Programul CineMAiubit 2014. Regizorul chinez Xie Fei, în juriu

0
451

Cinemaiubit_18_posterCea de-a 18-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit are loc între 2 şi 6 decembrie, la Cinema Studio din București. Deschiderea oficială va avea loc marți, 2 decembrie, ora 18:30, festivalul reunind scurtmetraje studențești din întreaga lume. Intrarea este liberă la toate proiecțiile.

Cele trei secțiuni principale ale festivalului sunt ficțiune, documentar și animație/experiment. Vor exista, totodată, concursuri de scenariu de scurtmetraj, fotografie şi afiş de film. Miza competiției este Premiul pentru cel mai bun film, alături de peste alte 25 de premii printre care Premiul de regie „Cristian Nemescu”, Premiul de imagine, Premiul de montaj, Premiul de sunet „Andrei (Otto) Toncu”.

Din juriul internațional al festivalului fac parte renumitul regizor și profesor chinez Xie Fei – câștigător al unui Urs de Aur (The Women from the Lake of Scented Souls, 1993) și al unui Urs de Argint (Black Snow, 1990) la Berlin, producătorul și distribuitorul austriac Sasha Wieser, Geza Csakvari – critic de film și director artistic al festivalului international de film Jameson Cinefest din Miskolc (Ungaria), criticul de film Magda Mihăilescu, directorul de fotografie Vivi Drăgan Vasile, actorul Gabriel Spahiu și câștigătorul Marelui Premiu la CineMAiubit 17, regizorul Andrei Teodorescu.

Sub umbrela festivalului va avea loc a treia ediție a workshop-ului intensiv de scenaristică pentru scurmetraj MiniMidpoint, unde echipele de studenți cineaști vor lucra sub îndrumarea regizorului și scenaristului maghiar Csaba Bollok.

Pe 6 decembrie începe și prima ediție a National Screenwriting Alumni Pitch, eveniment dedicat întâlnirii dintre producătorii români de film și tinerii scenariști proaspăt absolvenți ai școlilor de profil din România. Tot pe 6 decembrie, la Cinema Studio va avea loc o proiecție specială a programului Cineritm, dezvoltat în parteneriat de Universitatea Națională de Muzică București (UNMB) și UNATC, în cadrul căruia echipe mixte compozitor-regizor au creeat coloana sonoră a unor filme de scurtmetraj.

CineMAiubit este cel mai important și cel mai vechi festival internaţional de film studenţesc din România, locul unde au debutat mulţi dintre cineaştii din noua generație. Evenimentul este organizat de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică  „I.L.Caragiale” București (UNATC), cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei (CNC) și al Uniunii Cineaștilor din România (UCIN). 

PROGRAM 

Marți, 2 decembrie

18:30 Cinema Studio – Foyer. Vernisajul expoziției foto și de afiș

19:00 Cinema Studio – Deschiderea oficială a Festivalului. Ficțiune (1)

  • O lume nouă – r: Luiza Pârvu – TISCH NY/USA
  • A corto plazzo – r: Laura Guinde – FUC/Argentina
  • Analgezia – r: Valeria Sochyvets – Ucraina
  • Chalk – r: Rem Berger – Westminster/UK
  • Dragoste de familie – r: Liviu Varlam – UNATC/Romania
  • Clovnul r: Anna Kalimar – UNATC/Romania
  • Tractor – r: Simona Constantin – UNATC/Romania
  • Summer secret  – r: Zheng Zheng – BFA/China 

23:00 Club FRAME –  Filme non stop & party

Miercuri, 3 decembrie

11.00  UNATC – sala 112 A – Deschiderea workshopului de scenaristică miniMidpoint

11:00  Cinema Studio – Documentar (1)

  • Some Girls are Bigger than Others – r: Anja Kavic – Academy of Arts Banja Luka
  • Cine Seamana – r: Marcela Chistruga – AMTA Chisinau
  • The Light that Memory Lends to Things – r: Ana Maria Vijdea – UBB Cluj
  • Anotherday of Mankind – r: Alexandru Vlad – UBB Cluj
  • Where My Friend Made a Painting – r: Pedro Florencio – FCSH-UNL
  • Finistere – r: Daniel Andreas Sager – Filmakademie
  • Lavashka – r: Narges Kalhor – HFF Munchen

14:00 Cinema Studio – Documentar (2)

  • The Burek – Macedonia – r: Muslum Suleymanoglu – KulturUniv Istanbul
  • Last Hands – r: Ahmet Bikic – KulturUniv Istanbul
  • On Ice – r: Sanna Liljander – Mertopolia
  • Black Chapel – r: Rene Schweitzer – HFF Munchen
  • This is Our Saint Bichromate – r: Lorand Gabor – Sapientia Cluj
  • Borica – r: Lorand Lorincz – Sapientia Cluj
  • Hibernation – r: Tomer Werechson – Tel Aviv Univ.
  • Bostori Beneath the Wheel – r: Levin Hubner – IFS Koln
  • Sunday, Before Midnight – r: Samuel Fahy – Westminster

