul Competiției Internaționale este format din Ewa Puszczynska (Polonia), producătoarea filmului Ida, premiat recent cu Oscar, Edvinas Puksta (Estonia), selecționerul Festivalului Internațional de Film de la Vilnius, Michał Oleszczyk (Polonia), critic de film și cercetător, directorul Festivalului de Film din Gdynia, regizoarea Ana Lungu (Autoportretul unei fete cuminți), scriitorul și criticul de film François Bonenfant (Franța), jurnalista și muziciana Maria Balabaș, regizorul Eduardo Williams (Argentina), câștigătorul trofeului pentru coloană sonoră, anul trecut, cu Sunetul stelelor m-a uluit.

Competiția Internațională NexT 2015:

  • 12 Days / 12 zile: Tudor Cristian Jurgiu, România, 2015, 19′
  • 97%: Ben Brand, Olanda, 2013, 8′
  • Ancha es castilla / Totul e posibil: Sergio Caballero, Spania, 2014, 25′
  • Cambodia 2099 / Cambodgia 2099: Davy Chou, Franța, 2014, 21′
  • Children of the River / Os Meninos do Rio / Copiii râului: Javier Macipe, Spania / Portugalia, 2014, 14′
  • Death & The Maiden / Moartea & Fecioara: Yael Lotem, Germania / Israel, 2014, 29′
  • The Dessert / Foret noire / Pădurea neagră: Martin Cosme, Belgia 2014, 14′
  • Endemic’s Greed / Łakomstwa Endemita / Lăcomie endemică: Natalia Dziedzic, Polonia, 2014, 11′
  • Goodnight Cinderella / Boa Noite Cinderela / Noapte bună Cenuşăreasa: Carlos Conceição, Portugalia, 2014, 30′
  • Greenland: Oren Gerner, Israel, 2014, 17′
  • Grown Ups / Casitas / Adulţi: Javier Marco, Spania, 2014, 10′
  • Honeymoon / Luna de miere: Sebastian Mihăilescu, România, 2014, 12′
  • The Island Is Enchanted with You / La isla está encantada con ustedes / Insula e vrăjită de tine: Alexander Carver & Daniel Schmidt, SUA / Elveția / Australia, 2014, 28′
  • Jump to it! / Et que ça saute! / Cu avânt!: Jeanne Delafosse, Franța, 2013, 13′
  • Jung Forever: Jean-Sébastien Lopez, Belgia, 2014, 21′
  • Lemon / Limón / Lămâie: Albert Madaula, Spania, 2014, 23′
  • The Lemon Syndrome / Le Mal du citron / Boala lămâii: Jeremy Rosenstein & Kaspar Schiltknecht, Elveția, 2014, 21′
  • The Mad Half Hour / O jumătate de oră dementă: Leonardo Brzezicki, Argentina / Danemarca, 2015, 22′
  • Quiet Zone / Ondes et silence / Zona de linişte: David Bryant & Karl Lemieux, Canada, 2015, 15′
  • Remains / Hisha’arut / Resturi: Yotam Ben-David, Israel, 2013, 30′
  • She Was Like, He Was Like / Sie So, Er So / El era, ea era: Gregor Dashuber, Germania, 2013, 13′
  • Stela: Martin Kazimir, Slovacia, 2013, 19′
  • Stella Maris: Giacomo Abbruzzese, Franța / Italia, 2014, 27′
  • The Wall / Mur / Zidul: Andra Tévy, Franța / Belgia, 2014, 18′

Teaser Competiția Internațională:

Pentru al doilea an, filmele românești au o competiție dedicată lor la Festivalul NexT. Anul acesta, 12 scurtmetraje intră în cursa pentru Premiul pentru Cel mai bun film românesc, acordat de Institutul Cultural Român, și Premiul Publicului pentru film românesc. „Reunind, prin filmele unor cineaști promițători, stiluri și influențe cinematografice diverse, competiția românească demonstrează cât de mult teren acoperă aceștia, de fapt”, spun selecționerii Irina Trocan și Andrei Rus.

Filmele românești vor fi jurizate de Renate Roginas (Germania), managerul Villa Kult din Berlin, un loc de întâlnire inovator pentru clienți internaționali din diverse arte și media, fost responsabil pe programul PHARE în sectorul audiovizual românesc, Agnès Wildenstein (Franța), co-selecționer DocLisboa, și animatorul Matei Branea, autorul identității vizuale NexT.

Competiția Națională NexT 2015:

  • 12 zile: Tudor Cristian Jurgiu, 2015, 19′
  • Szezon után / După sezon: Moldovai Katalin, 2013, 15′
  • Pui de somn: Paul Mureşan, 2014, 5′
  • O colegă din Tonitza: Sorin Poamă, 2014, 8′
  • Luna de miere: Sebastian Mihăilescu, 2014, 12′
  • Golanii: Bogdan Drumea, 2015, 16′
  • In the House: Ana-Maria Comănescu, 2014, 17′
  • Poartă-n casă: Hadrian Gavriluţiu, 2014, 12′
  • Carne de iepure: Gabriel Achim, 2014, 15′
  • Scor alb: Marius Olteanu, 2015, 29′
  • N-ai fost acolo: Ioana-Agatha Păltinel, 2014, 14′
  • Fereastra: Georgiana Moldoveanu, 014, 15′

Teaser Competiția Națională

Biletele pentru Oscars Night și abonamentele au fost puse în vânzare pe www.eventbook.ro.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here