Începe Bucureşti IFF. Programul complet

1
274

În această seară, la 19.00, la Cinema Studio, Radu Mihăileanu deschide Festivalul Internaţional Bucureşti, cu filmul La source des femmes/ Izvorul femeilor, care intră şi pe ecranele româneşti.

Până duminică, vor rula la Studio şi NCRR câteva zeci de filme premiate deja în festivaluri. Sâmbătă, de la 17.00,  Hugo, al lui Martin Scorsese, premiat cu 5 Oscaruri, va avea parte de o proiecţie unică (filmul nu va rula în cinematografe), în 3D, în varianta originală şi nesubtitrată, la Movieplex Plaza România. Intrarea se va face pe bază de bilet.

PROGRAMUL BUCUREŞTI IFF 2012

Luni, 19 martie

CINEMA STUDIO

19:00 Ceremonia de deschidere
Izvorul femeilor / La source des femmes
Regia: Radu Mihăileanu, 136 min.
în prezenţa regizorului

Marţi, 20 martie

UNATC, 11:30

Masterclass Radu Mihăileanu

CINEMA STUDIO

17:00 Hanezu, spiritul munţilor
Regia Naomi Kawase, 90 min.

19:00 Şapte opere de milostenie / Sette opere di misericordia
Regia Gianluca & Massimiliano de Serio, 103 min. În prezenţa echipei

21:00 We Need to Talk about Kevin
Regia Lynne Ramsay, 112 min.

SALA ELVIRA POPESCU

18:00 Uriaşii / Les geants
Regia Bouli Lanners, 84 min.

20:00 Izvorul femeilor / La source des femmes
Regia Radu Mihăileanu, 136 min.
în prezenţa regizorului

STUDIOUL HORIA BERNEA (NCRR)

19:00 Detective Dee and the Mystery of the Phantom  Flame
Regia Tsui Hark, 122 min.

Miercuri, 21 martie

CINEMA STUDIO

16:00 Ucigaşul / The Murderer
Regia Na Hong-jin, 140 min.
19:00 Presupus vinovat / Presume coupable
Regia Vincent Garenq, 101 min.

21:00 Frumoasa adormită / Sleeping Beauty
Regia Julia Leigh, 101 min.

SALA ELVIRA POPESCU

18:00 We Need to Talk about Kevin
Regia Lynne Ramsay, 112 min.

20:00 Hotelul Marigold / The Best Exotic Marigold Hotel
Regia John Madden, 124 min.

STUDIOUL HORIA BERNEA (NCRR)

19:00 Uriaşii / Les geants
Regia Bouli Lanners, 84 min.

21:00 Ochii Juliei / Los ojos de Julia
Regia Guillem Morales, 117 min.

Joi, 22 martie

CINEMA STUDIO

16:00 Stanley Kubrick: A Life in Pictures
Regia Jan Harlan, 137 min.
în prezenţa regizorului

18:30 Lansare de carte
Tudor Caranfil – Vârstele peliculei, volumul 5
Sala de marmură

19:00 Martha Marcy May Marlene
Regia Sean Durkin, 101 min.

21:00 Crimele din Snowtown
Regia Justin Kurzel, 120 min.

SALA ELVIRA POPESCU

18:00 Presupus vinovat / Presume coupable
Regia Vincent Garenq, 101 min.

20:00 Şapte opere de milostenie / Sette opere di misericordia
Regia Gianluca & Massimiliano de Serio, 103 min.

STUDIOUL HORIA BERNEA (NCRR)

19:00 Frumoasa adormită / Sleeping Beauty
Regia Julia Leigh, 101 min.

21:00 Hotelul Marigold / The Best Exotic Marigold Hotel
Regia John Madden, 124 min.

Vineri, 23 martie

CINEMA STUDIO

13:00 Romanian Travelling – Sarah Grimmer
Lovebox (10 min.)
Your Turn (5 min.)
în prezenţa regizorului

14:00 Strălucirea / The Shining
Regia Stanley Kubrick, 119 min.
versiune restaurată digital

17:00 Submarine
Regia Richard Ayoade, 97 min.

19:00 Toată lumea din familia noastră
Regia Radu Jude, 108 min.
în prezenţa echipei

21:30 Ţinutul însângerat / Red State
Regia Kevin Smith, 86 min.

STUDIOUL HORIA BERNEA (NCRR)

16:00 Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
Regia Tsui Hark, 122 min.

19:00 Presupus vinovat / Presume coupable
Regia Vincent Garenq, 101 min.

21:00 Ucigaşul / The Murderer
Regia Na Hong-jin, 140 min.

Sâmbătă, 24 martie

CINEMA STUDIO

11:00 Martha Marcy May Marlene
Regia Sean Durkin, 101 min.

13:00 Barry Lyndon
Regia Stanley Kubrick, 184 min.
versiune restaurată digital

17:00 Vânătorii de „Capete” / Headhunters
Regia Morten Tyldum, 100 min.

19:00 Tyrannosaur
Regia Paddy Considine, 91 min.

21:00 Ruşine / Shame
Regia Steve McQueen, 101 min.

STUDIOUL HORIA BERNEA (NCRR)

12:00 Băieţii din strada Pal
Regia Endre Bohem & Zoltan Fabri, 110 min
Pere sălbatice
Regia Judit Felvideki, 75 min

16:00 Toată lumea din familia noastră
Regia Radu Jude, 108 min.

18:00 Ţinutul însângerat / Red State
Regia Kevin Smith, 86 min.

20:00 Crimele din Snowtown
Regia Justin Kurzel, 120 min.

MOVIEPLEX – PLAZA ROMÂNIA

17:00 Hugo 3D
Regia Martin Scorsese, 126 min

Duminică, 25 martie

CINEMA STUDIO

11:00 Soare înşelător 3
Regia Nikita Mihalkov, 157 min.

14:00 Portocala mecanică / A Clockwork Orange
Regia Stanley Kubrick, 137 min.
versiune restaurată digital

19:00 CEREMONIA DE ÎNCHIDERE
This Must Be the Place
Regia Paolo Sorrentino, 118 min.

STUDIOUL HORIA BERNEA (NCRR)

12:00 Fiica nimănui
Regia Judit Elek & Laszlo Ranody, 75 min
Vuk
Regia Attila Dargay, 79 min

15:00 Tyrannosaur
Regia Paddy Considine, 91 min.

17:00 Vânătorii de „Capete” / Headhunters
Regia Morten Tyldum, 100 min.
19:00 Submarine
Regia Richard Ayoade, 97 min.

21:00 Ruşine / Shame
Regia Steve McQueen, 101 min.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here