17:00 Cinema Studio – Ficțiune (2)

  • Mic dejun r: Mihai Kolcsar– UNATC/Romania
  • Check Point – Slovacia – 30 min
  • More than strangers – China – 28 min
  • Ilglu: Smell your desire  – r: Yulia Maximova – Edinburgh College of Art/Scoția
  • For an Eye – Anglia – 15,32
  • Tera toma  – r: Oscar Diaz – ECAM/Spania
  • Despărțire  – r: Artur Borusz – UNATC/Romania
  • După sezon – r: Katalin Moldovai – Sapientia/Romania
  • Sin – r: Oana Isabella Szanto – UNATC/Romania

19:30 Cinema Studio – Foyer. Lansare de carte: „Filmul muzical american între strălucire și profunzime”, de Izabela Bostan

20:00 Cinema Studio – Ficțiune (3)

  • Codfish & Cyanide – r: David Gesslbauer – Filmakademie/Germania
  • Size 36 Sneakers r: Lorand Gabor – Sapientia/Romania
  • Sunny – r: Barbara Ott – Filmakademie/Germania
  • Absent  – r: Sergiu Lupse – UBB Cluj/Romania
  • Anna – r: Alexandru Badea – UNATC/Romania
  • In the house ­ – r: Ana Maria Comanescu – UNATC/Romania
  • Nu ai fost acolo  – r: Ioana Păltinel – UNATC/Romania
  • A Tabernache in the Desert – r: Maya Kessel – Sam Spiegel/Israel
  • Jurământul lui Hipocrate ­- r: Dorin Panea – Hyperion/Romania

23:00 Club FRAME –  Filme nonstop & party

Joi, 4 decembrie

11.00  UNATC – sala 112 A – workshop de scenaristică miniMidpoint

11:00 Cinema Studio –  Documentar (3)

  • Let Everyone Hear Our Love – r: Didar Karatas – KulturUniv Istanbul
  • Wedding Pas de Deux – r: Denis Zaytsev – VGIK
  • The Stop on the Main Street – r: Peter Zakutansky – VSMU
  • Imagini miscatoare – r: Cristian Pop – UNATC
  • Pasti – r: Artur Boruzs – UNATC
  • U-MOR – r: Mihai Parcalabu – UNATC
  • Alice – r: Isabela Țenț – UNATC
  • Leon – r: Robert Braga – UNATC
  • Iulian – r: Alexandru Mironescu – UNATC
  • Emanuel – r: Ioana Grigore – UNATC

14:00 Cinema Studio – Documentar (4)

  • The Joy of Everyday Life – r: Sanna Liljander – Metropolia
  • To Face Wild Animals – r: Jeronimo Quevedo – UCINE
  • Uita-te-n jur – r: Cristian Dragan – UNATC
  • Romanesti – r: Artur Boruzs – UNATC
  • Sorin Chifiriuc: compromis – r: Alexandru Badea – UNATC
  • Brudina – r: Dragos Hanciu – UNATC
  • Octav – r: Andrei Inizian – UNATC
  • Film de varsta a treia – r: Oana Isabell Szanto – UNATC
  • Patru respiratii – r: Ligia Ciornei – UNATC

17:00 Cinema Studio – Ficțiune (4)

  • First born ­– r: Leah Tonic – Sam Spiegel/Israel
  • Nu ținem scorul ­­-  r: Ana Maria Comanescu – UNATC/Romania
  • Nightswimming ­– r: Sharon Angelhart – Sam Spiegel/Israel
  • Wicked flesh  – r: Marisa Vallone – Italia
  • Baybarries have Ripened – r: Niranjan Raj Bhetwal – Nepal
  • Acordajul profesorului Octav  – r: Germain Kanda – UNATC/Romania
  • Ghosts – r: Benjamin Pfohl – Univ. for film and television Munchen / Germany

20:00 Cinema Studio – Ficțiune (5)

  • Sobre la hora ­- r: Pablo Fernandez – UCINE/Argentina
  • Real estate – r: Katalin Besenyei – Sapientia/Romania
  • Boat trip – r: Ozana Nicolau – UNATC/Romania
  • Balanca – r: Rui Falcao – ESAP/Portugalia
  • No place  – r: Nina F. G. Nigel – ECAM/Spania
  • Femei – r: Silvia Popescu – UNATC/Romania
  • Inmentis  ­- r: Francisco de la Fuente – UCINE/Argentina
  • Echilibru – r: Alexandru Badea – UNATC/Romania
  • Fereastra  – r: Georgiana Moldoveanu – UNATC/Romania

23:00 Club FRAME – Filme nonstop & party

Vineri, 5 decembrie

11.00  UNATC – sala 112 A – workshop de scenaristică miniMidpoint

11:00 Cinema Studio – Animație – Experiment (1)

  • Recently in the woods – r: Daniel Van Westen – SAD Kassel
  • An Adventurous Afternoon – r: Ines Christine Geisser, Kristen Carina Geisser – SAD Kassel
  • Catcher – r: Fabian Koppenhöfer – SAD Kassel
  • Home in mind – r: Tami Liberman – The Institute of Ethnology
  • The Military Industry – r: Yusuf Ozal Celik – Istanbul KulturUniv
  • Ice is Melting – r: Sebastian Stojetz – HFF Munchen
  • Road Trip – r: Xaver Xylophon Boehm – Univ. of Arts Berlin
  • Nuk – r: Phillip Yarrin – VGIK
  • The Awakening – r: Alena Smrtníková – VSMU
  • Mic tratat despre zeul corp – r: Andreea Dobre – Nisi Masa / BIEFF / UNATC
  • Air so Dusty – r: Andrei Inizian – UNATC
  • Treatise on Mannequins – r: Cristian Dragan – UNATC
  • Lumbra – r: Cristian Radu – UNATC
  • Dacă e ceva, te sun – r: Ioana Grigore – UNATC
  • Visul de aur – r: Alexandru Mironescu – UNATC
  • Conectat la sistem – Iasmina Panduru – UNATC
  • Sah – r: Claudia Ciocan, Iulia Radu – UNATC
  • Unde, cand, cum, cine si de ce ?- r: Stefan Azaharioaie – UNATC
  • Licurici – r: Irina Tomasu – UNATC
  • Lucky – r: Alexandra Botau – UNATC
  • Lecția despre cerc – r: Stefan Morozan – UNATC
  • Butterfly Collector – r: Naghy Orsolya – Sapientia Cluj

14:00 Cinema Studio –   Ficțiune (6)

  • Legătura de leuștean – r: Armine Vosganian – UNATC/Romania
  • Golanii – r: Bogdan Drumea – UNATC/Romania
  • Flying  – r: Katharina Woll – HFFM/Germania
  • The Loss – r: Dekel Nitzan – Tel Aviv Univ/Israel
  • Str. Drapelului – r: Anca Oproiu – NFTA/Olanda
  • Noapte de argint – r: Sebastian Mihăilescu – UNATC/Romania
  • Monday, Tuesday…Gorshkov – r: Kseniya Grishina – VGIK/Rusia
  • Raid – r: Oana Isabella Szanto – UNATC/Romania
  • Day off – r: Gal Polka, Antal Szabolcs – Sapientia/Romania

17:00 Cinema Studio – Ficțiune (7)

  • Gallo – r: Daniel Sanchez – Univ. Grancolombiano/Colombia
  • Poarta-n casă – r: Hadrian Gavriluțiu – UNATC/Romania
  • Asi somos sin Serena – r: Ines Villanueva – FUC/Arg
  • Eroul – r: Matei Sopterean – UNATC/Romania
  • Pipe dream – r: Maxim Chernysh – VGIK/Rusia
  • De ce au dispărut dinozaurii – r: Mihai Ghita – UNATC/Romania
  • Some of us – r: Anja Kavic – Banja Luka/Bosnia
  • Bear mountain  – r: Vagenak Balayan – St.Petersburg/Rusia
  • Nightride – r: Ozana Nicolau – UNATC/Romania

20:00 Cinema Studio – Proiecție eveniment – Black Snow, de Xie Fei, film premiat cu Ursul de Argint – Berlin 1990, în prezența autorului

23:00 Club FRAME – Filme non stop & party

Sâmbătă, 6 decembrie

12.00  UNATC – sala 112A – National Screenwriting Alumni Pitch

11:00 Cinema Studio – Animație – Experiment (2)

  • Desportistas – r: Ivan Ramirez,Juan Carlos Armiz, Ana Rodriquez – ECAM
  • The Place that remains… – r: Mário Gajo de Carvalho – FCSH-UNL
  • Wrapped – r: Roman Kalin, Falko Paeper, Florin Wittmann – Filmakademie
  • Instalife – r: Alex Schuster, Benjamin Rost – Filmakademie
  • Into the Innards – r: Nicole Vogele – Filmakademie
  • The Feasttible Life – r: Benedikt Hummel – Filmakademie
  • High Wool – r: Nikolai Maderthoner, Moritz Mugler – Filmakademie
  • Not Funny – r: Katharina Woll –
  • Wind – r: Robert Lobel – HAW Hamburg
  • Kafan – r: Narges Kalhor – HFF Munchen
  • Surrounded – r: Arne Korner – HBK Hamburg
  • Vue Point – r: Arne Korner – HBK Hamburg
  • Plug & Play – r: Michael  Frei – Hochschule Luzern 

15:00 Cinema Studio –  Proiecție specială: CINERITM (UNMB & UNATC)

18:30 Cinema Studio – Foyer

Lansare de carte: „Note despre cinematograf”, de Robert Bresson

„Ce este cinematograful? Vol. 1: Ontologie și limbaj”, de André

19:00 Cinema Studio – Ceremonia de premiere și vizionarea filmelor premiate

23:00 Club FRAME –  Filme non stop & party

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here